קאן אסרה על נשים ללבוש בורקיני בחופי הים "מטעמי ביטחון"

ראש העיר של קאן, דויד ליסנאר, אמר כי על רקע גל הטרור, בגדי ים צנועים המשמשים נשים מוסלמיות עשויים לגרור הפרה של הסדר הציבורי. עבירה על התקנה החדשה תלווה בקנס

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

עיר הנופש הצרפתית קאן אסרה על נשים ללבוש בחופיה בגדי ים המכסים את כל גופן וראשן (בורקיני), ומשמשים בעיקר נשים מוסלמיות. בעיריית קאן הסבירו כי ההחלטה התקבלה מטעמים ביטחוניים, על רקע החשש מפני הטרור האיסלאמי.

ראש העיר קאן, דויד ליסנאר, הודיע על התקנה החדשה, האוסרת על בגדי ים שאינם מכבדים "מוסריות וחילוניות" בשיאה של עונת הרחצה בעיר החוף הפופולרית. לדבריו, בגדי ים "שמצהירים על השתייכות דתית בצורה כה בולטת, בעוד צרפת והאתרים הדתיים שבה נמצאים תחת מתקפת טרור, עשויים לייצר סיכונים לסדר הציבורי".

צעירה מוסלמית נכנסת למים במרסיי בלבוש מוסלמי מלא, בתחילת החודשצילום: /אי־פי

גורם בעירייה אישר כי נוסח התקנה עשוי לחול על נשים הלובשות בורקיני. מי שתפר את התקנה, שתחול במהלך חודש אוגוסט, תאלץ לשלם קנס של 38 אירו (כ-160 שקלים).

בחודש אפריל האחרון, התעורר דיון ציבורי סוער באירופה בשאלת הבורקיני, כשרשת חנויות הכלבו הבריטית מארקס אנד ספנסר הציעה דגם של בגד הים הצנוע למכירה באתר האינטרנט שלה. השרה לענייני זכויות נשים של צרפת, לורנס רוסיניול, כינתה אז את המהלך השיווקי של מארקס אנד ספנסר "חסר אחריות" ואמרה כי נשים שמביעות תמיכה במכירת בורקיני הן כמו "שחורים שתומכים בעבדות", וכי "השליטה שיש לנשים על הגוף שלהן נמצאת בסיכון. כאשר מותג משקיע בשוק הלבוש המוסלמי הוא בעצם מתנער מאחריות ומקדם את כליאת גוף האשה". 

איום הטרור האיסלאמי, לצד גלי ההגירה המגיעים מהמזרח התיכון לאירופה, הביא לקריאות לכינון חוק האוסר על לבישת בורקה – כיסוי פנים מלא - בגרמניה, בדומה לחוק צרפתי האוסר זאת. בקרב מפלגת השלטון הנוצרית-דמוקרטית (CDU) מתנהל ויכוח ממושך בנושא. ינס ספאן, אחד הפוליטיקאים הבולטים באגף הימני של המפלגה, מקדם חוק וזוכה לגיבוי פוליטיקאים נוספים, ובהם פרנק הנקל, מועמד המפלגה בבחירות הקרובות במדינת המחוז ברלין. "אינני רוצה להיתקל יותר בבורקה או בניקאב בגרמניה. במובן זה, אני בורקפוב", אמר ספאן בראיון לעיתון "די ולט" בסוף יולי.

לעומת זאת, שר הפנים תומאס דה מייזר הבהיר אתמול (חמישי) במסיבת עיתונאים כי הוא מתנגד בחריפות לאיסור על לבישת בורקה ואמר כי הדבר "בעייתי מבחינה חוקתית" ואינו עומד על הפרק. "אי אפשר לאסור כל דבר שאנו לא מסכימים איתו", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ