מנהיגי אירופה נפגשים לדון במשאל העם הבריטי — ולנסח מחדש את מטרת האיחוד

בפסגה בת יומיים ינסו ראשי המדינות לאזן בין הרצון לסיים במהירות את העזיבה, לבין הצורך להעניש את בריטניה לצורך הרתעה. מרקל: "מי שרוצה לעזוב לא יכול להתנער מחובותיו ולהישאר עם זכויותיו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמרון בכניסה למטה האיחוד האירופי בבריסל

27 מנהיגי האיחוד האירופי וראש הממשלה המתפטר של בריטניה, דיוויד קמרון, נפגשו אתמול (שלישי) בבריסל על מנת להתמודד עם חוסר הוודאות התהומי שנוצר כתוצאה מהחלטתה של בריטניה לעזוב את האיחוד. המנהיגים נאלצו, לראשונה בפורום מלא, להתמודד עם השאלה הגדולה הניצבת על הפרק — איך להרגיע את המשבר ולהביא להתאיידותו, ובו בזמן להעניש את בריטניה בצורה כה כואבת, שאף מדינה נוספת לא תנסה לעשות מהלך דומה.

באופן מיידי אף יותר, הנציגים מתמודדים עם דילמה נוספת: כיצד לפעול בנוגע לפרישה הצפויה של בריטניה מחד — והימנעותה מהגשת ההתרעה הרשמית על פי סעיף 50 באמנת האיחוד, שמתחילה בפועל את המגעים לעזיבה.

קמרון אמר אמש כי הוא מצטער על ההפסד במשאל העם על החברות באיחוד האירופי, אך הוא יעבוד עם מחליפו כדי לשמר את היחסים עם שאר המדינות האירופיות. ראש הממשלה המתפטר אמר כי יעשה כל שביכולתו כדי לעודד מערכת יחסים קרובה בין המדינות.

קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, התבטאה בחריפות יחסית. בנאומה בפני הפרלמנט הגרמני טרם יציאתה לבריסל הזהירה כי בריטניה תסבול מהשלכות הנטישה. "מי שרוצה לעזוב את המשפחה הזו לא יכול לצפות להתנער מחובותיו אך לשמור על זכויותיו", אמרה. "חייב להיות — ואכן יהיה — הבדל ניכר בין מדינה שרוצה להיות חברה במשפחת האיחוד האירופי ובין מדינה שלא".

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, שמדינתו הצביעה בשנה שעברה במשאל עם נגד חבילת סיוע כלכלי מהאיחוד בתנאים קשים למימוש, אמר כי ההצבעה הבריטית היא "קריאת השכמה עצובה" לאיחוד, ומסר שעליו לשנות את מדיניותו הקשוחה ואת נטייתו ל"דיונים ממושכים מאחורי דלתיים סגורות". "בואו נעשה את אירופה יותר מושכת לאנשיה", אמר.

מרקל, אתמול בברליןצילום: FABRIZIO BENSCH/רויטרס

לפני כינוס המנהיגים, גם הפרלמנט האירופי התכנס בעיר ושם הדברים שנאמרו כלפי בריטניה היו קשים אף יותר. במוסדות האיחוד החלו אתמול להשתמש בניסוח חדש כאשר עוסקים בפסגת המנהיגים: "ה–27 פלוס דיויד קמרון". בהתאם, על סדר היום, הפעלת לחץ על הבריטים לא להמתין ולהפעיל מיד את סעיף 50 בחוזה ליסבון. 
בכינוס של הפרלמנט האירופי הדגיש נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר, כי לא יהיה משא ומתן עם הבריטים וגם לא מגעים חשאיים מאחורי הקלעים בטרם יוגש המסמך הרשמי של לונדון אודות הברקסיט. הוא הדגיש: "אנחנו בלבד נחליט בכל הקשור לסדר היום — ולא מי שרוצה לעזוב את האיחוד". בתחילת דבריו קרא יונקר לעבר חבר מפלגת העצמאות הבריטית (UKIP), התומכת בעזיבה, שהפריע לו: "זאת הפעם האחרונה שיש לך הזדמנות למחוא כפיים כאן, בעצם, מה אתה עדיין עושה פה?".

נייג'ל פארג', מנהיג מפלגת העצמאות, זכה לשריקות בוז ולקריאות מחאה במליאה. חבר הפרלמנט הגרמני מנפרד וובר, למשל, קרא לעברו: "אתה בושה וחרפה. אתה מודה ששיקרת לעם הבריטי. ההיסטוריה תזכור בעיקר את הפחד והשנאה מפני זרים שאתה מפיץ". וגי וורהופשטאט, ראש ממשלת בלגיה לשעבר וכיום חבר הפרלמנט, אמר לו: "אתה מציג עצמך כמגן האיש הפשוט הבריטי, אבל יש בבעלותך חברת בנייה הרשומה במקלט מס. הפרלמנט האירופי עומד לפחות לחסוך את המשכורת המשולמת לך כאן".
בתום הדיון, ברוב גדול של 395 נגד 200 — אימץ הפרלמנט החלטה הרושמת לפניה את רצונם של אזרחי בריטניה, ומדגישה כי החלטתם תכובד. היא גם דורשת כי הפעלתו של סעיף 50 באמנת ליסבון — תהיה מיידית על מנת למנוע תקדים של חוסר יציבות באיחוד האירופי. 

יונקר פונה אל חברי UKIP: "למה אתם פה?"

גם במפלגת הלייבור הבריטית הרוחות סביב משאל העם. 80% מחברי המפלגה הצביעו נגד יו"ר המפלגה, איש השמאל הקיצוני ג'רמי קורבין, בהצבעת אי־אמון. קורבין מצדו, הודיע כי לא יתפטר. רבים מחברי המפלגה, שתמכה ברובה בהישארות באיחוד, חשו שקורבין לא עשה די על מנת להביא לתוצאה הרצויה למפלגתו באיחוד, וכן שיתקשה לזכות בבחירות ארציות בעתיד. ווס סטירינג, חבר הלייבור, אמר כי "ברור כעת שקורבין איבד את תמיכת רובה הגדול של המפלגה. כעת עליו לעשות את הדבר ההגון ביותר ולהתפטר בכבוד. רק כך נוכל להמשיך הלאה ולמחוק את הפרשה המצערת הזו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ