הולנד גירשה את השרה הטורקית; מחאות אלימות מול הקונסוליה ברוטרדאם

השרה, שהגיעה למדינה כדי לעודד טורקים להצביע בעד הרחבת סמכויות ארדואן, נעצרה ונלקחה לגבול גרמניה. מוחים מחוץ לקונסוליה תקפו ניידות משטרה ופוזרו בכח

אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מהגרים מטורקיה מוחים מחות לקונסוליה, הלילה
אי-פי ורויטרס

הרשויות בהולנד עצרו את השרה לענייני משפחה של טורקיה, וגרשו אותה לגרמניה, כך דווח הלילה (ראשון) בהולנד. השרה פטמה בטול סיאן קאיה הגיעה למדינה כדי לנאום בפני מהגרים טורקים ולעודדם לתמוך בהרחבת הסמכויות של ארדואן, אך הולנד מנעה את כניסתה לקונוסליה הטורקית ברוטרדאם. לפי רשת RTL, קאיה מוגדרת "זרה לא רצויה", והמשטרה הובילה אותה לגבול גרמניה.

בעקבות המעצר יותר מאלף תומכי ארדואן הפגינו הלילה באזור הקונסוליה במשך שעות. על פי דיווחים מקומיים, הם זרקו בקבוקים לעבר שוטרים, ותקפו ניידות משטרה. כוחות לפיזור הפגנות ניסו לפנותם באמצעות זרנוקי מים, אלות ופרשים. עדיין לא ידוע על פצועים או עצורים. המהומות ברוטרדאם:

ראש העיר רוטרדאם מסר שהוא זקוק לכוחות ביטחון מיוחדים, מחשש שאנשים נוספים יגיעו להפגנות. לדבריו יש "חשש מהותי" שהן יתפתחו. במקביל, מול שגרירות הולנד באנקרה מאות נופפו בדגלי טורקיה, וצעקו סיסמאות בגנות הולנד. רשת TRT דיווחה כי נזרקו ביצים לעבר המבנה. אמש חסמו הרשויות בטורקיה את הנציגויות ההולנדיות במדינה, בהן את השגרירות באנקרה ואת הקונסוליה באיסטנבול, וכן את מעונות השגריר והקונסול ההולנדי במדינה.

בנוסף, משרד החוץ הטורקי הודיע כי שגריר הולנד באנקרה, שנמצא כעת מחוץ לטורקיה, לא יורשה לחזור. "אנחנו לא רוצים שהשגריר ההולנדי, שנמצא כרגע מחוץ למדינה, יחזור למעונו לעת עתה. הוסבר לעמיתינו כי ההחלטה כבדת המשקל שהתקבלה נגד טורקיה ונגד הקהילה הטורקית בהולנד תביא לבעיות דיפלומטיות, כלכליות ופוליטיות חמורות", נמסר בהודעת משרד החוץ באנקרה.

השרה קאיה אישרה בחשבון הטוויטר שלה כי היא הוחזרה לגרמניה משם הגיעה להולנד כשהיא מלווה בעיתונאים טורקים שגורשו אף הם. לדבריה, התנהלות הרשויות בהולנד "רומסת את הדמוקרטיה ואת ערכי האדם". "על כל העולם לפעול נגד הצעדים הפאשיסטיים האלה! טיפול כזה בשרה אינו מקובל", גינתה. 

שר החוץ של טורקיה, מבלוט צ'בושולו אמר כי שוחח עם סגן יו"ר הנציבות האירופית פרנס טימרמן וקרא לו לדרוש מראש ממשלת הולנד לשים סוף למה שכינה "חרפה" נגד שרים טורקים שנאסר עליהם לנאום במדינה. צ'בושולו הגיע הלילה לצרפת לעצרת פוליטית, לאחר שנמנעה כניסתו להולנד אתמול.

מחאה מול הקונסוליה, הלילהצילום: DYLAN MARTINEZ/רויטרס

ראש ממשלת טורקיה בינאלי יילדרים אמר כי ארצו תגיב בחריפות לפעולות הולנד. "מי שנקראו חברנו האירופים, שמדברים על דמוקרטיה בכל הזדמנות, על חופש הביטוי וזכויות אדם שוב נכשלו", מסר יילדרים בהודעה. עם זאת, הוא קרא לטורקים בהולנד לנהוג באיפוק. בהמשך מסר יילדרים כי אמר לרשויות בהונלד שהתגובה תבוא "בדרכים הקשות ביותר".

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר אתמול כי מנהיגי הולנד הינם שרידי נאצים ופאשיסטים. בעצרת באיסטנבול הוסיף ארדואן על ממשלת הולנד: "הם לא מבינים בפוליטיקה או בדיפלומטיה בינלאומית...אלה שרידים של הנאצים. הם פאשיסטים". ארדואן רמז שטורקיה עשויה למנוע ממטוסים הולנדיים לנחות בשטחה. הוא אמר כי "מעתה, נראה איך המטוסים שלכם יגיעו לטורקיה". הנשיא הבהיר כי מדובר בהגבלה שתחול על דיפלומטים ולא על אזרחים. בתגובה מסר ראש ממשלת הולנד מרק רוטה: "זו אמירה משוגעת, כמובן. אני מבין מדוע הם כועסים אבל זה מוגזם".

הפגנה ברוטרדם, הלילהצילום: Peter Dejong/אי־פי

עוד דווח אתמול כי משרד החוץ הטורקי תייג את יחסה של ממשלת הולנד לבכירים טורקים כ"מעשה העוינות הראשון ביחסי טורקיה-הולנד זה 405 שנה".

המשבר בין הולנד לבין טורקיה מגיע לקראת משאל העם שייערך בחודש הבא, שבו יכריעו אזרחי טורקיה האם לאשר את שינויי החוקה שמרחיבים את סמכויות הנשיא. ארדואן ושריו מנסים לגייס את הקהילה הטורקית מחוץ למדינה בעדם. בשבוע שעבר, גרמניה אסרה על שרים מאנקרה להופיע בפני אזרחים טורקים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ