קולות מהעבר: רדיו בבולגריה יכול לשדר רק מוזיקה מתחילת המאה ה-20

תחנת השידור הציבורי במדינה נקלעה למחלוקת עם גוף המחזיק בזכויות יוצרים של מיליוני שירים. למרות השינוי בפלייליסט, מספר המאזינים לרדיו רק הולך וגדל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעקבות מחלוקת על זכויות יוצרים, הרדיו הלאומי הבולגרי מוגבל להשמיע מוזיקה שהוקלטה לפני 1946. בחודש ינואר בו נכנסה המגבלה לתוקף, מספר המאזינים לתחנה הציבורית עלה בכ-20% לעומת דצמבר - כך לדברי מנהל התחנה אלכסנדר וולב שציטט דו"ח שנערך על ידי חברת איפסוס.

לדברי תחנת הרדיו, היא נאלצה לצמצם את מגוון המוזיקה שהיא מציעה לאחר שארגון זכויות יוצרים עצמאי ששולט בהפצה של מיליוני שירים בולגריים וזרים, השהה את החוזה שלו איתה. הארגון, "מוזיקטור", דרש להעלות את העמלה השנתית שלו ל-1.8 מיליוני לב (3.6 מיליון שקל), מכ-500,000 לב. בינתיים, כמה מוזיקאים בולגרים וזרים אישרו לתחנת הרדיו להשתמש בחלק מיצירותיהם בחינם עד סוף השנה.

מאמינים רוקדים ומנגנים בפסטיבל נוצרי בבולגריה, בחודש שעבר
מאמינים רוקדים ומנגנים בפסטיבל נוצרי בבולגריה, בחודש שעברצילום: Valentina Petrova/אי־פי

מתחילת השנה הרדיו הלאומי הבולגרי משמיע רק מוזיקה ישנה כמו מוזיקה קלאסית, ג'אז מתחילת המאה ה-20 והקלטות של מוזיקה עממית מהארכיון שלו. זאת מכיוון שעל פי כללי האיחוד האירופי, תוקפן של זכויות יוצרים פג 70 שנה לאחר מות המוזיקאי.

למרות החשש שהמאזינים יתאכזבו, כמה מהם קיבלו בברכה את השינוי הפתאומי בפלייליסט. "היו לנו כמה דאגות אבל אנשים ממשיכים להתקשר ולספר לנו שהם מאוד נהנים מהמוזיקה", אמרה ניקולטה אלנקובה, דוברת של תחנת הרדיו. מנהל התחנה אמר כי המעבר למוזיקה קלאסית והסיקור החדשותי בתחנה עשויים להסביר אותה.

בחודש שעבר, הרדיו הלאומי הבולגרי הגיש תביעה ותלונה על פגיעה בחוק ההגבלים עסקיים נגד המנהל של מוזיקטור. הוא בתורו האשים את השידור בכך שהשמיע מאות שירים ללא רישיון מאז שההגבלה נכנסה לתוקף. "אנחנו מופתעים מהגישה שהרדיו הלאומי נקט", אמר מנהל מוזיקאטור, איוון דימיטרוב, לגופי חדשות בסופיה. "היא לא תוביל לפתרון למחלוקת". דימיטורב הוסיף כי הליך כזה יכול להיגרר שנים. שני הצדדים נפגשו ביום שלישי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ