פרשת רעיית מנהיג הימין בצרפת: רוב הציבור סבור שעליו לפרוש

61% מהנשאלים בסקר חדש אמרו כי פרנסואה פיון, שהוביל בסקרים עד חשיפת הפרשה, צריך לפרוש מהמרוץ לנשיאות. נחשף סרטון בו מודה רעייתו כי לא באמת עבדה כשקיבלה שכר כעוזרת פרלמנטרית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פילון בעצרת פוליטית אתמול
פילון בעצרת פוליטית אתמולצילום: CHRISTIAN HARTMANN/רויטר

סקר חדש שיצא היום (שישי) בצרפת מראה כי רוב המצביעים במדינה סבורים שמועמד הימין לנשיאות, פרנסואה פיון, לא צריך להמשיך במרוץ בגלל החשד לפיו העסיק את אשתו כעובדת פרלמנטרית, על אף שהיא לא עבדה בתפקיד אפילו יום אחד.

לפי הסקר של מכון אודוקסה, 61% סבורים שפיון טועה כשהוא ממשיך במרוץ לנשיאות. בסקרים שיצאו לפני שנחשפה הפרשה בעיתון לה קנאר אנשנה הצרפתי, הוביל פיון ולפי התחזיות הוא היה צפוי לעלות לסיבוב השני בבחירות במאי מול מנהיגת הימין הקיצוני מארין לה פן.

בסקר נוסף שפורסם היום נמצא כי פיון לא יעלה לסיבוב השני בבחירות ומי שכן יצלחו את הסיבוב הראשון יהיו לה פן והמועמד העצמאי עמנואל מקרון. על פי הסקר, מקרון ינצח אותה עם 63% מהקולות בעוד היא תקבל 37%.

פיון, בן 62, שבעקבות החשיפה נפתחה חקירה נגדו ונגד אשתו הבריטית פנלופה, סופג ביקורת קשה ממחוקקים בפרלמנט, גם ממפלגתו, שקראו לו לפרוש מהמרוץ, כדי להימנע מנזק למפלגת הימין, הרפובליקאים.

מומחים מתארים את הסתבכותו של פיון במונחים של מלחמה על חייו הפוליטיים. אתמול הפרשה הסתבכה עוד יותר עם חשיפת סרטון וידיאו בה נראית אישתו מכחישה כי היא עבדה אי פעם כעובדת פרלמנטרית, כביכול תפקיד עליו קיבלה יותר מחצי מיליון אירו מכספי הפרלמנט. החוק בצרפת מתיר לאיש ציבור וחבר פרלמנט להעסיק את בני משפחתו, בתנאי שהם אכן עובדים בעבודה זאת.

פיון ורעייתו פנלופה, בפריז השבועצילום: Christophe Ena/אי־פי

העיתון לה קנאר אנשנה דיווח כי לא נמצא אף אדם שיעיד כי הגברת פיון עבדה יום אחד בתפקיד עליו קיבלה שכר. אתמול, בתוכנית תחקירים ששודרה בצרפת, נחשפו תמונות בהן נראית פנלופה אומרת לעיתונאית כי היא מעולם לא עבדה עבור בעלה בפרלמנט. בסרטון, שהוקלט ב-2007, היא אומרת לקים ווילשר, היום כתבת העיתון גרדיאן בפריז: "אני מעולם לא באמת עבדתי כעוזרת (של פיון) או משהו כזה אחר".

עורך דינה של פנלופה, פייר קורנוט-ג'נטיל, רמז לסוכנות הידיעות הצרפתית כי מדובר בהתבטאויות בודדות שהוצאו מהקשרן והוסיף כי מרשתו נתנה לחוקרים שתשאלו אותה השבוע בפריז "את כל הפרטים שמראים כי באמת היה לה תפקיד".

אתמול החוקרים הודיעו על הרחבת החקירה הראשונית בנושא והחלו לבחון גם את העסקת שני ילדיו של פיון - מארי וצ'ארלס - שהועסקו כעוזרים שעה שפיון כיהן בסנאט הצרפתי. בשבוע שעבר אמר פיון לרשת טלוויזיה צרפתית כי הוא העסיק את ילדיו שכן הם עורכי דין מוסמכים, אולם התברר כי באותה תקופה הם עדיין היו סטודנטים וטרם קיבלו רישיון לעסוק בעריכת דין. עם זאת, לה קנאר אנשנה דיווח כי הם קיבלו משכורות בסך עשרות אלפי אירו מכספי ציבור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ