הסקרים חוזים הפסד צורב למועמד הסוציאליסטים בבחירות - אך בצרפת הכל פתוח

שר החינוך לשעבר בנואה אמון ניצח אמש את יריבו מנואל ואלס. מומחים מעריכים כי סיכויו לנצח את הימין בבחירות לנשיאות נמוכים, אך הדוגמה של פרנסואה פיון, שאיבד את עמדתו בראש המרוץ רומזת אחרת

דב אלפון
פריז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנואה אמון בפריז, אתמול
דב אלפון
פריז

בנואה אמון זכה אמש (ראשון) בסיבוב השני בבחירות המקדימות להנהגת המפלגה הסוציאליסטית, ויהיה המועמד שלה בבחירות לנשיאות צרפת בסוף אפריל. מניין התוצאות הכמעט סופיות מעניק לו רוב ברור, 58%, במאבק נגד ראש הממשלה לשעבר מנואל ואלס, שזכה ל-41% מהקולות. "אני משוכנע שאנחנו זקוקים לשמאל הרואה את העולם כפי שהוא, ולא כפי שהוא היה", אמר אמון בנאום הניצחון שלו בפני תומכיו הנלהבים. שיעור ההשתתפות היה גבוה מאוד, 20% יותר מבסיבוב הראשון, מה שמעניק למנצח לגיטימיות מחודשת במאבק הבא - הבחירות לנשיאות.

המפלגה הסוציאליסטית הצרפתית, שהוגדרה על ידי מנהיגה פרנסואה מיטראן כ"סוציאל דמוקרטיה שמאלית הנמצאת לעתים במרכז המפה", פנתה אם כן בחדות שמאלה וזנחה אמש סופית את השאיפה למשוך מצביעים מהמרכז. אמון ניהל קמפיין המבוסס על הצעה גדולה אחת, שכר בסיס אוניברסלי לכול, ועל ארבע הצעות קטנות יותר, בהן לגליזציה מוחלטת של סמים קלים, הגברת המיסוי על מפעלים ומוצרים מזהמים, ביטול תקרת הגירעון התקציבי (3%) וביטול המגבלות על המוסלמים בצרפת, בהן חוק ה"בורקה". אמון גם מתנגד להמשך מצב החירום ורוצה להחזיר את המגבלות החוקיות והחוקתיות על עבודת המשטרה והשירותים החשאיים.

הסקרים מנבאים לאמון את המקום החמישי במרוץ לנשיאות ולא משאירים לו שום סיכוי לעלות לסיבוב השני. אבל עד לסוף אפריל יש עדיין הרבה זמן במרוץ שבו הכל פתוח, כפי שלמד על בשרו מועמד הימין פרנסואה פיון, שנחשב עד לפני שבוע המועמד בעל הסיכויים הגבוהים ביותר וכעת מתנדנד במקום השלישי. המפסיד הגדול אינו ואלס עצמו, ששילם מחיר על כהונתו הקטסטרופלית של פטרונו הפוליטי, הנשיא פרנסואה הולנד, אלא מנהיג השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלנשון, המוצא עצמו לפתע במאבק נגד מועמד שהוא לא פחות שמאלני ממנו.

היה זה ערב מצויין למועמד העצמאי מהמרכז, עמנואל מאקרון: יריבו מימין, פיון, לא הצליח להשתחרר מהפרשות הרודפות אותו למרות כינוס ענק של תומכיו; ואילו יריבו משמאל אינו ראש הממשלה לשעבר ואלס, שדעותיו אינן כה רחוקות משלו, אלא טירון פוליטי בעל עמדות שמאלניות מאוד, הצפויות להבריח חלק ממצביעי המפלגה הסוציאליסטית אליו.

עם זאת, רבים זלזלו באמון עד לפני שבוע, וכעת הוא הוכיח שהמצע שלו מושך התלהבות, בפרט בקרב מצביעים צעירים. ההתקפות של ואלס על המצע של אמון לא פגעו כהוא זה בכוח המשיכה של רעיון שכר הבסיס האוניברסלי, ואמון יכול עכשיו לשכנע את 20% מהמצביעים ששוקלים להצביע לשמאל הקיצוני לחבור אליו. היחידה שיכולה להישאר אדישה לגמרי להצלחתו של אמון היא מנהיגת הימין הקיצוני מארין לה פן, העומדת בראש מפלגת החזית הלאומית ושצפויה לפתוח את מסע הבחירות הרשמי שלה בהמשך השבוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ