בגרמניה בודקים מי מפיץ באופן חסר תקדים חדשות כוזבות על הבחירות במדינה

בחודש שעבר בוצעה מתקפת סייבר על הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה בה נעשה שימוש באותה תשתית כמו במתקפה נגד הפרלמנט בברלין, לה אחראים האקרים רוסים. דובר הממשלה: תופעה בממדים שטרם ראינו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין הרייכסטאג בברלין, בנובמבר

בכירים בממשלת גרמניה בודקים מי מפיץ באופן חסר תקדים ידיעות מזויפות באינטרנט. זאת, נוכח הדיווחים על מאמצי רוסיה להשפיע על מערכת הבחירות במדינה שייערכו בספטמבר השנה. במקביל, הסוכנות לביטחון פנים (BfV) של גרמניה אישרה כי בהתקפת סייבר שבוצעה בחודש שעבר נגד הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE) נעשה שימוש באותה "תשתית" כמו במתקפת הסייבר על הפרלמנט הגרמני, מתקפה שיוחסה לקבוצת האקרים רוסים בשם "APT28".

הסוכנות לביטחון פנים הודיעה בחודש שעבר כי היא ניטרה "שימוש נרחב במשאבים כלכליים" והפצת כלי תעמולה רוסית במטרה לפרסם מידע כוזב שיערער את ממשלת גרמניה ויחתור תחתה. דובר הממשלה, סטפן שייברט, אמר כי גרמניה תשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי לחקור את הפצת החדשות המזויפות באינטרנט, והבהיר כי התגובה הטובה ביותר לכך תהיה להבטיח שקיפות רבה עוד יותר. "אנחנו מתמודדים עם תופעה בממדים שלא ראינו בעבר", אמר שייברט.

בארגון OSCE, בו חברות 57 מדינות, בהן רוסיה וארה"ב, הודיעו בחודש שעבר כי הארגון, היושב בווינה, שימש יעד למתקפת סייבר, אולם סירבו להתייחס לדיווח שפורסם בעיתון הצרפתי לה מונד לפיו קבוצת ההאקרים "APT28" היא זאת שעומדת מאחוריה. בתגובה למתקפת הסייבר האחרונה במדינה, אמר דובר משרד החוץ בברלין, מרטין שפר, כי "אנחנו מתייחסים לדיווחים על מתקפת הסייבר נגד הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה ברצינות רבה, וכך גם למקרים אחרים שדווחו". הוא הוסיף כי "ברור שיש לעשות כל מה שאפשר כדי למנוע ולסכל תקריות כאלה באזור שלנו".

אתמול הקרמלין פסל את דו"ח המודיעין האמריקאי לפיו רוסיה, ובעיקר נשיאה ולדימיר פוטין, ניסו להשפיע על תוצאות הבחירות בארה"ב לטובת דונלד טראמפ, ואמר כי אין אף ראייה שסופקה כי להוכיח שבכירים רוסים היו מעורבים בכך.

בכירים בגרמניה ובברלין אמרו כי הם בוחנים אפשרות להקים זרוע נפרדת של דוברות הממשלה שתנתח באופן ספציפי חדשות כוזבות המתפרסמות באינטרנט וברשתות החברתיות, ותענה עליהן. בחודש שעבר הודיעה צ'כיה על הקמת משרד דומה שיהיה חלק ממשרד הפנים. עם זאת, גורמים המעורים בפרטים בגרמניה אמרו כי התכנון נמצא בשלביו הראשונים ויכול להיות שלא ייצאו ממנו צעדים ממשיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ