המשבר ביחסי טורקיה-הולנד מחריף: אנקרה מגרשת את השגריר ההולנדי

סגן ראש ממשלת טורקיה אמר כי ארצו משעה את היחסים רמי הדרג בין המדינות ותמליץ לפרלמנט לבטל הסכמים משותפים. במקביל הוא תקף את הסכם הפליטים. ראש ממשלת הולנד: הסנקציות האלה לא כל כך גרועות

רויטרס, אי-פי ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנהיג הימין הקיצוני בהולנד, חירט וילדרס, בהירלן בסוף השבוע
מנהיג הימין הקיצוני בהולנד, חירט וילדרס, בהירלן בסוף השבועצילום: Muhammed Muheisen/אי־פי

סגן ראש ממשלת טורקיה, נומאן קורטולמוס, אמר אתמול (שני) כי ארצו תשעה את כל הדיאלוגים הפוליטיים רמי הדרג בין טורקיה לבין הולנד, והוסיף כי בגלל שהאיחוד האירופי לא קיים את התחייבויותיו בהסכם הפליטים – "עבורנו ההסכם הזה הגיע לסיומו".

היחסים בין טורקיה לבין הולנד ומדינות נוספות באיחוד האירופי הידרדרו בימים האחרונים על רקע סירובה של אמסטרדם לאפשר לשני שרים טורקים, בהם שר החוץ מבלוט צ'בושולו, להיכנס למדינה כדי להשתתף בעצרת ברוטרדאם שנועדה לעודד את הטורקים המתגוררים במדינה לתמוך במשאל העם על הרחבת סמכויותיו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן בפרלמנט באנקרה. תחילה ביטלה הממשלה ההולנדית את העצרת, אחר כך מנעה ממטוסו של השר צ'בושולו לנחות בשטחה ובהמשך סילקה את שרת המשפחה הטורקית שהגיעה למדינה במכונית, קרוב לבניין הקונסוליה הטורקית בעיר.

לדברי קורטולמוס, הפעולות של הולנד הן סימן לקריסה של אירופה והוסיף כי אמסטרדם מפרה את החוק הבינלאומי באופן לא חוקי ולא אנושי. הוא אמר כי הממשלה הטורקית תמליץ לפרלמנט הטורקי לבטל את כל הסכמי השותפות עם הולנד וכי היחסים בין המדינות בדרג שרים ומעל יושעו עד שהולנד תפצה על מה שעשתה. עוד הוא הוסיף כי השגריר ההולנדי לא יוחזר לטורקיה וכי יבוטלו כל טיסות הדיפלומטים מהולנד לטורקיה וכל הפגישות הממשלתיות רמות הדרג בין המדינות.

לדבריו, הוא מקווה שהצעדים האלה יסייעו להולנד לסגת מטעויותיה. "אנחנו עושים בדיוק את מה שהם עשו לנו. אנחנו לא מרשים למטוסים שנושאים דיפלומטים הולנדים לנחות בטורקיה או להשתמש במרחב האווירי שלנו", אמר קורטולמוס, "אלה שיצרו את המשבר הזה אחראים לתקן אותו". לגבי הסכם הפליטים הבהיר כי טורקיה תנקוט צעדים ותשקול מחדש את הנושא.

ראש ממשלת הולנד אמר היום בתגובה לסנקציות כי הן לא כל כך גרועות וכי זה ביזארי שטורקיה מטילה סנקציות על הולנד, בעוד שלהולנד יש הרבה יותר סיבות לכעוס על טורקיה.

היום תקף הנשיא ארדואן את גרמניה פעם נוספת ואמר כי הקאצלרית אנגלה מרקל "תומכת בטרור". "גברת מרקל, למה את מחביאה טרוריסטים במדינה? למה את לא עושה כלום", אמר ארדואן בראיון לרשת א-חבר. בסוכנות הידיעות הצרפתית דווח כי טורקיה מאשימה את ברלין שהיא נותנת מקלט ללוחמים כורדים וחשודים המבוקשים בניסיון ההפיכה אשתקד. ארדואן האשים את מרקל בתמיכתה בראש ממשלת הולנד מארק רוטה על רקע המשבר בין ארצו לבין טורקיה. בשבוע שעבר כינה ארדואן את הולנד וגרמניה נאציות על רקע סירובן לאפשר לערוך בתחומן עצרות פוליטיות, שמטרתן גיוס תמיכה בהרחבת סמכויותיו של נשיא טורקיה.

בתוך כך, על פי סקר בזק שפורסם היום בהולנד בעקבות המשבר הדיפלומטי עם טורקיה, המפלגה השמרנית ומפלגת הימין הקיצוני של הולנד עשויות לזכות בחמישה מושבים נוספים בפרלמנט. יומיים בלבד לבחירות לפרלמנט ההולנדי, הסוקר מאוריס דה הונד מצא כי העימות בין הולנד לטורקיה והמחאות האלימות ברוטרדם בעקבות ניסיונה של שרה טורקית לערוץ עצרת פוליטית בעיר הטיבו עם שתי המפלגות המובילות את הקו הנוקשה ביותר כלפי מהגרים.

הסקר מראה כי המפלגה השמרנית (VVD) בהובלת ראש הממשל מארק רוטה צפויה כעת לקבל 27 מתוך 150 המושבים בפרלמנט, השווים ל–18% מהקולות. נתון זה משקף התחזקות של שלושה מושבים בהשוואה לסקר שפורסם אתמול, אך נערך לפני המשבר עם הולנד בסוף השבוע. מפלגת החירות (PVV) בראשות איש הימין הקיצוני חירט וילדרס צפויה להגיע למקום השני עם 16% מהקולות, השווים ל–24 מושבים. נתון זה משקף התחזקות של שני מושבים בהשוואה לסקר האחרון.

החלטתו של ארדואן לשלוח את שריו למערב אירופה כדי לאסוף קולות בקרב אזרחים טורקים החיים מחוץ לגבולות טורקיה, עשויה להשפיע באופן ניכר על מערכת הבחירות ההולנדית, שגם כך הוגדרה על ידי שאלות של זהות. "זה די ברור שההעדפות השתנו מאז שבת", אמר דה הונד, "מצביעים ששקלו את המפלגה השמרנית כאפשרות אחת מרבות, צפויים כעת בסבירות גבוהה יותר להצביע למפלגה". עוד הוסיף הסוקר כי בוחרים שהיו צפויים להצביע למפלגת הימין הקיצוני של חירט וילדרס התחזקו בדעתם בעקבות המשבר והמהומות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ