לקראת הבחירות בהולנד, השמרנים בארה"ב מתגייסים לטובת מועמד הימין הקיצוני

אזרחים אמריקאים שמרנים, המזדהים עם דעותיו של חירט וילדרס על האיסלאם והאיחוד האירופי, תורמים לו כספים. בעיני ההולנדים, המעורבות האמריקאית הינה פגיעה בריבונותם הלאומית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וילדרס באירוע בחירות בדרום הולנד, אתמול

נוף הבחירות של הולנד אינו כר אופייני לתככים בינלאומיים, אבל בחודשים האחרונים יש בו דאגה חדשה: השפעת הכסף האמריקאי על התוצאות.

חירט וילדרס, מנהיגה הנוסק של מפלגת הימין הקיצוני, מקבל סיוע מאזרחים אמריקאים שמרנים, המזדהים עם דעותיו על האיחוד האירופי והאיסלאם. דוד הורוביץ, פעיל אמריקאי ימני, תרם בשנתיים 150 אלף דולר למפלגת החירות שבראשות וילדרס. סכום חסר חשיבות על פי אמות המידה בבחירות בארה"ב, אבל הולנדים רבים, החוששים מבחישת הרוסים בבחירות, רואים את המעורבות האמריקאית כפגיעה בריבונותם הלאומית.

"זוהי התערבות זרה בדמוקרטיה שלנו", אומר רונלד ון ראק, חבר פרלמנט בכיר ממפלגת האופוזיציה הסוציאליסטית בהולנד, המקדם חוק שיאסור העברת תרומות זרות. "לא העלינו על הדעת שאנשים במדינות אחרות יתעניינו בפוליטיקה שלנו".

הבחירות לפרלמנט ההולנדי ב–15 במארס יתנו את אות הפתיחה לשנה פוליטית מכרעת באירופה: גם תושבי מדינות אחרות, בהן צרפת, גרמניה, ואולי גם איטליה, יילכו השנה לקלפיות. על רקע החשש לגורל האיחוד האירופי, גוברת החרדה מפני מעורבות זרה בבחירות; גופי מודיעין אירופיים מזהירים שרוסיה מתכוננת לסייע למפלגות הימין הקיצוני באמצעות פריצות למחשבים וניהול מערכת דיס־אינפורמציה.

וילדרס מצטלם עם תומכיו בברדה שבדרום הולנד, אתמולצילום: Peter Dejong/אי־פי

אולם האהדה לימין הקיצוני באירופה באה גם מצדם של אמריקאים השותפים להשקפת העולם של המתמודדים ומוכנים לתרום להם כסף. קשה לאמוד את היקפו של סיוע זה, משום ששיטות מימון המפלגות בארצות אירופה חמקמקות ועמומות, אבל ברור שמפלגות ימין קיצוני באירופה זוכות לסיוע של בעלי ברית נחושים.

"אני מצפה שממשל טראמפ יהיה פתוח יותר כלפי המפלגות האלה מממשל אובמה", אומר חבר בית הנבחרים סטיב קינג, רפובליקאי מאיווה, התומך בנשיא דונלד טראמפ ובמפלגות הימין הקיצוני באירופה. משרד החוץ של ארה"ב סירב להתייחס לנושא המפלגות המתמודדות בבחירות במדינות זרות.

מעטים באירופה מתעלמים מהסכנות. וילדרס ומועמדת הימין הקיצוני בצרפת מארין לה פן, חותרים לעמוד בראש ממשלותיהם. אם אמנם ינצחו, עלול הדבר להנחית מכה ניצחת על מדינות גוש האירו ועל האיחוד האירופי כאחד, אפשרות הנתפשת בעיני מומחים רבים כאסון פוליטי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ