שר הכלכלה הצרפתי, בן טיפוחיו הצעיר והפופולארי של הולנד, שואף להחליף אותו

עמנואל מאקרון בן ה-38, שבעבר השווה עצמו לז'אן ד'ארק, הקים תנועה פוליטית בשם "אן מארש!" ("קדימה!"), ששואבת את כוחה מהזעם על המצב הכלכלי ועשויה לסלול את דרכו לארמון האליזה

אנז'ליק כריסאפיס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמנואל מאקרון (מימין) ופרנסואה הולנד, השנה
אנז'ליק כריסאפיס, גרדיאן

דיירי מעונות הסטודנטים בדרום פריז הופתעו מקבוצה של מתנדבים בחולצות טריקו אפורות תואמות, שהתדפקו על דלתותיהם בשעת לילה ביום רביעי, ושאלו אותם מה לדעתם טעון תיקון בצרפת. "האם אתם יכולים לציין דבר אחד שפועל כראוי היום בצרפת?", שאל אחד מהם סטודנטית למשאבי אנוש בת 19. היא הניעה את ראשה בשלילה ואמרה ששום דבר לא עולה בראשה. "ומה לא עובד במדינה?" היא נשאלה בהמשך. זו היתה שאלה קלה יותר: "האבטלה, וחוסר התקווה למצוא עבודה שתתאים לכישורים שלי", אמרה הסטודנטית שמוצאה בפרבר עני של טולוז.

זהו ערב שגרתי למתנדבים בתנועה הפוליטית החדשה "אן מארש!" ("קדימה!") שנוסדה בידי שר הכלכלה הצעיר, עמנואל מאקרון, כמין מקפצה לבחירות הבאות לנשיאות צרפת. משימתם של 16 אלף המתנדבים של מאקרון, המכונים "מארשר", היא לעבור מדלת לדלת ביותר מ–50 ערים ועיירות בצרפת וללקט עד סוף החודש כמאה אלף הצעות — שיתגבשו עד הסתיו למצע פוליטי. השאלה אם עד אז יודיע מאקרון על כוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות, שיתקיימו בשנה הבאה, מטרידה פוליטיקאים רבים בפריז. מאקרון קיים מוקדם יותר השבוע את העצרת הפוליטית הראשונה של "אן מארש!", אבל עדיין לא חשף את התשובה.

עמנואל מאקרון, שר הכלכלה הצרפתי, השנהצילום: ERIC PIERMONT/אי־אף־פי

השר בן ה–38 הוא אחת הדמויות הפופולריות ביותר היום בצרפת. האינטלקטואל, הפילוסוף והבנקאי לשעבר, השווה בעבר את טבעו המרדני לזה של ז'אן ד'ארק. הוא יוצא נגד "שיתוק, אי שוויון ונמנום" במדינה השרויה במצוקה. יותר מ–30% מבעלי זכות הבחירה סבורים שהוא יכול להיות נשיא טוב, ו–55% מהם מאמינים שיביא עמו רעיונות חדשים. הוא פופולרי הרבה יותר מפרנסואה הולנד, הנשיא הסוציאליסטי שהיה המנטור הפוליטי שלו.

מאקרון לא שייך לשום תנועה פוליטית ומעולם לא התמודד על משרה ציבורית נבחרת, עובדה העלולה להקשות עליו בצעדיו הבאים. לפי שעה הוא מנסה לחזק את מעמדו באמצעות התנועה החדשה — שאותה הגדיר כ"לא שמאל ולא ימין". התנועה נוסדה באפריל ומונה כבר 50 אלף חברים. בינתיים מנסה מאקרון להרוויח זמן עד שיתברר אם הולנד מתכוון להתמודד לכהונה שנייה, ובמקביל לבסס את עצמו כמועמד אפשרי בבחירות, אם הנשיא יחליט לפרוש. הוא לא רוצה להצטייר כמי שתוקע סכין בגבו של האיש שהיה לו למדריך פוליטי, לפחות לא כעת.

רק לפני שנתיים הוקפץ על ידי הולנד מתפקיד יועץ הישר לכהונת שר הכלכלה — אחת המשרות החשובות ביותר בממשלה הסוציאליסטית. מאז, מאקרון, התומך ברפורמות ובעידוד המגזר העסקי, תקף כמעט כל פרה קדושה של השמאל — כולל שבוע עבודה בן 35 שעות. לדברי פרנסואה מיקה־מארטי, ראש מכון סקרים צרפתי, מאקרון מדבר יותר מהראש מאשר מהלב, "ובכלכלה במשבר זה יתרון, אבל בבחירות לנשיאות זה עלול לא להיות די".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ