בוריס ג'ונסון, ממובילי קמפיין הברקזיט, לא יתמודד על ראשות הממשלה

ג'ונסון הוביל את מהלך הפרישה מהאיחוד. לאחר התפטרות קמרון, היתה ציפייה שהוא יהיה המועמד המוביל. אולם מאז המשאל, קרנו ירדה בציבור

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בוריס ג'ונסון במסיבת העיתונאים, הבוקר
בוריס ג'ונסון במסיבת העיתונאים, הבוקרצילום: LEON NEAL/אי־אף־פי
רויטרס

ראש עיריית לונדון לשעבר בוריס ג'ונסון, שהיה ממובילי קמפיין הפרישה מהאיחוד האירופי, הודיע היום (חמישי) כי לא יתמודד על הנהגת המפלגה השמרנית ועל ראשות הממשלה. "לאחר שנועדתי עם עמיתי ובהתחשב בנסיבות בפרלמנט, הגעתי למסקנה כי האיש הזה (המנהיג) לא יוכל להיות אני", אמר ג'ונסון במסיבת עיתונאים בלונדון.

ג'ונסון אמר כי הוא יעניק את כל התמיכה האפשרית לממשלה השמרנית הבאה, "על מנת לוודא שאנחנו מגשימים כראוי את המנדט של העם במשאל וכדי לקדם את האג'נדה שאני מאמין בה - לעמוד לצד האנשים שנותרו מאחור במדינה הזאת".

תמיכתו של ג'ונסון בקמפיין העזיבה נחשבת לאחד הגורמים המכריעים בהצלחת מחנה הברקזיט. לפי הערכות, הוא היה המועמד המוביל להחליף את ראש הממשלה דיוויד קמרון, שהודיע על פרישתו לאחר שנכשל בשכנוע המצביעים להישאר באיחוד.

ביום שני הציג ג'ונסון את חזונו, לפיו בריטניה תעזוב את האיחוד ותסגור את גבולותיה, אך תשאף להישאר חלק מהשוק האירופי המשותף. אולם אתמול הבהירו מנהיגי האיחוד כי לא יאפשרו גישה לשוק המשותף ללא שמירה על חופש התנועה.

ג'ונסון, בעת הקמפיין
ג'ונסון, בעת הקמפייןצילום: רויטרס

מחליפו של קמרון יצטרך להוביל את השיחות עם האיחוד האירופי, ולאזן בין הרצון להפחית את ההגירה לבריטניה, אך במקביל להבטיח את כלכלתה באמצעות שמירה על הגישה לשווקים האירופיים.

פרישתו של קמרון מהמרוץ באה זמן קצר לאחר שתומך מרכזי אחר בעזיבת האיחוד, שר המשפטים מייקל גוב, הודיע כי יתמודד על ההנהגה, ואמר כי אינו תומך עוד בג'ונסון. גוב יתמודד על הנהגת המפלגה השמרנית מול שרת הפנים תרזה מיי, שהיתה מתומכי ההישארות באיחוד האירופי, ומול מתמודדים נוספים.

בתוך כך, מנהיג מפלגת הלייבור ג'רמי קורבין ספג היום ביקורת לאחר שאמר כי "חברינו היהודים אינם אחראים לפעולות ממשלת נתניהו יותר מאשר חברינו המוסלמים אחראים למדינות איסלאמיות או ארגונים". קורבין אמר את הדברים עם פרסום מסקנות הוועדה המפלגתית לבחינת ההתבטאויות האנטישמיות של חבריה.

קורבין, שבימים האחרונים התפטרה מחצית ממשלת הצללים שלו בעקבות ביקורת על התנהלותו בסוגיית משאל העם, אמר כי הוא יפעל "ליישום מיידי" של מסקנות הוועדה. "תחת הנהגתי מפלגת הלייבור לא תאפשר התבטאויות מלאות שנאה", אמר קורבין, "גזענות היא גזענות. אין כל היררכיה, אין כל צורה של גזענות שהיא מקובלת".

ועדת החקירה קבעה כי במפלגה אין פרץ אנטישמיות וגזענות, אלא "אווירה רעילה" מדי פעם. שאמי צ'קרברטי, שעמדה בראש הוועדה, אמרה כי "ישנן יותר מדי עדויות לעמדות המייצגות בורות" במפלגה. הוועדה פרסמה 20 המלצות, אחת מהן קוראת לא להשתמש במטאפורות הקשורות לנאציזם או לשואה בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ