לה פן ופיון תוקפים את ממשלת צרפת: כנסים טורקיים על אדמתנו פוגעים באירופה

אף שגרמניה והולנד אסרו על שרי ארדואן מלנהל קמפיין להרחבת סמכויותיו בארצם, צרפת אפשרה לשר החוץ לערוך עצרת בעיר מץ. לה פן: למה שנסבול אמירות שנדחו על ידי דמוקרטיות אחרות?

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עצרת שר החוץ הטורקי במץ, היום
עצרת שר החוץ הטורקי במץ, היוםצילום: Elyxandro Cegarra/אי־פי

על רקע המשבר ביחסי טורקיה והולנד, בימין בצרפת תוקפים את הממשל על שאיפשר לשר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו לקיים עצרת בעיר מץ. מועמד הימין בבחירות לנשיאות צרפת, פרנסואה פיון, האשים את הנשיא פרנסואה הולנד בהפרה בוטה של הסולידריות האירופית. זאת, משום שגרמניה, אוסטריה והולנד אסרו על קיום עצרות דומות, שמטרתן לעודד מהגרים טורקים להצביע בעד הרחבת סמכויות ארדואן. לדברי פיון, "גרמניה והולנד, שתיים מבנות הברית הקרובות של צרפת נפגעו מהמנהיגים הטורקים באופן שלא יתואר".

להתקפת פיון הצטרפה מועמדת הימין הקיצוני מארין לה פן. "למה לנו לסבול על אדמתנו אמירות שנדחו על ידי דמוקרטיות אחרות?", צייצה בטוויטר ודרשה שקמפיינים טורקיים לא ייערכו בארצה. עמנואל מקרון, שר האוצר לשעבר שנחשב מועמד המרכז מסר כי על צרפת "להראות תמיכה חסרת פשרות לעמיתיה באיחוד האירופי". 

עם זאת, שר החוץ של צרפת, ז'אן מארק איירו, אמר כי אין סיבה לאסור על קיום העצרת, משום שאין איום על הסדר הציבורי. הוא קרא לטורקיה למנוע פרובוקציות נוספות. בעצרת במץ, השתתפו כמה מאות אזרחים טורקים ולא דווח על תקריות מיוחדות.

במקביל, מפלגתו של פיון מסרה התנצלות על שפרסמה קריקטורה אנטישמית של מקרון. האיור פורסם על ידי מפלגת הרפובליקאים בסוף השבוע, ובו נראה מקרון שנחשב המתחרה החזק ביותר בבחירות כעת, עם אף מחודד ומגבעת.

פיון עצמו הודה שהאיור נראה אנטישמי. כבר יום לאחר הפרסום גינה אותו, ומסר שהוא לא מקובל. "הוא מעורר תמונות מתקופה חשוכה בהיסטוריה, ואידיאולוגיה שנגדה אני נלחם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ