בתקשורת הרוסית ילדים לא מתים במלחמה בסוריה

מות חפים מפשע והפצצות בתי חולים כמעט לא זוכים לסיקור ומוצגים כתעמולה נגד מוסקבה. למשל, עיתון רוסי האשים את הסי־אי־איי בהתקפת שיירה הומניטרית למען "הצלת יוקרתו" של הנשיא אובמה

גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גרדיאן

בעוד התקשורת המערבית מתמקדת בהפצצות הכבדות ובהרג אזרחים בידי חיילים סורים המנסים להשתלט על חאלב, ברוסיה מדווחים על מה שנראה כסכסוך אחר לגמרי.

כשמטוסי קרב הפציצו בית חולים במזרח חאלב, שהיה בידי המורדים, וגרמו לקריסת קירות על חולים במחלקה לטיפול נמרץ, התקיפה האווירית לא הופיעה בסדר היום ברוסיה. התקשורת שם התמקדה בקרבות שמנהלת ממשלת סוריה בתמיכת רוסיה על העיר. "חיל האוויר הסורי תקף מטרות באזור חאלב", דיווחה סוכנות הידיעות ריאה נובוסטי. הדיווח הועבר גם על ידי סוכנות הידיעות טאס ומספר גופי תקשורת נוספים, ואף דווח כי "חיילים רוסים העבירו סיוע הומניטרי לפליטים ברובעי העיר שנמצאים בשליטת הטרוריסטים".

מבצע חילוץ בהריסות חאלב, שלשום
מבצע חילוץ בהריסות חאלב, שלשוםצילום: THAER MOHAMMED/אי־אף־פי

"הבעיות שמעוררות זעם בתקשורת המערבית, כגון האירועים בחאלב ותקיפת שיירת הסיוע, כמעט לא מדווחות בשידורי הטלוויזיה. ואם כן, הדברים מוצגים כתעמולה אנטי רוסית", הסביר לב גודקוב, מנהל מכון הסקרים העצמאי "לוודה".

הטלוויזיה הרוסית, הנתונה לפיקוח הממשלה, לא מתמקדת במותם של חפים מפשע ומהללת את המבצעים הצבאים של רוסיה וסוריה. למשל, ערוץ אחד הרוסי דיווח מחאלב שחיילי סוריה "לא ירו פגזים לעבר בניינים אזרחיים", אבל לא ציין כלל שכוחות הממשלה פתחו בהפצצות מהאוויר, העזות שידעה חאלב.

שתי הפצצות מהתקופה האחרונה מראות עד כמה שונה יכול להיות הסיקור ברוסיה. כש–62 חיילים מצבא סוריה נהרגו בהפצצה אמריקאית בדיר א־זור בחודש שעבר, התקשורת הרוסית דיווחה בהרחבה על ההתנצלות האמריקאית על ההפצצה השגויה, ועל טענות הממשלה הסורית בעניין התמיכה האמריקאית במדינה האיסלאמית. כשהופצצה שיירת הסהר האדום, שהביאה סיוע הומניטרי לחאלב ונהרגו לפחות 20 אנשים, האמריקאים האשימו את רוסיה או סוריה, אך התקשורת הרוסית הזדרזה לכעוס על "ההאשמות הבדויות של הצד האמריקאי" והציעה הסברים חלופיים מוזרים.

הדיווח שיקף את השינוי בנרטיב שנקט משרד ההגנה הרוסי, שבתחילה טען כי השיירה לא נפגעה מהפצצה אווירית או מהפגזה אלא "נלכדה באש", כלומר, שהאשמים היו המורדים. למחרת טענו הרוסים כי מל"ט של הקואליציה בראשות ארה"ב היה באזור בזמן התקיפה. אף שבמקום ההתקפה נמצא זנב של פצצה המזוהה עם הרוסים והסורים, התקשורת הרוסית המשיכה להטיל את האשמה על האמריקאים. כותרת בעיתון קומסומולסקאיה פראבדה שאלה: "האם התקפת השיירה ההומניטרית בסוריה בוצעה על ידי מל"ט של הסי־איי־אי?" ובמאמר נטען כי סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב ביצעה את התקיפה כדי שהנשיא ברק אובמה יוכל "להציל את יוקרתו ולהמשיך להאשים את רוסיה", במקום לתת את הדין על ההפצצה בדיר א־זור.

בתקשורת הרוסית מודגשת ביקורת הקרמלין על המערב. בסוף השבוע, כשמלאה שנה למעורבות רוסיה בסוריה, יצאה התקשורת הרוסית בהצהרות ש"רוסיה הוכיחה את עצמה כמעצמת על" ו"רוסיה הפכה שחקנית ראשית באזור, לעומת ארה"ב שאיבדה את מעמדה".

כשדובר משרד החוץ של ארה"ב, ג'ון קירבי, אמר כי אם רוסיה לא תקיים את הסכם הפסקת האש "קבוצות קיצוניות ינצלו את הריק שנוצר בסוריה כדי לקדם את מבצעיהן, אשר יכללו, ללא ספק, מתקפות על אינטרסים רוסיים או אפילו ערים רוסיות" — ערוצי הטלוויזיה הממלכתיים דיווחו כי קירבי איים על רוסיה. מגיש חדשות "רוסיה 1" אמר כי "קירבי הבטיח באופן ישיר מתקפות על ערים ברוסיה".

לאחר העימות בין מוסקבה לוושינגטון במועצת הביטחון של האו"ם בחודש שעבר, באותו הערוץ דווח כי "דיפלומטים מערביים שוב ניסו להסיט את מועצת הביטחון להאשמות נגד רוסיה ונגד ממשל סוריה". ובתגובה לדברי שגרירת ארה"ב באו"ם, סמנתה פאוור, ש"הפעילות הרוסית בסוריה היא ברבריות, לא לחימה בטרור", נאמר כי "המערב צריך לעצור את הברבריות".

מסקר האחרון של מכון "לוודה" העצמאי עולה כי 61% מהציבור הרוסי תומכים בפעולות צבא רוסיה, ירידה של 20% בהשוואה לסקר שנעשה בחודש מארס. במכון מעריכים כי הסיבה לירידה היא המשך המבצע, לאורך זמן, למרות הצהרת פוטין על נסיגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ