פרשנות

הפיגוע בניס: צרפת שואלת האם הנשיא הולנד מתאים להוביל משבר כה עמוק

אחרי הפיגוע הקטלני והאכזרי מגיע הרגע שבו על הציבור להאמין שמנהיגיו יודעים מי האויב וכיצד נלחמים בו. הזיג-זג שביצע הולנד אחרי הפיגוע מעלה סימני שאלה

דב אלפון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הנשיא פרנסואה הולנד לאחר הפיגוע בניס, היום בפריזהנשיא פרנסואה הולנד, בפריז היום
הנשיא פרנסואה הולנד לאחר הפיגוע בניס, היום בפריזצילום: FRANCOIS MORI/אי־אף־פי
דב אלפון

​יחסית למספר הנפגעים ולהיעדר הניסיון הצרפתי בפיגועי דריסה, התמונה התבררה די מהר: פחות משעה אחרי הפיגוע בניס ידעו הרשויות להודיע על פיגוע דריסה רב-נפגעים ולהזהיר את הציבור שגם אם הנהג נהרג, על התושבים להישאר בבתים עד לסיומו המוכרז של האירוע כולו. 

>>> הפיגוע בניס - עדכונים שוטפים - לחצו לקריאה

ההודעה מקפיאת הדם של סגן מפקד המחוז אודות ״עשרות הרוגים וכנראה מאות פצועים״, תפסה את נשיא צרפת פרנסואה הולנד בדרכו חזרה לפריז מפסטיבל התיאטרון המפורסם "אביניון" שבו הוא היה אורח הכבוד.

לנוכח הממדים המפלצתיים של האירוע, חזרתו הבהולה של הנשיא לפריז נראתה דווקא כצעד הכי פחות נכון. העיר אביניון קרובה מאוד לזירת הפיגוע, וההחלטה לנסוע לחדר הפיקוד בבירה נראתה בדיעבד כטעות. כי הרי על זה מדובר עכשיו: כיצד יכולה ההנהגה הצרפתית להעביר מסר של חוסן ושליטה, גם בפני הטרגדיה הנוראית שהתרחשה. רשתות הטלוויזיה הבליטו מתחילת האירוע את הניגוד הבולט בין תמימות הקורבנות - משפחות ותיירים שעמדו בטיילת המפורסמת של ניס כדי לצפות במופע הזיקוקים המפורסם של יום הבסטיליה - לבין התכנון הקר והמוקפד של מארגן הפיגוע, שמטרתו הברורה היתה להרוג כמה שיותר בני אדם. מול התמונות המזעזעות, ומול צילומי החובבים אשר הציפו את הרשתות החברתיות, נדרשת בשורת הרגעה לאומית. 

הודעת הנשיא הולנד לאחר הפיגוע, היום

כאשר שר הפנים של צרפת הודיע שהוא עושה את דרכו לניס - עיר המרוחקת אלף קילומטרים מפריז - הבינו אנשי הנשיא שעליהם לשנות תוכנית והודיעו שהנשיא יגיע קודם לפריז, ולאחר מכן יסע חזרה לזירת הפיגוע. כל ילד צרפתי מבין שמדובר בזיג-זג בלתי סביר, גם פוליטית וגם גיאוגרפית, ועל כן צרפת שוב שואלת את עצמה אם הולנד הוא האיש הנכון להוביל אותה בשעת משבר כה עמוק. 

פיגוע קטלני ואכזרי ביום הבסטיליה, באחד מאתרי התיירות הידועים ביותר בעולם, דורש תשובה שהאלמנט הראשון שלה הוא האמון הציבורי בצרפת, במנהיג שלה ובכוחה להשיב מלחמה. אין עוררין שהמוכנות הציבורית היתה גבוהה - ראש הממשלה מנואל ואלס הצהיר שלוש פעמים בחודש האחרון שנמנעו פיגועים רבים, אך סביר שיהיו פיגועים שהמשטרה לא תצליח למנוע. עכשיו מגיע הרגע שבו על הציבור להאמין שמנהיגיו יודעים מי האויב וכיצד נלחמים בו. באביניון, בניס, בפריז או בכל מקום שבו יבחר להיות, הנשיא הולנד יצטרך לומר לעמו שיש לו תשובות, וכושר השכנוע שלו יצטרך להתאים לעומק הטרגדיה שלתוכה הוטלה צרפת הלילה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ