מנהיג הלייבור הבריטית השווה את ממשלת נתניהו ל"מדינות איסלאמיות וארגונים"

ג'רמי קורבין אמר את הדברים בוועדה המפלגתית לבחינת ההתבטאויות האנטישמיות של חבריה. הוועדה קבעה כי במפלגה אין פרץ אנטישמיות וגזענות, אלא "אווירה רעילה" מדי פעם. הרצוג: "השוואה מזעזעת"

יהונתן ליס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
גרדיאן

מנהיג מפלגת הלייבור הבריטית ג'רמי קורבין השווה היום (חמישי) את ממשלת נתניהו ל"מדינות איסלאמיות או ארגונים". במערכת הפוליטית בישראל גינו את דבריו בחריפות. קורבין אמר את הדברים עם פרסום מסקנות ועדת הלייבור לבחינת ההתבטאויות האנטישמיות של חבריה.

"חברינו היהודים אינם אחראיים לפעולות ממשלת נתניהו יותר מאשר חברינו המוסלמים אחראיים למדינות איסלאמיות או ארגונים", אמר מנהיג הלייבור. יותר מאוחר, בתשובה לשאלה, הכחיש קורבין שהשווה את ישראל למדינה האיסלאמית (דאעש). עם זאת, השווה שוב בדבריו את מדיניות ישראל לאיסלאמיסטים קיצוניים: "העניין הוא שאסור לך להגיד למישהו שרק בגלל שהוא יהודי חייבת להיות לך דעה על ישראל, יותר מאשר אתה אומר למישהו שהוא מוסלמי שחייבת להיות לך דעה על הפעולות המכוערות שמתבצעות על ידי אנשים שמפרשים לא נכון את שמו הטוב של איסלאם במעשיהם", אמר. בהמשך הבהיר דוברו של קורבין שמנהיג הלייבור התייחס למדינות בעלות מאפיינים איסלאמיים, כמו סעודיה, פקיסטאן, איראן או חמאס בעזה.

קורבין בוועדת הלייבור לבחינת ההתבטאויות האנטישמיות בלונדון, היוםצילום: PETER NICHOLLS/רויטרס

במערכת הפוליטית הגיבו בחריפות. יו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, צייץ בטוויטר: "ההשוואה של קורבין בין דעאש לבין ישראל מזעזעת, בלתי מתקבלת על הדעת והיא בגידה בערכים אותם מייצגת תנועת העבודה ברחבי העולם". יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ אבי דיכטר (ליכוד) אמר: ''קורבין לא למד כלום מההיסטוריה של העם הבריטי, לא למד כלום מהיסטוריה של מדינת ישראל והעם היהודי. אם אנטישמיות הייתה דשא, היו מכסים איתו את כל איצטדיון וומבלי וכנראה שהיה נשאר גם קצת לווימבלדון...''. 

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, קרא למפלגת העבודה לנתק כל קשר עם מפלגת הלייבור, מקבילתה בבריטניה, עד להדחתו של יו"ר המפלגה. "לא מתקבל על הדעת שביום כל כך קשה למדינת ישראל, כשילדה תמימה וחפה מפשע נרצחת בפיגוע טרור על ידי מחבל שפל ומתועב רק בגלל היותה יהודיה, יעמוד יו"ר האופוזציה בבריטניה בדיון על דו"ח בנושא אנטישמיות וישווה בין ישראל לדאע"ש", כתב לפיד בדף הפייסבוק שלו. 

ח״כ נחמן שי (המחנה הציוני) אמר: ״אין בינינו ובין מנהיגות הלייבור של 2016 מכנה משותף. קורבין איבד לא רק את אמון חבריו אלא גם את אמוננו״.  ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) הגיב גם הוא על אמירות קורבין וכתב בטוויטר: "קורבין התחרפן סופית ומנהיגותו מביישת את הלייבור. אני מציע לחבריי שם להעיף אותו מנימוק של אובדן קשר עם המציאות. אם היו משנות לו העובדות הוא בוודאי היה יודע שרוב הטבח של מוסלמים בעולם מבוצע על ידי מוסלמים במקומות רחוקים שלא יודעים דבר על ישראל, אבל לא העובדות מעניינות אותו אלא שנאה תהומית לישראל ואנטישמיות". 

בדו"ח אודות הביטויים האנטישמיים במפלגה, שפורסם היום לאחר חקירה של חודשיים, נכתב כי על חברי הלייבור "להימנע משימוש במטאפורות או השוואות של יחסי ישראל-פלסטין להיטלר, נאציזם ושואה".  קורבין, שבימים האחרונים חצי ממשלת הצללים שלו התפטרה בעקבות ביקורת על התנהלותו בסוגיית משאל העם, אמר כי הוא יפעל "ליישום מיידי" של מסקנות הוועדה. "תחת הנהגתי מפלגת הלייבור לא תאפשר התבטאויות מלאות שנאה", אמר, "גזענות היא גזענות. אין כל היררכיה, אין כל צורה של גזענות שהיא מקובלת".

ועדת החקירה קבעה כי במפלגה אין פרץ אנטישמיות וגזענות, אלא "אווירה רעילה" מדי פעם. שאמי צ'קרברטי, שעמדה בראש הוועדה, אמרה כי "ישנן יותר מדי עדויות לעמדות המייצגות בורות" במפלגה. הוועדה פרסמה 20 המלצות, אחת מהן קוראת לא להשתמש במטאפורות הקשורות לנאציזם או לשואה בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ