האבירים שקראו תיגר על האפיפיור בגלל קונדומים

המסדר העתיק של מלטה מסרב לשתף פעולה עם הוותיקאן החוקר כיצד קרה שקרן צדקה של המסדר חילקה אמצעי מניעה בבורמה, בטענה לפגיעה בריבונותו. המחלוקות בכנסייה הקתולית גברו מאז בחירתו של פרנסיסקוס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האבירים של מלטה בחגיגות 900 שנה למסדר בוותיקאן

הרוחות במסדר הקתולי העתיק של אבירי מלטה סוערות, לאחר שהוותיקאן פתח בחקירת פיטוריו של בכיר במסדר שחילק קונדומים. המסדר מסרב לשתף פעולה עם החקירה, ומזהיר את חבריו כי עליהם ליישר קו עם העמדה הרשמית, אם יחליטו לדבר בכל זאת עם החוקרים.

אלברכט פון בוסלאגר הושעה בדצמבר אחרי שסירב לדרישת האביר הראשי, מתיו פסטינג, להתפטר בעקבות הגילוי כי קרן הצדקה של המסדר חילקה עשרות אלפי קונדומים בבורמה — אף שהכנסייה אוסרת להשתמש באמצעי מניעה. בוסלאגר אמר שלא היה מודע לתוכנית לחלק קונדומים, וכי הפסיק אותה ברגע שנודע לו על קיומה. הוא גם אמר שפסטינג רמז בנוכחות הקרדינל השמרני ריימונד בורק, כי הכס הקדוש רוצה שיפרוש מתפקידו. שר החוץ של הוותיקאן, קרדינל פייטרו פארולין, הכחיש דברים אלה בשם האפיפיור.

בהודעה שפרסמו בשבוע שעבר, אמרו האבירים כי החקירה שעורך האפיפיור פרנסיסקוס "איננה רלוונטית" מבחינה חוקית וכי מטרתה להגביל את ריבונות המסדר. הם גם טענו כי הדחת בוסלאגר, היתה סוגיה פנימית, ולא היו מעורבים בה בכירים דתיים. המסדר הודיע לחבריו כי אם ידברו עם החוקרים, שמונו על ידי הוותיקאן, אסור להם לסתור את החלטת מנהיגי המסדר להחליף את בוסלאגר.

הקרדינל בורק, שהוא ממבקריו הראשיים של פרנסיסקוס אך גם שגרירו אל אבירי מלטה, הוא שמרן קיצוני בכל הנוגע לאכיפת הדוגמות הכנסייתיות על המוסר המיני.

הסכסוך משקף מבחינה מסוימת את המחלוקות האידאולוגיות הקיימות בכנסייה הקתולית, שגברו מאז בחירתו של פרנסיסקוס לאפיפיור, מאחר שהוא מדגיש את הצד הרחום של הכנסייה על פני הצד הדוקטרינרי שלה. במקביל, הפרשה בארגון הקתולי העתיק והאריסטוקרטי משקפת מאבק כוחות ואולי אף יישום שנוי במחלוקת של החובה לציית בתוך מסדר דתי.

בוסלאגר, אביר מדרגה שנייה, הבטיח לציית למנהיגו, אך ציין שחוקי הכנסייה אינם דורשים ממנו לציית לפעולה שמפרה את חוקת האבירים. הוא טוען שפסטינג ביצע שורה של טעויות חוקיות ומינהליות, וכי דרישתו שבוסלאגר יתפטר מפרה את חוקת המסדר. תומכיהם של פסטינג ובורק הצדיקו את ההדחה בטענה שסירובו של בוסלאגר לציית לפסטינג הוא "חרפה", וכי שערוריית הקונדומים מפרה בבוטות את התקנות. תומכיו של בוסלאגר גינו את מה שנראה בעיניהם כהפיכה, והזכירו לפסטינג שגם הוא נשבע לציית — לאפיפיור. הם קידמו בברכה את חקירת הוותיקאן, אך משפטנים הזהירו שהיא בעייתית בשל אופיו הריבוני של המסדר.

למסדר אבירי מלטה יש רבים מהמאפיינים של מדינה ריבונית — הוא מנפיק בולים, דרכונים ולוחיות זיהוי לכלי רכב, ומקיים יחסים דיפלומטיים עם 106 מדינות, כולל הכס הקדוש. אך בהודעתו מ-22 בדצמבר ציטט הוותיקאן את מעמדו של המסדר כ"מסדר דתי שחבריו אינם כמרים או נזירים שמשרת את האמונה והאב הקדוש".

המסדר הוקם במאה ה–11, עם כינון בית חולים בירושלים שטיפל בצליינים בני כל הדתות. יש בו כעת 13,500 חברים, ו-100 אלף אנשי צוות ומתנדבים המעניקים טיפול רפואי בבתי חולים ובמרפאות בכל רחבי העולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ