ראשי ערים בצרפת: למרות פסיקת ביהמ"ש, נמשיך לאכוף את האיסור על בורקיני

בעקבות פסיקת בית המשפט המינהלי שביטלה את האיסור באופן חלקי, קראו פוליטיקאים מהימין בהובלת הנשיא לשעבר סרקוזי לאסור על לבישת בגד הים השנוי במחלוקת בכל רחבי המדינה

גרדיאן ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן ו"הארץ"

ראשי ערים בצרפת הודיעו כי ימשיכו לאכוף את האיסור על לבישת בורקיני בחופים, על אף פסיקת בית משפט מינהלי במדינה אתמול (שישי) שביטלה את האיסור באופן חלקי. בעקבות הפסיקה קראו גם פוליטיקאים וארגוני ימין, בהובלת הנשיא לשעבר ניקולא סרקוזי, להוציא את בגד הים מחוץ לחוק בכל המדינה, על אף החלטת בית המשפט המינהלי העליון. 

הפסיקה אתמול ביטלה את האיסור רק בעיירה וילנב לובה, אולם צפויה ליצור תקדים גם עבור שאר הערים שאסרו על לבישת הבגד הים בחופיהן. בית המשפט פסק כי לראש העיירה אין זכות להטיל איסור על הבורקיני וציין כי הרשויות המקומיות יכולות להגביל חירויות אדם רק אם יש סכנה מובהקת לסדר הציבורי, ובמקרים של לבישת הבורקיני לא נראה שהיתה סכנה שכזאת.

הפגנה נגד איסור הבורקיני מחוץ לשגרירות צרפת בלונדון, שלשוםצילום: Frank Augstein/אי־פי

ראש העיירה וילנב לובה, ליונל לוקה, הנחשב מקורב לסרקוזי, אמר שהחלטת בית המשפט מעודדת את "השתוללות האיסלאמיזציה שפושה בארצנו" וכי "ההחלטה הזו לא מרגיעה את השטח, אלא צפויה רק להגביר את המתחים".  לוקה הוסיף כי "אנחנו צריכים להחליט אם אנחנו רוצים גרסה מחוייכת, ידידותית של השריעה על חופינו, או אם אנחנו רוצים שחוקי צרפת יוטמעו".

גם ראש העייירה סיסקו שבצפון קורסיקה, אנז'־פייר ויווני מהמפלגה הסוציאליסטית, אמר שהוא לא מתכוון לבטל את האיסור. "המתח כאן מאוד מאוד גבוה ואני לא מתכוון למשוך אותו (את האיסור)", אמר לתקשורת המקומית. ויווני אישר את איסור הבורקיני לפני שבועיים אחרי שהתרחשו עימותים בין תושבי הכפר למשפחות מוסלמיות על החוף. אל לוקה וויווני מצטרף גם ראש העיירה פרז'וס, דוויד רשלין, שאמר שהאיסור "עדיין תקף". 

30 עיירות חוף אסרו עד כה על לבישת בורקיני. לפי הבי־בי־סי, סקרי דעת הקהל במדינה מצביעים על כך שרוב אזרחי צרפת תומכים באיסור. 

נשיא הליגה למען זכויות אדם בצרפת, מישל טוביאנה, אמר שאיסור הבורקיני הותיר צלקת בחברה הצרפית, על אף פסיקת בית המשפט. "הפסיקה לא פתרה את כל הבעיות במדינה, ההשפלה הפומבית של הנשים והקופון הפוליטי שגזרו אלו שעודדו גזענות - חתכו חתך עמוק". טוביאנה מתח ביקורת גם על ראש הממשלה מנואל ואלס, שתמך בראשי העיירות והערים שאסרו על הבורקיני, ועל סרקוזי, שקרא לבורקיני "פרובוקציה". מארין לה־פן ממפלגת הימין הקיצוני "החזית הלאומית" קראה לאיסור מוחלט על כל סמל דתי — כולל רעלות או טורבאנים — מכל המרחב הציבורי. 

המחלוקת נכנסה למרכז העימות לקראת המירוץ לנשיאות ב–2017. סרקוזי, ששואף לזכות במועמדות מפלגתו כדי לרוץ לנשיאות, מוביל את ההתקפה נגד בגד הים וקורא לאסור על לבישת כיסויי ראש מוסלמיים באוניברסיטאות וחברות פרטיות. השמאל בצרפת מפולג בסוגיה: ראש הממשלה ואלס תמך בראשי הערים שאסרו על הבורקיני, בזמן ששרים בממשלה הזהירו מפני ההשלכות הגזעניות של האיסור. הנשיא, פרנסואה הולנד, בחר עד כה לשבת על הגדר. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ