פרשנותפרשנות |

וילדרס בכל זאת מסופק: האיחוד מתכופף בפני הפופוליזם

ההחלטה להתיר למעסיקים לאסור על עובדים לחבוש כיפה וחיג'אב ואפשרות השבת ביקורת הגבולות הפנימיים משקפות את השפעת הימין הקיצוני. למרות התוצאות בהולנד, מחוות אלה עשויות לחזקו, שכן הן הודאה שמנהיגיו צדקו

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסף רונאל

מבחינות מסוימות, הכינוי שהודבק לחירט וילדרס, "טראמפ ההולנדי", הוא עלבון לפוליטיקאי הוותיק, ולא רק בגלל ההבדל בין איל הנדל"ן הקפריזי לאידיאולוג שהקדיש את חייו לפוליטיקה. הכינוי הוא עלבון גם כי הוגן יותר לכנות את טראמפ "וילדרס האמריקאי", מאחר שההולנדי יכול לטעון ובצדק להיותו האב המייסד של גל הפופוליזם הימני שונא הזרים שסוחף את המערב והביא את טראמפ לבית הלבן.

למרות התוצאה המאכזבת עבורו בקלפיות היום (רביעי), וילדרס יכול להרגיש מסופק, וילדרס יכול להרגיש מסופק מהמרחק הרב שעברה האידיאולוגיה אותה הוביל באירופה, משולי הימין הקיצוני ללב המיינסטרים האירופי. ראש הממשלה המכהן, מארק רוטה, אימץ כבר לפני זמן רב חלק ניכר מהרטוריקה של וילדרס נגד מהגרים. אולם הצלחותיו של וילדרס לא מוגבלות לתחומי ארצו, והשפעותיהן מורגשות אפילו במוסדות המרכזיים של האיחוד האירופי, כמו בהחלטת בית המשפט האירופי לצדק, הגוף המשפטי העליון של האיחוד, להתיר למעסיקים לקבוע שמקום העבודה שלהם יהיה נקי מסממנים דתיים, ולהציב את כל שומרי המסורת באשר הם בעמדת נחיתות בשוק העבודה.

כפי שמציינת ד"ר שרה קאהן ניסר מהמחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטה הפתוחה, עד היום השתמש בית המשפט האירופי לצדק בסמכותו כדי להשיג הישגים פוליטיים כמו שיוויון לנשים או לחברי הקהילה הלהט"בית —לקדם את מה שהשופטים ראו בתור הערכים האירופיים המשותפים. גם הפעם ההחלטה פוליטית, אולם "עד היום הדירקטיבה של השיוויון פורשה באופן המרחיב ביותר לגבי הזכויות שניתנות למועסק, בעוד שהפרשנות הנוכחית היא הצרה ביותר", אומרת ד"ר קאהן ניסר, מחברת הספר "האיחוד האירופי, היסטוריה, מוסדות ומדיניות". "בין השורות", היא מוסיפה, "בית המשפט מכיר ברגישויות הלאומיות, ואת תפוח האדמה הלוהט הזה הוא החזיר לבתי המשפט של המדינות".

זהו גם המקרה עם הדו"ח הפנימי של האיחוד האירופי שהודלף לגרדיאן אתמול, שבו נקבע שהאיחוד האירופי נכשל בלוחמה בטרור, והועלתה האפשרות להשיב את ביקורת הגבולות הפנימיים. אמנם הסרת הביקורת הביטחונית בגבולות אינה מרכיב בסיסי ב"זהותו" של האיחוד, והיא כבר הושעתה זמנית בעת משבר הפליטים לפני שנה וחצי. אולם השבת השליטה של המדינות על גבולותיהן היא אחת מהדרישות הבסיסיות של הפופוליזם הימני שווילדרס מייצג, והדו"ח מוכיח את נכונות אחת מסיסמאות הבחירות המוצלחות ביותר של וילדרס ומקביליו: הגישה הקיימת לא מצליחה להעניק ביטחון לאירופאים.

במחוות אלה כלפי הדרישות של הפופוליזם הימני החדש מנסים הבכירים בבריסל לתפוס מחדש שליטה. מאז משבר הפליטים, וביתר שאת מאז החלטת הבריטים לעזוב את האיחוד האירופי בקיץ שעבר, ברור כי האיחוד חייב להשתנות כדי לשרוד. מאז מסתמנות שלוש אפשרויות מובילות לעתידו. הראשונה: ויתור על הערכים האירופיים המשותפים והותרת האיחוד כאזור סחר חופשי בלבד - הכרה בכישלון "הפרויקט האירופי". השנייה היא הידוק האיחוד האירופי ואינטגרציה רבה יותר - שהרי בעקבות עזיבת בריטניה (ואולי גם מדינות נוספות אחריה) יוסרו החסמים בפני מהלך כזה. אפשרות שלישית היא זו שזכתה לכינוי "אירופה א לה קארט": הנציבות האירופית תגבש מדיניות, וכל מדינה תוכל לבחור אם לאמץ אותה או לא.

ד"ר קאהן ניסר מעריכה שהאפשרות השלישית היא זו שתתקבל בסופו של דבר. היא מציינת כי נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, אימץ את האפשרות השלישית במסגרת נייר עמדה שהכינה הנציבות. וגם פסיקת בית המשפט לצדק על הסמלים הדתיים במקום העבודה מתאימה לגישה זו של הותרת חופש למדינות החברות לפרש את העקרונות האירופיים בהתאם לרגישויות שלהן. מה שפחות ברור זה אם הניסיון הזה להקשיב לרחשי העמים יפתור את בעיית האמון הקשה בין בריסל לחלקים נרחבים של האיחוד. ולמרות התוצאות בהולנד היום, עולה השאלה אם גישה זו לא תחזק את הימין הקיצוני החדש. הרי כלולה בה הודאה שווילדרס וחבריו צדקו בטענותיהם - אותן טענות שנפסלו בבוז כגזעניות עד לפני זמן לא רב.‎

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ