האפיפיור: העולם נמצא במלחמה, אבל זוהי לא מלחמת דת

פרנסיסקוס ביקר בעיר קרקוב וקרא לעם הפולני לנהוג בחמלה בפליטים שנמלטים לאירופה ממלחמות ורעב. לפני כן נזף הוותיקאן בממשלת פולין שהיא מלבה את האיסלאמופוביה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האפיפיור פרנסיסקוס בקרקוב, אתמול
האפיפיור פרנסיסקוס בקרקוב, אתמולצילום: Czarek Sokolowski/אי־פי
ניו יורק טיימס

בביקורו הרשמי הראשון לפולין, אמר אתמול (רביעי) כי "העולם נמצא במלחמה", וקרא לממשלות השמרניות של מרכז ומזרח אירופה לרכך את התנגדותן לפליטים המבקשים מקלט. 

האפיפיור הגיע לעיר קרקוב כדי לחגוג את "יום הצעירים העולמי", אירוע משמעותי בלוח השנה הקתולי, שהחל יום אחרי של כומר בצרפת. הכומר, ג'ק האמל, 85, ערך מיסה בעיר קטנה בנורמנדי כששני מחבלים חמושים בסכין פרצו לכנסיה ושיספו את גרונו. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבלו אחריות על ההתקפה.

האפיפיור פרנסיסקוס בקרקוב, אתמולצילום: JANEK SKARZYNSKI/אי־אף־פ

פרנסיסקוס ללא ספק טולטל מההתקפה, והוא נראה רציני ומהורהר כשיצא לדרכו לפולין, העצירה הראשונה בביקור במרכז ומזרח אירופה. "העולם נמצא במלחמה", אמר לכתבים על המטוס בדרכו מרומא לקרקוב. "אנחנו לא צריכים לפחד להגיד את זה". אבל לאור התחזקות האיסלאמופוביה בעקבות התקפות הטרור בצרפת וגרמניה, שבוצעו בהשראת דאעש, האפיפיור מדגיש שאין כאן קונפליקט דתי. "אני לא מדבר על מלחמת דת", הבהיר. "דתות לא רוצות מלחמה. האחרים רוצים מלחמה". הוא הסביר כי הוא מתכוון ל"מלחמה של אינטרסים" ומלחמה על כסף, משאבים ו"שליטה באנשים".

שלושה ימים לפני הגעתו הוותיקאן נזף בבכירים פולנים ש"יוצרים באופן מלאכותי פחד ממוסלמים". פולין, כמו מדינות אחרות במרכז ומזרח אירופה, סירבה לקבל לגבולותיה את מכסת הפליטים שהאיחוד האירופי דורש ממנה. אחרי שר הפנים במדינה הבטיח לפולנים שהגבולות יישארו סגורים כדי להבטיח את ביטחונם.

אתמול, כשהאפיפיור פנה ליותר ממיליון קתולים צעירים שהגיעו לקרקוב מרחבי העולם, הוא שיבח את פולין על יכולתה "לקיים קהילה לאומית על בסיס המורשת האנושית, חברתית, פוליטית, כלכלית ודתית שלה", ואז הוא קרא לפולנים לכבד את "התופעה המורכבת של ההגירה", ש"קוראת לחמלה גדולה, כדי להתגבר על הפחד ולהשיג את טובת הכלל". פרנסיסקוס הוסיף כי "יש צורך ברוח של מוכנות לקבל בברכה את אלו שנמלטים ממלחמות ורעב, וסולידריות עם אלו שנלקחו מהם הזכויות הבסיסיות, כולל חופש הדת".

ראשת ממשלת פולין ביאטה שידלו אמרה שהיא לא רואה בהצהרותיו של האפיפיור דברי תוכחה כלפי הממשל הפולני. "מה שהאב הקדוש אמר זה שאנחנו צריכים לדבוק זה בזה", אמרה שידלו. "הזמנים נהיים קשים, ורק באחדות אנחנו יכולים למצוא את הפתרון לבעיותינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ