דיל חשאי הביא להשתלטות הימין על הפרלמנט האירופי

איש הימין האיטלקי, אנטוניו טאיאני, שהיה דובר של ברלוסקוני נבחר לנשיאות הפרלמנט. כעת, אין לתנועות המשאל באירופה ייצוג בשלושת התפקידים המובילים באיחוד

שלמה פפירבלט
בריסל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט
בריסל

איש הימין האיטלקי, אנטוניו טאיאני, נבחר לכהן כנשיא החדש של הפרלמנט האירופי. בחירתו היא בשורה לא נעימה לתנועות השמאל באירופה — אשר מעתה אין להן כל ייצוג בקרב שלושת התפקידים המובילים של האיחוד. נשיא המועצה דונלד טוסק, נשיא הנציבות ז'אן־קלוד יונקר, והנשיא החדש של הפרלמנט טאיאני, הם כולם אנשי הימין השמרני.

היה זה בעקבות "דיל" מפתיע אשר נרקם בחשאי בימים האחרונים. דקות מספר לפני תחילת ההצבעה, נודע כי גי וורהופשטאט, ראש קבוצת מפלגות המרכז־הליברלי בפרלמנט, וראש ממשלת בלגיה לשעבר, הסיר את מועמדותו, ועשה הסכם עם קבוצת הימין בבית להעביר אליה את התמיכה.

טאיאני, אתמולצילום: CHRISTIAN HARTMANN/רויטר?

מספר הקולות המשותף של הימין והמרכז (274), לעומת 183 קולות שצבר מועמד השמאל ג'יאני פיטלה, לא הספיק בסיבובי ההצבעה הראשונים הדורשים רוב מוחלט, אך הם העניקו את הבכורה לטאיאני בסיבוב הרביעי — שבו יש צורך רק ברוב רגיל.

לקראת הסיבוב השלישי התחוללה דרמה, כאשר קבוצת השמאל ניסתה לגייס את קולות הקבוצה השמרנית (בהם המפלגה השמרנית הבריטית היא השותף הגדול), תוך ניסיון להציע להם את "ראשו" של וורהופשטאט, כך שלא ינהל את המו"מ על ה"ברקזיט", למורת רוחם של הבריטים. אך ההצעה לשתף פעולה להדחת ראש הממשלה הבלגי לשעבר לא התקבלה.

את הליך הבחירות החשאי, האיטי והמסורבל שבו לקחו חלק יותר מ–700 מחברי הפרלמנט (שבו 751 חברים), הצבעה בסימון פתקיות ומעטפות, ניהל מי שסיים שתי תקופות כהונה בנות שנתיים וחצי, הגרמני מרטין שולץ, איש המפלגה הסוציאל־דמוקרטית.

אנטוניו טאיאני, בן 63, הוא עיתונאי לשעבר, ממייסדי מפלגת פורצה איטליה (FI) השמרנית־פופוליסטית שהביאה בזמנו לשלטון את סילביו ברלוסקוני. הוא יליד רומא, ובוגר האוניברסיטה במשפטים, אשר עשה קריירה מצליחה כעיתונאי, ברדיו האיטלקי ובעיתון "איל ג'יורנלה", ובין השאר כשליח לברית המועצות וללבנון. בצעירותו היה פעיל בתנועה מונרכיסטית אשר ביקשה להשיב את המלוכה לאיטליה, ובאמצע שנות ה-90 חבר לברלוסקוני, והיה דוברו כאשר זה כיהן כראש ממשלה. אחרי שכשל כמועמד הימין בבחירות לראשות עיריית רומא, הוא פתח בקריירה פוליטית אירופאית, כחבר הנציבות וכחבר הפרלמנט.

בשנה שעברה עמד טאיאני במרכזה של סערה באיחוד אשר זכתה לכינוי "דיזלגייט" (Dieselgate), כאשר ועדת חקירה פרלמנטרית בדקה אם כאשר היה נציב לענייני תעשייה, לא היה פגם בפיקוחו על תעשיית הרכב. וזאת בצל העובדה שפולקסוואגן השתמשה בתוכנה שזייפה את נתוני זיהום האוויר. בעדותו טען כי "מעולם לא הביאו לידיעתו שקיימת אפשרות כזאת".

הדיפלומטיה הישראלית יכולה להיות שבעת רצון מבחירתו. מי שפגש בו מעיד כי טאיאני היה תמיד, בסגנון ה"בוס" שלו לשעבר ברלוסקוני, תומך נלהב של ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ