ארה"ב בלמה סעיף במסמך מדיניות הפליטים של האו"ם האוסר מעצר ילדים

193 מדינות האו"ם חתמו אתמול על אמנה בינלאומית חדשה. במסמך המרוכך אין אף התחייבות שתסייע בפועל למצוקותיהם של מיליוני הפליטים והמהגרים שנעקרו מבתיהם וגורשו ממדינתם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים סורים במחנה פליטים בלבנון, בינואר
ילדים סורים במחנה פליטים בלבנון, בינוארצילום: Bilal Hussein/אי־פי

מדינות האו"ם אישרו אתמול (שלישי) מסמך מדיניות בינלאומית בנושא פליטים ומהגרים, שאין בו ולו מחויבות אחת שתסייע להקל את מצוקותיהם של מיליוני בני האדם שנעקרו השנה בכפייה מבתיהם. המסמך אושר אחרי ימים ארוכים של משא ומתן אינטנסיבי. מדינות במערב אירופה, ביחד עם רוסיה, הביעו התנגדויות רבות למה שרבים קיוו תהיה אמנה ליישוב מחדש של עשירית מבני האדם שנמלטו ממלחמות ורדיפה. ארה"ב סירבה להסכים לנוסח שהיה מחייב את כל המדינות לא לעכב או לעצור ילדים חסרי מסמכים שהגיעו לגבולותיהן.

למסמך אין תוקף חוקי, והוא כולל 22 עמודים שכל 193 מדינות האו"ם יכלו להסכים לכתוב בהם. המסמך ישמש בסיס לפגישה של ההתכנסות השנתית של מנהיגי העולם באסיפה הכללית של האו"ם בחודש הבא. החלטות על מחויבויות ספציפיות על הצעדים שמדינות נדרשות לנקוט כדי להגן על פליטים ומהגרים נדחו ל-2018. 

המסמך נחתם בזמן שבו הפליטים והמהגרים נהפכו לסוגייה מפלגת בפוליטיקה האירופית והאמריקאית. המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב דונלד טראמפ הציע למנוע ממוסלמים כניסה למדינה.

סוגיית פליטים ומהגרים צפויה להיות הגדולה ביותר בכינוס מנהיגי העולם בספטמבר. נשיא ארה"ב ברק אובמה מתכנן להוביל דיון בנושא, בניסיון לדחוק במדינות לקלוט יותר פליטים ולתרום למדינות שאכן קיבלו לשטחן פליטים בשנים האחרונות. גם מזכ"ל האו"ם באן קי מון מתכנן לקיים דיון על מצוקותיהם של הפליטים והמהגרים. 

פליטים מאפריקה במהלך מבצע חילוץ בים התיכון, בשבוע שעברצילום: Santi Palacios/אי־פי

על אף שהמסמך אינו מחייב מבחינה חוקתית, כל משפט בו עמד בלבו של ויכוח. התוצאה היא ניסוח כה מעורפל, שהוא קרוב לוודאי יביא למעט מאוד נחמה למיליוני הגברים, הנשים והילדים שמחפשים ביטחון והזדמנות בחו"ל. אריתריאה למשל, התלוננה שכל האיזכורים הרבים לזכויות אדם במסמך "מיותרים" (ועדה של האו"ם האשימה את ממשלת אריתריאה בתחילת השנה בזוועות שביצעה נגד אזרחיה). רוסיה התנגדה למשפט שקרא למדינות לחלוק את "נטל הפליטים" (רוסיה קיבלה לגבולותיה מעט מאוד פליטים, מלבד לאחרונה, מחלקים מסוימים באוקראינה). ארה"ב הציעה ניסוח לפיו עיכוב או מעצר הם "בדרך כלל" לא טובים לילדים. פעילי זכויות אדם זועזעו מההצעה הזאת עד כדי כך ששיגרו מכתב בהול לאובמה וכתבו שכל הסכם בינלאומי צריך להבהיר שעיכוב או מעצר של ילדים הם "אף פעם לא לטובתם". יש לציין כי ארה"ב מעכבת ילדים שהגיעו ממקסיקו בלי מסמכים חוקיים. 

המרכז ללימודי הגירה הכריז כי האמנה "נכשלת ביצירת בסיס חדש לעבודה שמטרתה להגן על פליטים ומהגרים ברחבי העולם. במקום זאת, היא מאשררת מחדש את הסטטוס קוו ובתחומים מסוימים מחלישה את ההגנות הקיימות למען האוכלוסיות החלשות הללו". 

לפי ארגון ההגירה הבינלאומי, 4,027 מהגרים ופליטים מתו מתחילת השנה, שלושה רבעים מהם בים התיכון. לפי האו"ם, יותר אנשים נעקרו השנה בכפייה מבתיהם מאשר בכל תקופה אחרת מאז מלחמת העולם השנייה. 24 מיליון בני אדם ברחבי העולם עזבו את מולדתם בגלל מלחמה או רדיפה ב-2015. יותר מפי עשרה מהמספר הזה – 244 מיליון – נחשבים מהגרים, וחיים מחוץ לארצם. 

מחנה פליטים בצפון צרפת, בשבוע שעברצילום: PHILIPPE HUGUEN/אי־אף־פי

המסמך קובע שורה ארוכה של עקרונות, שרובם כבר מעוגנים בחוקים קיימים. לפי המסמך, פליטים זכאים להגנה ואסור לשלוח אותם בחזרה למקומות שבהם יש סכנה לחייהם. הוא קורא למדינות לאפשר לפליטים לעבוד ולאפשר לילדיהם ללמוד בבית ספר. הוא גם קובע שהגירה יכולה להיות טובה לעולם, זו תוספת שהכניסו מדינות ששולחות מהגרים. המסמך גם קורא למדינות להחזיר את אזרחיהן שנוסעים באופן בלתי חוקי ובקשת המקלט שלהם נדחתה, קריאה שמדינות שמקבלות פליטים, במיוחד באירופה, ביקשו להוסיף.

"המסמך הזה עוסק בהווה", אמר בכיר לשעבר בסוכנות הפליטים של האו"ם, אלכסנדר אלייניקוף. "זה לא מסמך שמכין אותנו לעתיד". 

לכתבה בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ