בית המשפט המינהלי העליון של צרפת ביטל חלקית את האיסור על לבישת בורקיני

הפסיקה הופכת רק את האיסור שהוטל בעיירה וילנב-לובה שליד ניס, אולם היא עשויה ליצור תקדים לערים נוספות. לפחות 20 ערים ועיירות בצרפת אסרו בשבועות האחרונים על לבישת בורקיני בחוף הים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בית המשפט המינהלי העליון של צרפת הפך היום (שישי) באופן חלקי את האיסור שהוטל בכמה ערים ועיירות בצרפת על לבישת בגד ים מסוג בורקיני המכסה את כל הגוף. בהחלטה הצהיר בית המשפט כי האיסור שהוטל ב-5 באוגוסט על לבישת בורקיני בעיירת החוף וילנב לובה, לא חוקי באופן ברור ומפר את חירויות האזרח, בהן חופש התנועה וחופש הדת.

הפסיקה מבטלת את האיסור רק בעיירה וילנב לובה, אולם היא צפויה ליצור תקדים גם עבור שאר הערים שאסרו על לבישת הבגד בחופיהן. בית המשפט פסק כי לראש העיירה אין זכות להטיל איסור על לבישת הבורקיני וציין כי הרשויות המקומיות יכולות להגביל חירויות אדם רק אם יש סכנה מובהקת לסדר הציבורי, ובמקרים של לבישת הבורקיני לא נראה שהיתה סכנה שכזאת.

נשים מפגינות נגד איסורי הבורקיני בצרפת מול השגרירות הצרפתית בלונדון, אתמול
נשים מפגינות נגד איסורי הבורקיני בצרפת מול השגרירות הצרפתית בלונדון, אתמולצילום: NEIL HALL/רויטרס

הפסיקה באה בעקבות ערעור שהגיש ארגון "ליגת זכויות האדם" (LDH) על האיסור בעיירה וילנב לובה. אתמול נערך שימוע בבית המשפט, שבו עורכי דין מטעם ארגוני זכויות אדם מתחו ביקורת על האיסורים שהוטלו כבר ב-15 ערים ועיירות בצרפת. על פי החוק בצרפת, ניתן לפסוק החלטות זמניות כדי לאפשר לבית המשפט להתכונן לפסק דין.

וילנב לובה היא עיירת נופש לחופי הים התיכון ושוכנת בין ניס לבין קאן, שבה פורסם האיסור הראשון על הבורקיני ב-28 ביולי. רוב האיסורים על הבורקיני ברחבי המדינה הם זמניים ותקפים עד לסוף עונת הקיץ, שבה נופשים תיירים רבים בערים אלו. למשל, האיסור בוילנב לובה תקף עד 15 בספטמבר.

האיסורים שהוצאו לפועל בצווים זמניים על ידי ראשי הערים השונות, אינם מזכירים את המלה בורקיני, אלא אוסרים "בגדי ים שמציגים באופן ראוותני השתייכות דתית" מסיבות כהגנה על הסדר הציבורי, שמירת על היגיינה ועל חוקי החילוניות של צרפת.

ביום שני פסק בית משפט בערכאה נמוכה יותר כי האיסור שהוצא בוילנב לובה על לבישת הבורקיני הכרחי כדי למנוע אי סדר ציבורי. עם זאת, בבית המשפט המינהלי העליון, הידוע גם כמועצת המדינה, נאמר כי זה לא תקף תחת החוק הצרפתי.

פטריס ספינוסי, עורך דין מטעם הליגה למען זכויות האדם בפריז, אמר כי הפסיקה היא "ניצחון" שמביא לתקדים משפטי. לדבריו, ארגונו ידרוש כעת מראשי ערים ועיירות אחרות בצרפת לבטל את האיסורים. "הפסיקה מוכיחה כי לראשי הערים אין סמכות למנוע מאזרחים ללבוש במקומות ציבוריים בגדים המהווים סממנים דתיים. זה מנוגד לחופש הדת שהיא חירות בסיסית", אמר ספינוסי.

האיסור על לבישת הבורקיני, והקנסות שהוטלו על נשים שבחרו להפר את הצווים המקומיים ונתפסו עם הבגד בחופי הים בימים האחרונים, הגבירו את המחלוקת בין הממשלה הצרפתית לחברה ועוררו ביקורת רבה גם מחוץ למדינה. באחרונה אף פורסמו תמונות של אשה מוסלמית שאולצה להתפשט בחוף הים בניס משום שלבשה את הבגד והתמונות עוררו סערה ברחבי המדינה.

נשיא צרפת לשעבר ומנהיג הימין ניקולא סרקוזי, שהודיע השבוע על התמודדותו בבחירות לנשיאות ב-2017, קרא להטיל איסור כלל ארצי במדינה על לבישת בורקיני. לעומת זאת במפלגה הסוציאליסטית, מפלגת השלטון, נותרו הדעות חלוקות - ראש הממשלה מנואל ואלס הביע תמיכה באיסורים ואילו שרים רבים מחו נגדם.

מנהיגת מפלגת הימין הקיצוני בצרפת - החזית הלאומית, מארין לה פן, אמרה בעקבות הפסיקה היום כי ביטול האיסור "אינו מפתיע" אבל הקרב עוד לא נגמר. לדבריה, על המחוקקים להצביע "מהר ככל האפשר" על הרחבת החוק מ-2004 שאוסר לחבוש כיסוי ראש מוסלמי או ללבוש בגדים דתיים אחרים בכיתות לימוד, כך שיכלול את כל המקומות הציבוריים במדינה ולא רק מוסדות חינוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ