ארגון ההגירה הבינלאומי: 4,027 מהגרים ופליטים מתו מאז תחילת השנה

לפי האו"ם, יותר אנשים נעקרו השנה בכפייה מבתיהם מאשר בכל תקופה אחרת מאז מלחמת העולם השנייה. למרות מו"מ מתמשך, אומות העולם לא מצליחות להסכים על נוסח אמנה שנועדה לסייע להם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה למען הפליטים הסורים בביירות לבנון, ביולי
הפגנה למען הפליטים הסורים בביירות לבנון, ביוליצילום: MOHAMED AZAKIR/רויטרס

4,027 מהגרים ופליטים מתו מתחילת השנה, שלושה רבעים מהם בים התיכון, כך מסר היום (שלישי) ארגון ההגירה הבינלאומי (IOM). לפי האו"ם, יותר אנשים נעקרו השנה בכפייה מבתיהם מאשר כל תקופה אחרת מאז מלחמת העולם השנייה. אבל מצוקותיהם נתונות לוויכוחים פוליטיים, ואחרי ימים ארוכים של משא ומתן על טיוטת הסכם בינלאומי, אומות העולם לא הצליחו לאמץ ולו התחייבות אחת כדי לסייע להם.

מדינות במערב אירופה, ביחד עם רוסיה, הביעו התנגדויות רבות למה שרבים קיוו תהיה אמנה לשיקום עשירית מכל אותם בני אדם שנמלטים ממלחמות ורדיפה. ארה"ב סירבה להסכים לניסוח שהיה מחייב את כל המדינות לא לעכב או לעצור ילדים חסרי מסמכים שהגיעו לגבולותיהן.

כרגע, עומדת על הפרק טיוטה בת 22 עמודים, ש-193 מדינות האו"ם מנסות להסכים עליה, לפני הכינוס השנתי של מנהיגי העולם באסיפה הכללית של האו"ם בחודש הבא. המסמך אינו מחייב מבחינה חוקית, אך עדיין המו"מ כה קשה שההסכמה על נוסח הטיוטה נדחה שוב. "זה משא ומתן קשה מאוד – מאוד מאוד קשה", אמרה אתמול שגרירת ירדן לאו"ם שמובילה את המו"מ, דינה קוואר. הטיוטה מגיעה בזמן בו הפליטים והמהגרים הפכו לסוגיה מפלגת בפוליטיקה האירופית והאמריקאית. המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב דונלד טראמפ הציע למנוע ממוסלמים כניסה למדינה.

פליטים ומהגרים יהיו הסוגיה הגדולה ביותר בכינוס מנהיגי העולם בספטמבר. נשיא ארה"ב ברק אובמה מתכנן להוביל דיון בנושא, בניסיון לדחוק במדינות לקבל יותר פליטים ולתרום למדינות שאכן קיבלו לגבולותיהן פליטים בשנים האחרונות. גם מזכ"ל האו"ם באן קי מון מתכנן לקיים דיון על מצוקותיהם של הפליטים והמהגרים. המסמך שנמצא כרגע במו"מ יהיה במרכז הדיון.

פליטים מאפריקה במהלך מבצע חילוץ בים התיכון, בשבוע שעברצילום: Santi Palacios/אי־פי

על אף שהמסמך אינו מחייב מבחינה חוקתית, כל משפט בו עמד בלבו של ויכוח. התוצאה היא ניסוח כה מעורפל, שהוא קרוב לוודאי יביא למעט מאוד נחמה למיליון הגברים, נשים וילדים שמחפשים ביטחון והזדמנות בחו"ל. אריתריאה למשל, התלוננה שכל האיזכורים הרבים לזכויות אדם במסמך "מיותרים" (ועדה של האו"ם האשימה את אריתריאה בתחילת השנה בזוועות שביצעה נגד אזרחיה). רוסיה התנגדה למשפט שקרא למדינות לחלוק את "נטל הפליטים" (רוסיה קיבלה לגבולותיה מעט מאוד פליטים, מלבד לאחרונה, מחלקים מסויימים באוקראינה).

לפי נתוני האו"ם, 24 מיליון בני אדם ברחבי העולם עזבו את מולדתם עקב מלחמה או רדיפה ב-2015. יותר מפי עשר מהמספר הזה – 244 מיליון – נחשבים מהגרים, חיים במקום אחר מאשר במולדתם. 

המסמך קובע שורה ארוכה של עקרונות, שרובם כבר מעוגנים בחוקים קיימים. לפי המסמך, לפליטים מגיעה הגנה ואסור לשלוח אותם בחזרה למקומות בהם יש סכנה לחייהם. הוא קורא למדינות לאפשר לפליטים לעבוד ולאפשר לילדיהם ללמוד בבית ספר. הוא גם קובע שהגירה יכולה להיות טובה לעולם, זו תוספת שהכניסו מדינות ששולחות מהגרים. המסמך גם קורא למדינות להחזיר את אזרחיהן שמטיילים באופן בלתי חוקי ובקשת המקלט שלהם נדחתה, שזה מה שמדינות שמקבלות פליטים, במיוחד באירופה, ביקשו להוסיף.

מחנה פליטים בצפון צרפת, בשבוע שעברצילום: PHILIPPE HUGUEN/אי־אף־פי

סוכנות האו"ם לפליטים מסרה היום כי כ-60 אלף בני אדם נמלטו מדרום סודאן מאז ההסלמה באלימות בשלושת השבועות האחרונים. "הם הביאו עמם דיווחים מאוד מטרידים, קבוצות חמושות שפועלות על הדרכים המובילות לאוגנדה ומונעות מאנשים להימלט", אמרה דוברת הארגון. "קבוצות חמושים בוזזות כפרים, רוצחות אזרחים ומגייסות בכפייה גברים צעירים ונערים".

בגרמניה עדכן המשרד הפדרלי לסטטיסטיקה כי 42,300 פליטים קטינים ללא ליווי טופלו על ידי רשויות הרווחה בגרמניה ב-2015, עלייה של יותר מ-260% יחסית לשנה הקודמת. אלו המספרים הגבוהים ביותר מזה 11 שנים. הארגון הממשלתי שאחראי לפליטים קטינים ללא ליווי טוען כי בפועל המספרים נמוכים יותר כיוון שרבים מהם נרשמים כמה פעמים. בנוסף, מספרם ירד באופן משמעותי מאז נובמבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ