למרות התנגדות פולין: ראש הממשלה לשעבר נבחר שוב לנשיאות האיחוד האירופי

דונלד טוסק נבחר מחדש ברוב עצום לקדנציה שנייה. משמעות הכהונה החדשה, שתימשך שנתיים וחצי, היא שיהיה לטוסק חלק מהותי במשא ומתן עם בריטניה על יציאתה מהאיחוד האירופי

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

דונלד טוסק נבחר לתקופת כהונה שנייה כנשיא האיחוד האירופי, למרות התנגדות קשה של פולין. טוסק, ראש ממשלת פולין לשעבר, נבחר מחדש ברוב עצום במועצה האירופית, הגוף המארגן את פגישותיהם של ראשי מדינות האיחוד האירופי. משמעות הכהונה החדשה, שתימשך שנתיים וחצי, היא שיהיה לטוסק חלק מהותי במשא ומתן עם בריטניה על יציאתה מהאיחוד האירופי.

טוסק התגבר על התנגדות ממשלת ארצו, שבראשה עומדת כעת מפלגת החוק והצדק שמחזיקה בעמדות אירוסקפטיות. התוצאה היתה צפויה, אך היא מהווה מכה לפולין, שנותרה מבודדת מאחר שממשלות קמו בזו אחר זו לתמוך בטוסק. פרשנים סבורים כי המניע של מפלגת החוק והצדק היה תקווה לפגוע בסיכויי טוסק לרוץ על נשיאות פולין ב–2020, בתום תקופת כהונתו באיחוד האירופי.

טוסק (במרכז) בבריסל, אתמולצילום: ERIC VIDAL/רויטרס

פולין קיוותה לפני ההצבעה שהונגריה תצטרף אליה בהתנגדות לטוסק, אך ראש הממשלה ויקטור אורבן סירב להצביע נגדו, לאחר שנכשלו מאמציו להשיג פשרה בין פולין לבין המדינות החברות במועצה.

כעת מאיים הסכסוך לפגוע ביחסים בין מנהיגי אירופה לקראת חגיגות 60 להקמת האיחוד בסוף החודש, ולפני השיחות הבעייתיות על יציאת בריטניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ