על רקע הברקזיט, הבדלנים בצפון אירלנד מנסים להתחזק בבחירות מוקדמות

המפלגה הקתולית שין פיין כפתה בחירות בזק שייערכו בעוד חודש וחצי. היא מקווה לגרוף עוד קולות מ-56% המתנגדים לברקזיט בצפון אירלנד ולהחליש את היוניוניסטים התומכים בקשר עם בריטניה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

תושבי צפון אירלנד יילכו לקלפיות ב-2 במארס בבחירות בזק, שכפתה המפלגה הקתולית הגדולה, שין פיין, עם נפילת הממשלה האזורית. הבחירות ייערכו בצל אי הוודאות שנוצרה בעקבות החלטת בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי, צעד שלא מקובל על רוב תושבי צפון אירלנד.

אף שרוב הבריטים הצביעו במשאל העם ביוני בעד "ברקזיט" הרי שבצפון אירלנד 56% הצביעו נגד הפרישה ו–44% בעד. מפלגת שין פיין מקווה לנצל את הבחירות כדי להגביר את התמיכה בה ולהחליש את המתנגדים היוניוניסטים (התומכים בהמשך הקשר עם בריטניה), ובראשם המפלגה היוניוניסטית הדמוקרטית המחזיקה ברוב המושבים באסיפה האזורית. 

חברי מפלגת שין פיין, אתמולצילום: CLODAGH KILCOYNE/רויטרס

בלונדון, היוניוניסטים הם בעלי ברית של המפלגה השמרנית, המצדדת בברקזיט; מפלגת שין פיין לעומת זאת, תומכת בהישארות צפון אירלנד באיחוד האירופי ובאיחודה בבוא היום עם אירלנד.

המשבר הפוליטי בצפון אירלנד פרץ בשבוע שעבר לאחר שמנהיג מפלגת שין פיין, מרטין מקגינס, התפטר מתפקידו כסגן ראש הממשלה. על פי הסכם יום שישי הטוב משנת 1998, ששם קץ לעשרות שנים של מלחמה בצפון אירלנד, על שין פיין למנות מחליף למקגינס בתוך שבעה ימים, ולא, יש לקיים בחירות חדשות. המפלגה נתנה למועד זה לחלוף אתמול (שני).

האסיפה האזורית נבחרה בראשית חודש מאי, כשבעה שבועות לפני משאל העם בבריטניה, ואמורה היתה להמשיך לכהן עד 2021. שר החוץ של צפון אירלנד, ג'יימס ברוקנשיר, הודיע אתמול בערב על פיזור האסיפה ועל מועד הבחירות המוקדמות. בניסיון לשכנע את שין פיין לא לקיים את הבחירות עם התפטרותו של מקגינס בשבוע שעבר, חידשה מפלגת היוניוניסטים הדמוקרטים את הסבסוד ללימודי השפה האירית, שבו צידדה שין פיין.

על פי ההערכות מפלגות שין פיין והיוניוניסטית הדמוקרטית ייצאו שוב מהבחירות כשתי המפלגות המובילות. לרשותן יעמדו שלושה שבועות להרכיב ממשלה חדשה, תהליך שלא יהיה קל מן הסתם, בעיקר אם היוניוניסטים הדמוקרטים יפסידו, כצפוי, מושבים באסיפה האזורית. מנהיגת המפלגה, ארלן פוסטר, האשימה את שין פיין בהעדפת האינטרסים של המפלגה על אלה של הציבור. "הם כפו בחירות המאיימות לערער את עתידה ויציבותה של צפון אירלנד, והמשרתות רק אותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ