למרות התפתחות החקירה, פיון מסרב לפרוש: "רק העם יבחר מי הנשיא שלו"

מועמד הימין בצרפת, שחשוד כי שילם לאשתו ובניו שלא כחוק, הגדיר את החקירה נגדו כ"התנקשות פוליטית". לפי תחקיר חדש פיון גם שילם משכורת לאדם לא קיים

דב אלפון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דב אלפון

מועמד הימין לבחירות לנשיאות צרפת, פרנסואה פיון, הודיע היום במסיבת עיתונאים שהוא החליט לדבוק במועמדות, למרות שהוא קיבל זימון לחקירה תחת אזהרה לפני הגשת כתב אישום בפרשת התשלומים הלא חוקיים, לפי החשד, שהעביר לאשתו וילדיו. "רק העם יכול לבחור מי יהיה הנשיא שלו. לא שלושה שופטים חוקרים", הצהיר המועמד לנשיאות.

תאריך הזימון, גילה פיון, הוא ה-15 במארס, כלומר 48 שעות לפני סגירת המועמדויות ותחילת התקופה של החסינות לכל המועמדים הרשומים. פיון תקף בחריפות את בחירת התאריך, המונע מהמפלגה להתארגן וממנו לבנות הגנה ראויה: "זהו רצח פוליטי, זו התנקשות בי, ובכל ההליך הדמוקרטי״, קרא פיון אשר תקף בחריפות את ההדלפות ואת המעורבות של מערכת המשפט בקמפיין. 

״אני קורא לכם להאמין בי, להתנגד להתערבות הבוטה הזו שנועדה למנוע מכם את זכותכם הדמוקרטית להחליט מי מתאים להיות נשיא הרפובליקה הצרפתית״, קרא פיון ברגש ובנחישות. מסיבת העיתונאים של פיון נפתחה באיחור של חצי שעה, על רקע התייעצויות קדחתניות עם חברי מפלגה בכירים ועם שני המועמדים שפיון ניצח בפריימריז, ניקולא סרקוזי ואלן ז׳ופה. 

פרנסואה פיון ואשתו פנלופ בפריז בינואר
פרנסואה פיון ואשתו פנלופ בפריז בינוארצילום: POOL/רויטרס

ההודעה משאירה את המפלגה הרפובליקאית במצב בלתי אפשרי שבו המועמד שלה יתייצב לפני הבוחר עם כתב אישום מעל לראשו, כשאין זמן לשקול חלופות לפני התאריך הקבוע בחוק. חברי מפלגה החלו אתמול לדון באפשרות החוקתית לדחות את הבחירות לנשיאות, אבל הסכויים לכך נמוכים מאוד, בין השאר בגלל ההתנגדות הצפויה של המפלגות האחרות.

בתוך כך התקבל רמז לצפוי בתקופה הקרובה, כאשר חצי שעה לפני הצהרתו של פיון שימשיך במרוץ, פרסם האתר ״באזפיד״ תחקיר נוסף על המשרות הפיקטיביות בצוות של פיון באסיפה הלאומית. מהתחקיר עולה שפיון הצהיר על עוזר פרלמנטרי בשם ״מאל רנאייר״, שם שלא מופיע במרשם התושבים הצרפתי. האתר טוען שהתשלומים הועברו לסופר מאל רנואר, אשר היה סופר הצללים שכתב את ספרו של פרנסואה פיון, ״לעשות״, בספטמבר 2015. במקביל, פנלופה פיון, אשתו של המועמד החשוד כי העסיק את אשתו וילדיו שלא כחוק כעוזרים פרלמנטריים, זומנה לחקירה, כך מדווח אתר התחקירים מדיהפארט. אם כי מהמשטרה נמסר שפיון אינה עצורה.

בשבוע שעבר החליטה התביעה בצרפת על פתיחת חקירה משפטית מלאה נגד מועמד הימין בבחירות לנשיאות ונגד רעייתו בחשד שהוא שילם לה מכספים פרלמנטריים בתואנה שהיא משמשת כעוזרת הפרלמנטרית שלו. לפי התביעה הכלכלית בצרפת, בעקבות חקירה ראשונית שנפתחה ב-25 בינואר הוחלט לקדמה ולהעבירה לידי שופט חוקר. השופט שימונה להוביל את החקירה יכריע אם להעמיד את פיון או בני משפחתו לדין. החקירה עוסקת גם בחשדות שבנו ובתו של פיון הועסקו אף הם כעורכי דין כשאביהם כיהן בסנאט, אף שטרם קיבלו את מסמכי הרישוי שלהם באותה תקופה.

התביעה לא הציבה לו"ז או אולטימטום להכרעת החקירה והיא עשויה במקרה כזה לקחת חודשים. פיון נחשב לאחד מהמועמדים המובילים לנצח בבחירות לנשיאות צרפת שייערכו באפריל ובמאי, ועד לחשיפת החשדות על ידי כלי תקשורת בצרפת בחודש שעבר הוא סומן כמי שיכול לנצח את מנהיגת הימין הקיצוני מארין לה פן בסיבוב השני, ולהיכנס לארמון האליזה. למרות החקירה שהתנהלה נגדו ונגד רעייתו הבריטית פנלופה, הוא סירב לפרוש מהמרוץ.

על פי החשדות, פיון, שהציג עצמו כמועמד נקי כפיים, שילם לרעייתו לפחות 680 אלף אירו מכספי ציבור בטענה שהיא עובדת כעוזרת פרלמנטרית שלו, שבצרפת לא נחשב לדבר אסור למרות שהיא אשתו. בהמשך הורחבה החקירה גם לבניו של פיון, שהכחיש את ההאשמות ואמר שבני משפחתו הועסקו באמת בתפקידים הללו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ