גרדיאן

תרזה מיי נכנסה היום (רביעי) לתפקיד ראשת ממשלת בריטניה, במקום ראש הממשלה  דיוויד קמרון שהתפטר מתפקידו. לאחר שהמלכה אליזבת השנייה אישרה את המינוי בארמון בקינגהאם, המשיכה מיי לבית ברחוב דאונינג 10, שם חיכו לה תומכים ומפגינים. כשבעלה פיליפ עומד לצדה, פתחה בנאומה הראשון כראשת הממשלה: "כשאצטרך לקבל החלטות גדולות, אחשוב על האינטרסים של האנשים הרגילים".

בהודעת העיתונות הראשונה שפרסמה כראשת ממשלה, הודיעה מיי שפיליפ המונד מונה לתפקיד שר האוצר, וכי השר הנוכחי ג'ורג' אוסבורן התפטר מהממשלה. המונד שימש בעבר כשר ההגנה. זמן קצר לאחר מכן פורסם כי מיי מינתה את ראש העיר לונדון לשעבר בוריס ג'ונסון לתפקיד שר החוץ. ג'ונסון כונה "הפנים של הברקזיט" ופעל רבות כדי לשכנע את הבריטים לתמוך ביציאה מהאיחוד האירופי. אמבר רוד מונתה לתפקיד שרת הפנים וליאם פוקס יישאר בתפקידו כשר ההגנה. דייוויד דייויס מונה לתפקיד השר הממונה על הברקזיט. 

מיי ובן זוגה פיליפ בכניסה לדאונינג 10, היוםצילום: Frank Augstein/אי־פי

מארמון בקינגהאם נמסר כי המלכה ביקשה ממיי לגבש את ממשלתה החדשה וכי השתיים "נישקו ידיים" במהלך הפגישה. בנאומה אמרה מיי כי קמרון היה "ראש ממשלה מתון", שניהל את המדינה ברוח השמרנות המדינית וכי בכוונתה להמשיך בדרך זו. עוד אמרה מיי שהיא רוצה לחזק את הממלכה המאוחדת, והדגישה את הצורך "להיאבק בחוסר צדק חברתי" ולשפר את חייהם של החלשים. מיי הבטיחה שממשלתה לא תובל על ידי אינטרסים של "קומץ פריבילגים" ואמרה שתנסה להעניק לאזרחים יותר שליטה. 

"אני מאמינה באחדות לא רק בין עמי הממלכה המאוחדת, אלא בין כל אזרחינו – כל אחד מאיתנו – לא משנה מי או מאיפה הגענו", אמרה מיי. "זה אומר להיאבק באי צדק שאם אתה נולד עני אתה תמות בממוצע תשע שנים לפני אחרים, אם אתה שחור מערכת החוק מתייחסת אליך באופן חמור יותר מאשר אם אתה לבן, אם אתה ממעמד הפועלים יש לך פחות סיכוי ללכת לאוניברסיטה... אם את אשה תרוויחי פחות מגבר, אם אתה צעיר יהיה לך יותר קשה לרכוש בית".

קמרון עזב את הבית בדאונינג 10 יחד עם אשתו סמנתה ושלושת ילדיו. בפתח הבית הוא אמר שהגיע לראשונה לבית במאי 2010 וכי "זה לא היה מסע קל ומן הסתם לא תמיד צדקנו, אבל היום המדינה הרבה יותר חזקה". קמרון ציין כי הוא חיזק את מערכת הבריאות ואת כוחות הביטחון והודה ליועציו הפוליטיים ולמשפחתו. "להיות ראש ממשלה היה הכבוד הכי גדול של חיי", אמר. הוא המשיך משם לארמון בקינגהאם, שם הגיש את התפטרותו למלכה. 

קמרון ומשפחתו יוצאים מדאונינג 10, היוםצילום: Frank Augstein/אי־פי

ובתוך כך, שלשום אושר באופן רשמי כי לארי, חתול הבית של דאונינג 10, לא יפונה ויישאר בבית לאחר כניסתה של מיי. דובר הקבינט אמר כי "מדובר בחתול שהוא עובד ציבור ומקומו אינו עם משפחת קמרון". ראש הממשלה המתפטר הגיב לשמועות שאינו מסתדר עם החתול, והעלה לרשת תמונה שלו מחבק את לארי תחת הכיתוב: "הוכחה". 

לארי החתול למרגלות דאונינג 10, היוםצילום: Frank Augstein/אי־פי

מיי, 59, תחליף את קמרון שהתפטר לאחר שהבריטים דחו את עצתו והצביעו בחודש שעבר בעד יציאה מן האיחוד האירופי. בכינוס הפרלמנט האחרון של קמרון בפרלמנט בלונדון היום אמר ראש הממשלה היוצא כי העצה שלו למחליפתו היא שבריטניה צריכה לנסות ולהישאר קרובה כמה שניתן לאיחוד האירופי לטובת שיתוף הפעולה העתידי והכלכלי. לדברי קמרון, מערכת יחסים קרובה עם האיחוד האירופי תהיה טובה גם לסקוטלנד.

למיי לא יהיה זמן רב לפרוק את המזוודות מאחר שהיא תיאלץ להתמודד בהקדם עם המבחן הראשון שלה — בחירה בשרים שיישבו לצדה מסביב לשולחן הקבינט. על פי הבי־בי־סי, המינויים החשובים ביותר — שרי האוצר, החוץ והפנים — צפויים להיות מוכרזים כבר היום, ובימים הקרובים יתבצעו החילופים בממשלה.

בפני ראשת הממשלה תעמוד המשימה האדירה לניתוק בריטניה מחוקי האיחוד האירופי הרבים, שהצטברו לאורך יותר מ–40 שנה, והיא תצטרך לשאת ולתת על תנאי סחר חדשים ובמקביל להגביל במידת האפשר את הנזק הפוטנציאלי לכלכלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ