רויטרס, גרדיאן ו"הארץ"

יו"ר מפלגת העצמאות הבריטית ׁ(UKIP) נייג'ל פארג', ממנהיגי מחנה עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי, הודיע היום (שני) כי הוא מתפטר מתפקידו. פארג' אמר כי הוא ימשיך לתמוך במפלגתו ויסייע לתנועות עצמאות נוספות ברחבי האיחוד האירופי.

"מעולם לא הייתי, ומעולם לא רציתי קריירה בפוליטיקה", אמר פארג' לעיתונאים והוסיף: "מטרתי בפוליטיקה היתה להוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי. כך שאני מרגיש שכעת הגיע הזמן לפרוש מתפקידי כמנהיג מפלגת העצמאות". עוד אמר פארג' כי הוא "רוצה את חייו בחזרה". 

פארג', בן 52, חבר במפלגת העצמאות מאז הקמתה בשנת 1993. הוא נבחר לראשונה לתפקיד חבר בפרלמנט האירופי בשנת 1999, ועל פי עיתונאי רשת החדשות בי-בי-סי נורמן סמית פארג' ימשיך לכהן כחבר בפרלמנט האירופי בשנתיים הקרובות.

הודעתו של פארג' הפתיעה רבים שחשבו כי הוא ינסה למנף את ניצחון מחנה העזיבה כדי לקדם את הקריירה שלו. עם זאת פרשנים ציינו כי אם מפלגת העצמאות תבחר לפארג' מחליף פחות מקטב, עשוי הדבר לחזק את הימין הקיצוני בבריטניה, זאת על רקע משברים מהם סובלות מפלגת השמרנים ומפלגת הלייבור.

בסוף החודש שעבר הצביעו אזרחי בריטניה במשאל עם בעד עזיבת האיחוד האירופי. על אף שהסקרים ניבאו קרב הצמוד בין מחנה העזיבה למחנה ההישארות, רבים באירופה ובבריטניה בפרט הופתעו מתוצאות משאל העם, שבעקבותיו נכנסה הממלכה המאוחדת לסחרור. בעקבות המשאל הודיע על התפטרותו ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון, שתמך בהישארות הממלכה באיחוד. ראש העיר לונדון לשעבר, בוריס גו'נסון, נחשב לפנים של מחנה העזיבה ולמועמד מוביל להחליף את קמרון כמנהיג מפלגת השמרנים. עם זאת, ג'ונסון הכריז בשבוע שעבר כי הוא לא יתמודד לתפקיד מחליפו של קמרון - צעד שהחריף את חוסר היציבות הפוליטי ממנו סובלת בריטניה.

שרת הפנים של בריטניה, תרזה מיי שתמכה בהישארות בבריטניה, נחשבת כעת למועמדת מובילה לתפקיד. המועמד המוביל שיתמודד נגדה מטעם מחנה העזיבה הוא שר המשפטים מייקל גוב, שהכריז בשבוע שעבר במפתיע על רצונו להנהיג את המדינה. 

בוריס ג'ונסון, בלונדון בחודש שעברצילום: בלומברג

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ