תרזה מיי תמונה היום לראשת ממשלת בריטניה; קמרון נפרד מהפרלמנט בלונדון

מיי דחתה את הקריאה לבחירות חוזרות נוכח פרישת ראש הממשלה היוצא קמרון. היום היא צפויה להודיע על מינויי שרי האוצר, החוץ והפנים. מנהיגי אירופה דרשו ממנה להכריז על לו"ז להיפרדות בריטניה מהאיחוד האירופי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמרון בפרלמנט בלונדון, היום. מאחוריו תרזה מיי, ראשת הממשלה הנכנסת

תרזה מיי צפויה להיכנס היום (רביעי) לתפקיד ראשת ממשלת בריטניה, במקום ראש הממשלה היוצא דיוויד קמרון. בתוך כך, דחתה מיי קריאות לערוך בחירות כלליות מהירות נוכח פרישתו של קמרון. זאת, לדבריה, מפני שהשמרנים זכו לרוב קולות בבחירות אשר התקיימו בשנה שעברה, וכי תפקידה הוא להמשיך בעבודתו של קודמה תוך חיפוש רעיונות כלכליים וחברתיים חדשים.

מיי, 50, תחליף את קמרון שהתפטר לאחר שהבריטים דחו את עצתו והצביעו בחודש שעבר בעד יציאה מן האיחוד האירופי. בכינוס הפרלמנט האחרון של קמרון בפרלמנט בלונדון היום אמר ראש הממשלה היוצא כי העצה שלו למחליפתו היא שבריטניה צריכה לנסות ולהישאר קרובה כמה שניתן לאיחוד האירופי לטובת שיתוף הפעולה העתידי והכלכלי. לדברי קמרון, מערכת יחסים קרובה עם האיחוד האירופי תהיה טובה גם לסקוטלנד.

הדיון האחרון של קמרון בפרלמנט בלונדון

קמרון הוסיף כי המדינה עובדת קשה כדי להבטיח לאזרחי אירופה המתגוררים במדינה את כל זכויותיהם. לדבריו, המקרה היחיד שזכויות אזרחי אירופה לא יכובדו בבריטניה תהיה אם יתקיים המקרה ההפוך וזכויות אזרחי בריטניה לא ימולאו באיחוד האירופי. בסיום הדיון זכה קמרון לתשואות ארוכות ובעמידה מחברי הפרלמנט.

למיי לא יהיה זמן רב לפרוק את המזוודות מאחר שהיא תיאלץ להתמודד בהקדם עם המבחן הראשון שלה — בחירה בשרים שיישבו לצדה מסביב לשולחן הקבינט. על פי הבי־בי־סי, המינויים החשובים ביותר — שרי האוצר, החוץ והפנים — צפויים להיות מוכרזים כבר היום, ובימים הקרובים יתבצעו החילופים בממשלה.

בפני ראשת הממשלה תעמוד המשימה האדירה לניתוק בריטניה מחוקי האיחוד האירופי הרבים, שהצטברו לאורך יותר מ–40 שנה, והיא תצטרך לשאת ולתת על תנאי סחר חדשים ובמקביל להגביל במידת האפשר את הנזק הפוטנציאלי לכלכלה.

מיי בצאתה מישיבת קבינט בדאונינג 10, אתמולצילום: Kirsty Wigglesworth/אי־פי

מנהיגי גרמניה הגבירו אתמול את הלחץ על מיי, ודרשו שתודיע במהירות מתי בכוונתה להתחיל בהליכי הגירושים מהאיחוד האירופי. "תפקיד ראשת הממשלה החדשה יהיה להציג בבהירות את השאלה על סוג היחסים שבריטניה תרצה לבנות עם האיחוד האירופי", אמרה הקנצלרית אנגלה מרקל במסיבת עיתונאים.

שר החוץ של גרמניה, וולפגנג שויבלה, אמר מצדו כי הבהירות נחוצה במהירות, כדי להגביל את חוסר הביטחון אחרי ההלם שבו התקבלה בחירת הבריטים בברקזיט, שזעזעה את הגוש וגרמה לנסיגה בעשרות שנים של שילוב ידיים בין מדינות אירופה.

את הערב האחרון לפני שהיא הופכת לראשת ממשלה מעבירה מיי בארוחת ערב עם בעלה בביתו של הרב הראשי של בריטניה, אפרים מירוויס בצפון לונדון. כך דיווחה סוכנות פי-אי. הפגישה תוכננה מראש. מירוויס תיאר את מאי כ"חברה ומגנה של הקהילה שלנו ודתות אחרות במדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ