מנהיג הימין הקיצוני בהולנד: מסגדים הם בתי תפילה נאציים

חירט וילדרס, שמפלגתו מובילה בסקרים לקראת הבחירות הכלליות שייערכו בחודש הבא, אמר עוד: "אם יש איסור למכור את 'מיין קאמפף' של היטלר, צריך להיות איסור דומה על הקוראן שעוסק בשנאה"

שלמה פפירבלט
בריסל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וילדרס בכינוס של מנהיגי ימין קיצוני באירופה בגרמניה, בחודש שעבר
וילדרס בכינוס של מנהיגי ימין קיצוני באירופה בגרמניה, בחודש שעברצילום: Michael Probst/אי־פי

חירט וילדרס, מנהיג הימין הקיצוני בהולנד, מחריף את התבטאויותיו לקראת הבחירות הקרבות, ואמר אתמול (ראשון) בראיון לטלוויזיה כי "מסגדים הם בתי תפילה נאציים". לדבריו, "אם יש איסור למכור את 'מיין קאמפף' של היטלר צריך להיות איסור דומה על מכירת הקוראן שעוסק גם הוא בשנאה, באלימות ובאנטישמיות".

וילדרס, אשר "מפלגת החירות" (PVV) בראשותו מובילה בסקרים לקראת הבחירות הפרלמנטריות ב-15 במארס, הוסיף בראיון לערוץ הטלוויזיה הציבורי NPO, "אנחנו לא נלך לחפש את ספרי הקוראן בבתים של אנשים, למי שכבר יש לו יש לו, אבל אי אפשר יהיה עוד למכור אותו בהולנד".

מצע המפלגה לקראת הבחירות, אשר פורסם בחודש אוגוסט האחרון, משתרע על פני דף אחד בלבד. גם בראיון אתמול, סרב וילדרס לתת פרטים אודות תכניותיו בכל הקשור לכלכלה ולתעסוקה, אם וכאשר יקבל את הגה השלטון. "מצידי אפשר לפרסם את מצע המפלגה שלנו על גב של בול דואר… החזון שלי, הדבר העיקרי, ואני לא מתכוון להבטיח מעבר לזה - אנחנו נעשה את הולנד לשלנו שוב!". הוא הוסיף כי "אנחנו נסגור את הגבולות של הולנד - וכל הכסף שהולך לאפריקה, לבריסל, ליוון, לפליטים ומבקשי מקלט - יישאר כאן".

ראשי המפלגות האחרות במדינה הודיעו כי הם מתחייבים לא להיכנס לקואליציה ממשלתית עם וילדרס, וראש הממשלה הנוכחי, מארק רוטה, הפעיל אתמול את חשבון הטוויטר הרדום שלו על מנת להודיע כי הסיכוי שמפלגתו הליברלית תעשה הסכם עם מפלגת ההחירות "הוא אפס". חירט וילדרס שנשאל על כך, אמר "אתה לא יכול להתעלם מקולותיהם של 2.5 מיליון מצביעים. הם פשוט לא יעשו זאת".

וילדרס מצטלם עם מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת לה פן בגרמניה, בחודש שעברצילום: Wolfgang Rattay/רויטרס

"סקר הסקרים" שראה אור אתמול בהולנד, המשקלל את תוצאות חמשת הסקרים החשובים במדינה, מראה כי "החירות" של וילדרס ממשיכה להיות המפלגה הגדולה במרוץ - עם 31-25 מושבים בפרלמנט שבו 150 חברים (לעומת 12 כיום). המפלגה הליברלית אשר בראש הקואליציה הנוכחית מאבדת מחצית מ-40 המושבים בפרלמנט בהם זכתה בבחירות 2012.

אולם הפרט המפתיע בסקרים הוא כי לוילדרס יש תמיכה הולכת וגדלה כיום גם בקרב בעלי השכלה גבוהה ובני מעמד הביניים - בניגוד לתדמית של המפלגה כאילו היא מייצגת בעיקר את "האנשים הכועסים", את השכבות החלשות ואת חסרי ההשכלה.

כך עולה גם ממחקר מקיף (כ-4000 משתתפים) שהזמין ארגון העובדים הגדול "דה אוני" לפיו, וילדרס ניזון בין השאר מהעובדה שיותר ויותר מצביעים הולנדים רואים את הפוליטיקאים המסורתיים שלהם כ"אליטיסטים, מתנשאים, לא הגונים - ושאין לסמוך עליהם", בדומה לתדמית של וושינגטון בעיני הבוחרים האמריקאים אשר הביאו את דונלד טראמפ לבית הלבן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ