טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

למה האוסטרים חותכים את האף כדי להרגיז את הפנים

הצבעה עבור מועמד הימין הקיצוני לנשיאות ביום ראשון נתפסת כדחייה של כל מה שהביא לאוסטריה שגשוג ופריחה. אך אזלת היד של השלטון במשבר ההגירה נתפסה כחמורה לא פחות

תגובות

סוף נובמבר בווינה. הרחובות נקיים ומקושטים. מכל פינה כמעט מציץ אחד מ-19 שוקי חג המולד שהעיר מתגאה בהם. בטיול ברחובות קשה לדמיין איך לפני שנה בדיוק העיר התמלאה ברבבות פליטים מסוריה ואפגניסטאן, שנעצרו בה בדרכם לגרמניה.

כ-80 אלף מתוכם נשארו באוסטריה, ולדברי ד"ר סוזן קנסמלר, מנהלת המחלקה לתיאום שילוב המהגרים, השייכת למשרד החוץ, מימוש התוכניות לשילובם בחברה האוסטרית בעיצומו, והמטרה היא שמחצית מהם יהיו חברים מועילים בחברה ובכלכלה בתוך חמש שנים. גם איום הטרור שלכאורה התלווה לאותם פליטים מוסלמים התגלה כקטן מהצפוי, ולדברי קולונל קורט פלוש מיחידת "קוברה" ללוחמה בטרור של משטרת אוסטריה, עיקר העיסוק של היחידה שלו הוא באבטחת אישים, וישנם פחות מ-90 בני אדם במדינה הנתונים למעקב בחשד לקשר עם גורמים קיצוניים.

הפגנה בעד הפליטים בווינה לצד כרזת תעמולה של נורבט הופר, מועמד הימין הקיצוני, בשבת
JOE KLAMAR/אי־אף־פי

מחוץ לעיר, במדינת המחוז אוסטריה התחתונה, המקיפה את עיר הבירה, העשן עולה ללא הרף מארובות מאות המפעלים הממלאים את האזור התעשייתי. בעמק מוקף הרים מיוערים בלב אוסטריה התחתונה נמצא המטה של חברת Bardorf AG, חברה שהחלה את דרכה באותו עמק במאה ה-19 בייצור סכו"ם, ומאז הפרטתה בסוף שנות ה-80 התרחבה מתחום העיסוק המקורי לקבוצת חברות המייצרות מגוון מוצרים מלבד סכו"ם איכותי, החל מפסי מתכת לתעשייה, דרך כבשנים ועד בריכות שחייה פרטיות.

המנכ"ל פטר פישלר מופתע מעט מהשאלה אם הוא לא מאוים מהתחרות הסינית. לדבריו, הסינים לא יכולים להתחרות באיכות המוצרים של החברה שלו, ולמעשה, הם נמצאים עתה בעיצומו של ניסיון לחדור עם חלק ממוצריהם אל השוק הסיני.

אין מדובר במקרה ייחודי, אלא סיפור אופייני לתעשייה האוסטרית, שעלתה ופרחה עם הגלובליזציה של שלושת העשורים האחרונים, בזכות התמקצעות בייצור יעיל ואיכותי של מוצרים ספציפיים. כיום שישה מכל עשרה אירו שמרוויחים האוסטרים מקורם מייצוא, מנוע הצמיחה העיקרי של הכלכלה.

אולם למרות השגשוג, היעילות והפתיחות, מחצית, פחות או יותר, מהמצביעים האוסטרים צפויים לתמוך ביום ראשון הקרוב במועמד שמייצג את ההיפך המוחלט מאימוץ הגלובליזציה שלכאורה כה הועילה לאוסטריה. אמנם שלא כמו מקביליו במדינות אחרות, נורברט הופר, מועמד מפלגת החירות מהימין הקיצוני, אינו תומך בגלוי בעזיבת האיחוד האירופי. אולם ההצבעה עבורו מייצגת את הדחייה של כל מה שלפי המומחים האוסטרים חיוני להמשך השגשוג של ארצם – חיתוך האף כדי להרגיז את הפנים, כמאמר הפתגם האנגלי.

ון דר בלן לני העימותי הטלוויזיוני בווינה, אתמול
Ronald Zak/אי־פי

ואכן, מבט בנתונים הכלכליים הגולמיים מקשה להבין מדוע מרבית האוסטרים מואסים במצב הקיים. הצמיחה בעשור האחרון היתה גבוהה מהממוצע בגוש האירו. האבטלה נמוכה גם היא באופן ניכר מהממוצע האירופי ואבטלת הצעירים רחוקה שנות אור מהמצב המשברי של מדינות דרום אירופה. תופעות כגון התכווצות התעשייה ומעבר מפעלים למדינות זולות יותר, שעשו שמות במדינות רבות, כמו "רצועת החלודה" בארה"ב, שבזכותה ניצח דונלד טראמפ בבחירות, כמעט שדילגה על המדינה, שבה המגזר התעשייתי אפילו התרחב בשנים האחרונות.

עוקפת את ברלין

באופן כללי, במרבית המדדים הכלכליים אוסטריה שנייה רק לגרמניה באירופה. ולמעשה, בכמה מדדים אוסטריה עוקפת את אחותה הגדולה, בעיקר כי בניגוד לחברות הענק הגרמניות, הכלכלה האוסטרית מתבססת בעיקר על חברות פרטיות ומשפחתיות בינוניות וקטנות, כמו Barndorf AG, שמפגינות גמישות רבה יותר ויכולת לחדש ולהתמודד עם התנאים המשתנים. ההשקעה האוסטרית במחקר ופיתוח היא מהיחידות באירופה שעומדות בקריטריונים שהציב האיחוד, ובסך הכל, למרות הירתעות בסיסית מלקיחת סיכונים, נראה שווינה מאמצת ביתר קלות את תרבות הסטארט־אפ בהשוואה לברלין.

אולם גם אם נראה שאוסטריה צלחה בשלום יחסית את התהפוכות הכלכליות שהתלוו לגלובליזציה של 30 השנים האחרונות, הנסיבות הספציפיות של המדינה החריפו את ההשלכות החברתיות והתפישתיות של אותם שינויים.

מסוף מלחמת העולם השנייה ועד 1989 היתה אוסטריה המעוז האחרון של המערב מול הגוש הסובייטי, שמרנית, מבודדת ומוקפת במרבית גבולותיה במסך הברזל. השינוי המשמעותי הראשון היה נפילת חומת ברלין. בן לילה נפתחו הגבולות ואוסטריה נהפכה מחצי אי קפיטליסטי מוקף קומוניזם לנקודת המעבר בין המערב למזרח החדש. אז, ב-1995, הצטרפה אוסטריה לאיחוד האירופי ואימצה את התקנות של בריסל, ששינו את אורח החיים האוסטרי באופן מהיר יחסית למדינה השמרנית.

שינויים אלה החווירו בהשוואה לתהפוכות שהביאה עמה הרחבת האיחוד האירופי ב–2004, שכללה עשר מדינות חדשות, מרביתן שכנותיה של אוסטריה ממזרח ומצפון. פתיחת הגבולות לסחורות, ולכוח אדם זול, הועילה למעמדות הגבוהים באוסטריה. אולם עבור אינסטלטור אוסטרי, פתיחת הגבולות לאזרחי פולין, למשל, היתה פגיעה קשה, מאחר שהוא לא יכול היה להתחרות במחירים שהציעו עמיתיו המהגרים החדשים מפולין.

על רקע השינויים הדרמטיים במצבה הבינלאומי של אוסטריה, והשינויים החברתיים שנלוו אליהם, הלך ונחשף השיתוק שנבע ממבנה המערכת הפוליטית האוסטרית. באופן מסורתי מחולקת החברה האוסטרית לשתי מפלגות, המפלגה הסוציאל־דמוקרטית מהמרכז־שמאל, ומפלגת העם האוסטרי מהמרכז־ימין. שתי המפלגות הללו חלקו ביניהן את השלטון באופן רצוף מאז סוף מלחמת העולם השנייה, בחלק ניכר מהזמן בשיתוף פעולה תחת ממשלת אחדות בראשות הסוציאליסטים. מלבד השליטה הפוליטית, גם השליטה הכלכלית במדינה התחלקה לפי אותם קווים פוליטיים – השכירים במדינה מאוגדים לפי חוק בהתאחדות איגודי העובדים, הקשורה קשר הדוק למפלגה הסוציאל־דמוקרטית, וכל המעסיקים מאוגדים לפי חוק באיגוד לשכות המסחר, שלה קשרים הדוקים עם מפלגת העם האוסטרי. חלוקה פוליטית גורפת זו, לצד מסורת של שיתוף פעולה בין שני הצדדים, הבטיחו יציבות רבה, אולם גם קושי ניכר ליישם רפורמות חיוניות כדי להתמודד עם המציאות המשתנה.

אזלת היד של הממסד נחשפה במלואה בעת משבר הפליטים באירופה בשנה שעברה. הרשויות הודו בגלוי בחוסר יכולתן לעצור את אלפי הפליטים שנכנסו למדינה מדי שבוע. בנוסף לכך, המשבר הביא לשיבוש חמור בחיי היומיום של האוסטרים – הגבולות עם המדינות השכנות נחסמו, הרכבות והאוטובוסים הפסיקו לנסוע והמוני אנשים בבגדים מרופטים נראו צועדים לאורך הדרכים.

יותר משנה חלפה מאז שיאו של המשבר, אולם הממסד לא הצליח לשקם את את אמון התושבים בו. לא עזרה לכך העובדה שלמרות שהפליטים כבר כמעט ולא מגיעים מהבלקן, מספר הפליטים שנחתו השנה בחופי איטליה שבר את השיא של כל הזמנים, ורבים מהם גונבים את הגבול לאוסטריה בדרכם לגרמניה. חוסר האמון הזה בממסד בא לידי ביטוי בסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות, אז שני מועמדי מפלגות המרכז לא היו קרובים אפילו לשיעור ההצבעה שקיבלו מועמדי השוליים – הופר ממפלגת החירות מימין ואלכסנדר ון דר בלן, מנהיג מפלגת הירוקים לשעבר, משמאל.

הופר אמנם מתנער בגלוי מהעבר האנטישמי של מפלגתו, מאחר שבאוסטריה של היום אי אפשר להרוויח הון פוליטי משנאת יהודים. בניגוד לכך, הוא מהסס פחות מליבוי החששות ממוסלמים, שהתעצמו בעקבות המשבר של שנה שעברה. על רקע זה ברור כי אם מול מועמד הימין הקיצוני היה ניצב מועמד ממפלגות הממסד, הופר היה מנצח בקלות. אולם מולו ניצב בן דמותו האוסטרי של ברני סנדרס. ון דר בלן, שמאלני מושבע וותיק ובעל מראה מפוזר, אף ניצח ב-30 אלף קולות בהתמודדות הראשונה בין השניים, שנפסלה בידי בית המשפט בטענה לחוסר סדרים בספירת הקולות.

גרטרוד פונה לעם האוסטרי

היום, יומיים לפני הבחירות, נהנה הופר מהרוח הגבית של ניצחון טראמפ בארה"ב. אך ון דר בלן אפור השיער מוכיח כי בניגוד להילרי קלינטון בארה"ב או מתנגדי הברקזיט בבריטניה, הוא מסוגל לעורר את הצעירים מאדישותם ולהשיב להם את האמון בשיטה הדמוקרטית. בימים האחרונים הוא קיבל תמיכה מפתיעה מניצולת שואה וינאית בת 89, שהזדהתה רק בשם גרטרוד, ובפנייה נרגשת ביוטיוב קראה לאוסטרים לא להיסחף אחר שיח השנאה. הסרטון שלה הפך לוויראלי בן לילה, וזכה למיליוני צפיות, וכך, עם גיל משותף של יותר מ-160, ינסו השניים בעוד יומיים למנוע את הפיכת אוסטריה למדינה הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה שבראשה עומד נציג מפלגת הימין הקיצוני.

הכותב היה אורח משרד החוץ האוסטריתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות