מרקל: הטרור שבר טאבו תרבותי בגרמניה, נתמודד עם המבחן ההיסטורי

קנצלרית גרמניה התייחסה לראשונה לשורת ההתקפות האלימות בארצה ואמרה כי חובה לשפר את מנגנון השבת המהגרים למולדתם, אך באופן פרופורציונלי. "התוקפים לגלגו על גרמניה ועל הפליטים"

אי-פי, ד-פ-א, גרדיאן ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
אי-פי, ד-פ-א, גרדיאן ורויטרס

קנצלרית גרמניה התייחסה בצהריים (חמישי) האחרונים בארצה ובאירופה ואמרה כי "נשבר טאבו תרבותי במקומות שבהם כל אחד מאתנו יכולים להיות". בנאום תקיף אך מתון בברלין אמרה מרקל כי נדרשים שינויים באופן הטיפול בפליטים, אך דחתה את הקריאות לשינוי במדיניות הממשלה בעניין זה.

זו הפעם הראשונה שמרקל נושאת דברים מאז . הקנצלרית, ששהתה בחופשה בימים האחרונים, שינתה את לוח הזמנים שלה ושבה לברלין הבוקר. בהתייחסה להחלטתה להוריד פרופיל, לא לבקר בזירות הירי ולא להתייחס לפיגועים מיד לאחר שקרו, אמרה מרקל כי היא "מרגישה שפעלה באופן אחראי ונכון". 

מרקל במסיבת העיתונאים בברלין, היום
מרקל במסיבת העיתונאים בברלין, היוםצילום: Markus Schreiber/אי־פי

"שניים מהתוקפים בגרמניה היו פליטים שלגלגו על גרמניה ועל פליטים אחרים", אמרה מרקל בנאומה. "הטרוריסטים רוצים לפגוע בנכונות שלנו לקבל אנשים. נעמוד נחושים נגדם. עלי לבצע הערכה מדוקדקת לפני שאחליט על תגובה. אנו זקוקים למערכת התרעה מוקדמת טובה יותר מול איום ההקצנה. אנחנו חייבים לשפר את מנגנון השבת המהגרים למולדתם, אבל חשוב שהתגובה תהיה פרופורציונלית. אנחנו יכולים להתמודד עם המבחן ההיסטורי שעומד לפנינו". לאורך נאומה השתמשה הקנצלרית מספר פעמים בביטוי "אנחנו יכולים לעשות זאת" (Wir Schaffen Das). 

לדבריה, "הטרוריסטים רוצים להכריח אותנו לאבד קשר למה שחשוב לנו, לפורר את הלכידות שלנו ואת תחושת הקהילתיות שלנו ולפגוע באורח חיינו, פתיחותנו ונכונותנו לקבל אנשים במצוקה. הם רוצים שנאה ופחד בין תרבויות והם רוצים שנאה ופחד בין דתות. אנחנו עומדים נחושים נגדם". מרקל הוסיפה: "אני עדיין משוכנעת ש'אנחנו יכולים לעשות את זה' - זו חובתנו ההיסטורית ואתגר היסטורי בזמנים של גלובליזציה". לדבריה, "כבר השגנו הרבה, הרבה מאוד, ב-11 החודשים האחרונים".

בהתייחסה לניסיון ההפיכה הכושל בטורקיה קראה מרקל לשלטונות באנקרה "להפגין פרופורציונליות ברדיפה אחר הקושרים". "ברור שכשניסיון פוטש כזה מתרחש – חשוב לפעול נגד המורדים בכל האמצעים והדרכים החוקתיים. במדינה חוקתית, וזה מה שמדאיג אותי, כולם צריכים להיות מחויבים לעקרון היחסיות". מרקל התייחסה גם להסכם הפליטים בין האיחוד האירופי לטורקיה ואמרה כי הוא שומר על האינטרסים של שני הצדדים וכי בתחום הזה טורקיה היא שותפה חשובה. 

בגרמניה מגבירים את המאבק בטרור

בכירים במדינת המחוז בוואריה הציגו היום תוכנית חדשה ללוחמה בטרור. שר הפנים, יואכים הרמן, אמר כי בכוונתו להעסיק עוד 2,000 שוטרים עד שנת 2020, לשפר את הציוד שמחזיקה המשטרה ולהקים משרדים חדשים למאבק בקיצוניים איסלאמיים ופשיעת סייבר. הוא קרא להחמיר את בדיקות הרקע למבקשי מקלט ולנקוט אסטרטגיות חדשות לגירוש מבקשי מקלט שביצעו פשעים. שר המשפטים של בוואריה, וינפרד באווסבק, הוסיף: "האיום של הטרור הסלאפי כבר הגיע לאירופה ולגרמניה, וגם לבוואריה".

השרה הממונה על הגירה בגרמניה, איידן אוזגוז, התייחסה אף היא לנעשה במדינה וקראה למטיפים במסגדים להפגין יוזמה גדולה יותר במניעת ההקצנה בקרב צעירים מוסלמים. "עלינו להטיל יותר אחריות על המסגדים כשזה נוגע למניעה בקרב בני נוער", אמרה אוזגוז. אמש פשטה המשטרה על מסגד בעיר הילדסהיים בחשד שהוא מהווה "נקודה חמה" לקיצוניים איסלאמיים. בנוסף, ערכו הרשויות בעיר שטוטגארט חיפוש בחדרו של פליט סורי שהתרברב בקשריו לארגון המדינה האיסלמאמית (דאעש) ועל כך שלחם בסוריה. הפליט, שאין לו עבר פלילי, שוחרר אחרי החיפוש והרשויות מסרו כי לא היו אינדיקציות לכך שהוא מתכוון לבצע פיגוע.

בשבוע שעבר אירעו ברחבי גרמניה כמה אירועים אלימים, אשר גבו את חייהם של עשרה בני אדם. ביום שני שעבר בן 17 בגרזן ובסכין נוסעי רכבת בווירצבורג ונורה למוות לאחר שפצע חמישה בני אדם. דאעש קיבל עליו אחריות לפיגוע. ביום שישי ביצע עלי דאוד סונבולי, גרמני-איראני ניאו-נאצי בן 18, ולאחר מכן התאבד. סונבולי ירה למוות בתשעה בני אדם ולפי הרשויות פעל בהשראת רוצחי המונים ללא קשר לדאעש. 

ביום ראשון אשה במצ'טה ופצע כמה בני אדם אחרים בעיר רויטלינגן. בכלי תקשורת גרמנים שונים דווח כי הרוצח והקורבן הכירו זה את זו וכי אולי אף היה ביניהם קשר רומנטי. יממה לאחר מכן בעיר אנסבך ופצע 12 בני אדם. הרשויות עידכנו כי הוא נשבע אמונים לדאעש לפני שיצא לבצע את הפיגוע. 

צרפת מקימה משמר לאומי

צרפת תקים משמר לאומי כדי להגביר את האבטחה בעקבות סדרת התקפות הטרור, כך הודיע נשיא המדינה פרנסואה הולנד. הנשיא אמר כי המשמר הלאומי יהיה מבוסס על כוחות קיימים של כוחות מילואים מבצעיים, במטרה להקים גוף שיוקדש "להגנה על צרפת". הוא הוסיף כי מועצת ההגנה של המדינה תתכנס בתחילת אוגוסט, ואחריה יתקיימו דיונים בוועדות הפרלמנט בספטמבר, במטרה להקים את המשמר הלאומי "הכי מהר שאפשר". לצרפת היה משמר לאומי בשנים 1872-1789, שהיה נפרד מהצבא ואנשיו מילאו תפקיד חשוב במהפכה הצרפתית. 

אחד משני המחבלים שביצעו את עבד אל-מאליק נביל פטיטג'ין, הוכנס לפני פחות מחודש לרשימת החשודים הביטחוניים של כוחות הביטחון בגלל שניסה להיכנס לסוריה, אבל לא היה לו עבר פלילי. בנוסף, תמונתו הופצה בקרב כוחות המשטרה ברחבי המדינה בשבוע שעבר, אחרי שהתקבל רמז מגורם ביטחוני זר שהוא מתכנן התקפה - אך לתמונה לא צורף שם או פרטים מזהים נוספים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ