בריטניה הציגה את חזונה לברקזיט: נסיגה מלאה מהאיחוד

במסיבת עיתונאים הכריזה ראשת הממשלה מיי כי תבטל את המעבר החופשי כדי לשלוט בהגירה, ותיסוג מבית הדין האירופי לצדק. בכך, שמה סוף לחוסר הבהירות סביב התהליך זה חודשים

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיי בנאום, היום
מיי בנאום, היוםצילום: KIRSTY WIGGLESWORTH/אי־אף־

בנאום, שעשוי להגדיר את יחסי הממלכה המאוחדת עם שכנותיה בעשרות השנים הבאות, התוותה אתמול ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, את הדרך להתנתקות מהאיחוד האירופי.

מיי הדגישה את נחישותה של בריטניה להחזיר לעצמה את השליטה על ההגירה מידי האיחוד האירופי, ודחתה את רעיון עליונותו של בית הדין האירופי לצדק‎, על אף הסיכון שבריטניה תאבד את הגישה הבלתי מוגבלת לשוק המשותף. 

מיי שבה ואמרה ששליטה על גבולות בריטניה היא בראש המטרות להיפרדות. "על אף שאנו רוצים למשוך את הטובים ביותר ללמוד ולעבוד בבריטניה, אנו עדיין רוצים לשלוט על מספר האנשים שבאים לבריטניה מהאיחוד האירופי", אמרה מיי, "בלתי אפשרי לשלוט בהגירה כשיש מעבר חופשי". עם זאת, ראשת הממשלה לא פירטה איך תעבוד מערכת ההגירה אחרי עזיבת האיחוד. 

בנוסף הכריזה כי לונדון תפרוש מבית הדין האירופי לצדק‎, "ניקח בחזרה את השליטה על החוקים שלנו, ונשים סוף לסמכויות בית הדין באירופה", אמרה.

הנאום, לו ציפו זמן רב, היה שינוי משמעותי בהתנהלותה של מיי שרמזה בעבר על חשיבה שונה אך סירבה לתאר בפומבי כיצד תוכל בריטניה לצאת מהאיחוד. חודשים אחר הכרעת אזרחי בריטניה במשאל העם לצאת מהאיחוד, היא שללה במפורש את ההישארות כחברה.היא ציינה כי כל הסכם יובא לאישור שני בתי הפרלמנט.

מיי קראה בנאומה לכינון יחסים חדשים עם אירופה, ואמרה שהיא רוצה "שותפות חדשה ושוויונית בין בריטניה עצמאית, ריבונית וגלובלית לבין ידידינו ובעלי בריתנו באיחוד האירופי"."לא חברות חלקית באיחוד האירופי, חברות מסונפת לאיחוד האירופי או כל דבר שישאיר אותנו חצי בפנים וחצי בחוץ", הדגישה מיי, "איננו שואפים לאמץ מודל של מדינות אחרות".

מנהיגי אירופה בירכו על הנאום של מיי. פרנק ולטר שטיינמאייר, שר החוץ של גרמניה בירך על כך שמיי "הבהירה סוף סוף, ולו במעט, את התוכניות הבריטיות", וקרא לשאר המדינות החברות באיחוד האירופי "לשמור על השוק המשותף". נשיא המועצה האירופית, דונלד טוסק, מסר כי מיי מראה שבריטניה הופכת ריאלית יותר לגבי העזיבה. הוא כתב בטוויטר "תהליך עצוב, זמנים סוריאליסטים, אבל לפחות הצהרה מעשית". 

מנגד מתנגדי הפרישה בבריטניה מתחו ביקורת חריפה על הדברים. "תרזה מיי הבהירה שהיא נחושה בדעתה לנצל את הברקזיט כדי להפוך את בריטניה למקלט מס זול במיוחד ליד חופי אירופה", אמר ג'רמי קורבין, מנהיג מפלגת הלייבור. "היא מאיימת בכך על 27 מדינות האיחוד האירופי, אך זהו למעשה איום על מקומות העבודה, השירותים ורמת החיים של העם הבריטי", הוסיף.

מיי, שעלתה לשלטון אחרי משאל העם, הבטיחה להתחיל בסוף מארס את תהליך המשא ומתן, שיימשך שנתיים, על יציאת בריטניה מהאיחוד. יכולתה של מיי לממש את מטרותיה תהיה תלויה בנכונותן של 27 המדינות החברות באיחוד האירופי ובפרלמנט האירופי, שיצטרכו להסכים לכל הסכם סחר חדש. שאלה חשובה היא האם בריטניה תוכל לשאת ולתת על הסכם ביניים כדי למנוע שינוי פתאומי בחוקי העסקים ב–2019, באמצעות חקיקה אפשרית של מכסים בהתאם לכללי ארגון הסחר העולמי. מיי אמרה שתשתדל למנוע מצב זה באמצעות החלה הדרגתית של החוקים החדשים, אך הוסיפה שברצונה למנוע "גיהינום פוליטי קבוע".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ