עיריית ורשה פרסמה רשימת נכסים מלפני מלחמת העולם השנייה שבעליהם לא אותרו

הרשימה לא כוללת רק נכסים יהודיים, אך היא צפויה לכלול בתים רבים שהיו בבעלות יהודים לפני המלחמה. מי שיזהה נכס של משפחתו יוכל לתבוע בעלות תוך חצי שנה ורק אם עשה זאת בעבר

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

עיריית ורשה פירסמה היום (רביעי) את החלק הראשון מתוך רשימה של כ-2,600 נכסי נדל"ן מלפני מלחמת העולם השנייה, אשר בעליהם לא אותרו. בהתאם לחוק, שאושר בשנה שעברה בפולין, מרגע פרסום רשימת הנכסים, יכולים בעליהם או יורשיהם להגיש תביעת בעלות עליהם במשך חצי שנה, ולאחר מכן יוקצבו להם שלושה חודשים כדי להוכיח את בעלותם. אם לא יגישו תביעה תוך חצי שנה מרגע פרסום הנכס ברשימה, הרכוש יועבר למדינה או לעיריית ורשה. 

הרשימה הראשונה בסדרה שפורסמה היום באתר עיריית ורשה כוללת 48 נכסים. הרשימה מחולקת לפי שמות רחובות בעיר ורשה. כל נכס כולל תיאור, בפולנית ובאנגלית, של המצב המשפטי שלו. הרשימה אינה ייעודית רק לנכסים יהודיים, אך מטבע הדברים, צפוי שיהיו בה גם בתים רבים שהיו בבעלות יהודים לפני מלחמת העולם השנייה. לרשימה המלאה

רחוב פרוזנה בוורשה, שהיה לב הרובע היהודית בעיר לפני מלחמת העולם השנייה
רחוב פרוזנה בוורשה, שהיה לב הרובע היהודית בעיר לפני מלחמת העולם השנייהצילום: Czarek Sokolowski/אי־פי

מי שמזהה ברשימה הזו נכס שהיה בבעלות משפחתו, ורוצה להגיש תביעת רכוש, יוכל לעשות זאת בכפוף לשני תנאים מגבילים: א. רק אם בעבר כבר הגיש תביעת רכוש על אותו הנכס, אשר "נתקעה" בנבכי הביורוקרטיה ולא טופלה. ב. רק בטווח הזמן המוגבל שמקצה לכך החוק החדש. במילים אחרות, הרשימה הזו רלוונטית אך ורק לבעלי רכוש או יורשיהם המבקשים "להפעיל מחדש" תביעה שהגישו בעבר ולא למי שמעוניין להגיש תביעה חדשה.

לפני חודשיים וחצי העריכה עורכת הדין מריולה האוול-טוקר, משפטנית מפולין שעובדת במשרד עורכי דין בישראל, בשיחה עם "הארץ", כי המהלך שבו נוקטת ורשה לא נועד להשיב רכוש שאיבדו משפחות יהודיות בשואה, אלא להלאימו. "הוא יעצור את האפשרות להשיב את הרכוש ליהודי פולין", אמרה. זאת, לדבריה, משום שהזמן המוגבל שמקצה פולין להשלמת ההליכים אינו סביר ולוח הזמנים שהיא מקציבה להגשת התביעות "בלתי אפשרי".

גדעון טיילור, יו"ר ועדת התפעול באיל"ר, הארגון היהודי העולמי להשבת רכוש, קרא היום לממשלת פולין להעניק לתובעים הפוטנציאליים יותר זמן להגשת התביעות וכן לחוקק חוק ייעודי להסדרת תביעות רכוש של יהודים מתקופת השואה, כפי שעשו מדינות אחרות באירופה. 

רשימת הנכסים שפורסמה היום היא הראשונה מתוך סדרה, שצפויה להתפרסם בחודשים הקרובים באתר של עיריית ורשה ובתקשורת הפולנית. הנכסים המופיעים בה הם נכסים בעיר ורשה בלבד, אשר הופקעו בידי המשטר הקומוניסטי לאחר מלחמת העולם השנייה, לצורך חידוש הבנייה בעיר. לאורך השנים, המשטר דחה את רוב התביעות להחזרת רכוש.

מאז 1989, לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי, הושבו אלפי בתים ליורשיהם היהודים, אשר הגישו תביעות פרטניות לגבי כל נכס ונכס לבתי משפט בפולין. אולם, בשנים האחרונות רבו הדיווחים בתקשורת הפולנית על פרשות שחיתות שנקשרו בהשבת הרכוש. על פי דיווחים אלה עבריינים השתלטו על נכסים שהיו שייכים ליהודים. מסיבה זו, בין היתר, ביקשה פולין לעשות סדר בנושא, והחליטה כעת לסיים את תביעות הרכוש שעומדות בעינן בוורשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ