דיווח בגרמניה: שותפה של מרקל בקואליציה יתמודד מולה בבחירות

העיתון בילד דיווח כי זיגמר גבריאל, יו"ר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, החליט לרוץ לתפקיד הקאנצלר. קאנצלר גרמניה לשעבר, גרהרד שרדר, קרא לו להתמודד, אחרת, הוא "יהיה מוכן לעשות את זה שוב"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבריאל בעצרת בחירות בדרום מערב גרמניה, במארס
גבריאל בעצרת בחירות בדרום מערב גרמניה, במארסצילום: THOMAS KIENZLE/אי־אף־פי

יו"ר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בגרמניה, זיגמר גבריאל, החליט לרוץ נגד שותפתו לקואליציה, הקאנצלרית אנגלה מרקל, בבחירות שייערכו בספטמבר. כך מדווח היום (שלישי) העיתון הגרמני בילד.

הדיווח מאשש דברים שאמרו בשבוע שעבר בכירים במפלגה הסוציאל-דמוקרטית לרויטרס. לדבריהם, אין אלטרנטיבה ריאלית לגבריאל, המכהן כסגן הקאנצלרית וכשר הכלכלה בארבע השנים האחרונות. דוברו של גבריאל אמר כי המפלגה דובקת בלוח הזמנים המתוכנן שלה ו"תחליט על המועמד שלה בבחירות ב-29 בינואר".

הקאנצלרית מרקל וסגנה גבריאל בבית התחתון בברלין, בספטמברצילום: STEFANIE LOOS/רויטרס

היום ערכו בכירים במפלגה הסוציאל-דמוקרטית פגישה בדלתיים סגורות בה נידונה האסטרטגיה לבחירות הקרבות, אולם לפי הבילד, השאלה מי יהיה מועמד המפלגה בבחירות לא יידון באופן רשמי. לדברי העיתון, קאנצלר גרמניה לשעבר, גרהרד שרדר, האחרון שכיהן בתפקיד מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית, קרא לגבריאל להתמודד לתפקיד. "אתה חייב להבהיר שאתה באמת רוצה את זה", ציטט העיתון מדבריו של שרדר והוסיף: "אחרת, אני מוכן לעשות את זה שוב".

גבריאל נחשב זה תקופה ארוכה כמועמד מועדף להתמודד מול מרקל, אולם כמה חברים במפלגה קיוו כי יהיה זה מרטין שולץ, נשיא הפרלמנט האירופי לשעבר, שייקח את התפקיד. האפשרות הזאת נראית פחות סבירה בתקופה האחרונה, לאחר ששולץ הביע את רצונו להחליף את שר החוץ, פרנק וולטר שטיינמאייר, שבחודש הבא ייבחר על ידי מפלגות הקואליציה כנשיא הבא של גרמניה.

זיגמר גבריאל, בן 57, מורה לשעבר, מזנב אחר מרקל בסקרים ובשיעורי התמיכה. יש לו מוניטין של אדם לא צפוי, אך הוא זוכה ליותר פופולאריות מקודמיו במפלגה. בסקר של מכון אינסה שפורסם בבילד היום מקבלת מפלגתה של מרקל, הנוצרית-דמוקרטית, 23% לעומת המפלגה הסוציאל-דמוקרטית שזוכה ב-21%.

בנובמבר הבהירה מרקל, בת ה-62, כי תתמודד לכהונה רביעית כקאנצלרית לאחר שציינה כי התלבטה ארוכות בנושא. מרקל מחזיקה בתפקידה כבר 11 שנים - מאז שנת 2005 – נתון ההופך אותה לראשת המדינה הוותיקה באירופה. אם תיבחר בפעם הרביעית ברציפות היא תוכל לשבור את השיא שהציבו מייסד ה-CDU, קונרד אדנאואר, שכיהן בתפקיד 14 שנה, ושל הלמוט קוהל - שכיהן 16 שנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ