מפלגתו של ראש ממשלת הולנד ניצחה את הימין הקיצוני בפער גדול מהצפוי

לאחר שנספרו יותר מ-93% מהקולות, מפלגתו של מארק רוטה קיבלה 33 מתוך 150 המושבים בפרלמנט. מפלגת הימין הקיצוני של וילדרס נמצאת במקום השני עם 20 מושבים

שלמה פפירבלט
אמסטרדם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוטה לפני קהל תומכיו, הלילה
רוטה לפני קהל תומכיו, הלילהצילום: YVES HERMAN/רויטרס

מפלגתו של ראש ממשלת הולנד מארק רוטה זכתה ברוב המושבים בבחירות הכלליות שנערכו אתמול (רביעי) במדינה, כך על פי ספירת 93% מקולות האמת. המפלגה השמרנית (VVD) של ראש הממשלה קיבלה 33 מ-150 המושבים בפרלמנט - יותר מ-27 עד 29 שצפו לה הסקרים. מפלגת החירות (PVV) של מנהיג הימין הקיצוני חירט וילדרס קיבלה 20 מושבים בפרלמנט - פחות מ-25 מושבים שחזו לה הסקרים בשיא הקמפיין שלה בחודש האחרון.

על פי התוצאות נכון לשעה זו, במקום השני מחזיקות שלוש מפלגות יחד, כל אחת עם 19 מושבים: מפלגתו של וילדרס, המפלגה הליברל-פרוגרסיבית (D66) והמפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDA). על פי של רשת השידור הממלכתית NOS, בסך הכל הצליחו 13 מפלגות להיכנס לפרלמנט. בפרלמנט הנוכחי מכהנות 11 מפלגות.

"המסר שלנו להולנד הוא שאנחנו נמשיך בדרך שלנו, נשמור על המדינה הזו בטוחה, יציבה ומשגשגת", אמר רוטה לתומכיו. לדבריו, עיניה של אירופה היו נשואות לעבר הבחירות האלה. "מנהיגים רבים באירופה התקשרו אלי הערב: אחרי הברקזיט וטראמפ, הערב הולנד אמרה לא לפופוליזם ". מנהיג מפלגת הימין הקיצוני וילדרס בירך את רוטה על ניצחונו ואמר כי "גם אנחנו ניצחנו בבחירות האלו עם עוד מושבים, אבל זה לא הניצחון לו קיווינו".

רוטה יעמוד כעת בפני הרכבת קואליציה. בניגוד למנהיג הימין הקיצוני, לראש הממשלה רוטה יש אפשרות להרכיב קואליציה עם כמעט כל אחת מהמפלגות הגדולות (יחסית) האחרות. בשל הפיצול הרב הוא יזדקק ליותר שותפים מן הרגיל והמשא ומתן הקואליציוני צפוי להיות ממושך.

ראש ממשלת הולנד מארק רוטהצילום: בלומברג

וילדרס צייץ בטוויטר כי נוכח העובדה שמפלגת השלטון איבדה מושבים, אך מפלגתו הרוויחה מקומות נוספים – מפלגת החירות היא מהמנצחים בבחירות. "אם כל הלוזרים כמו VVD ירכיבו ממשלה אנחנו צריכים מנצחים באופוזיציה", הוסיף.

מפלגת הירוקים היא המנצחת הגדולה של הבחירות, לאחר שחיזקה את כוחה פי ארבעה והגיעה ל-16 מושבים. עם זאת, המפלגה הסוציאל דמוקרטית, שהיתה חברה בקואליציה הגיעה לשפל היסטורי עם תשעה מושבים לעומת 38 בפרלמנט הנוכחי. 

ההצבעה בהולנד אינה חובה, אך באופן מסורתי ההשתתפות גבוהה. בבחירות הקודמות ב-2012 באו לקלפי 74% מכלל בעלי זכות ההצבעה. הפעם, התעלו ההולנדים על עצמם ואחוז ההשתתפות הגיע ל-82%. כבר בשעות אחר הצהריים נאלצה עיריית אמסטרדם להזמין בדחיפות עוד 25 אלף טפסי הצבעה, מחשש למחסור בקלפיות. טפסים נוספים הוזמנו גם בהאג ובטילבורג. הסיבות להשתתפות הגבוהה היו בין היתר יציאה מן האדישות לנוכח הוויכוח הפוליטי-חברתי הסוער בנושא ההגירה והמוסלמים, ועל רקע הקטטה הסוערת עם טורקיה בשבוע האחרון. גם מזג האוויר האביבי, יחסית למקום, ששרר כמעט לכל אורך היום, הוציא רבים מהבתים.

הבחירות בהולנד זכו באופן חריג בתשומת לב עולמית, מעל ומעבר למה שהיה נהוג בעבר. נייט קאברל, מורה להיסטוריה שהצביע ברגע האחרון, אמר כי "כולם מתעניינים רק בוילדרס. האיש והתופעה. העניין הוא שגם אם הוא ישיג הישג חשוב בקלפי, מבחינת הפוליטיקה ההולנדית הוא יישאר מבודד ולא תהיה לו כל השפעה בשאלות הפנימיות ובנושא השותפות שלנו באירופה".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ