לה פן בעימות הנשיאותי הראשון: להפסיק את כל ההגירה לצרפת

חמישה מועמדים, בהם מנהיגת הימין הקיצוני ומועמד המרכז הפופולרי מקרון, השתתפו בעימות. מקרון, שסומן בסופו כמנצח, האשים את לה פן בשקרים ופילוג המדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: בנואה אמון, מרין לה פן, ז'אן לוק מלנשון, עמנואל מקרון ופרנסואה פיון

כחודש לפני הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות צרפת, הופיעו אמש (שני) חמשת המתמודדים המובילים בעימות הטלוויזיוני הראשון. בעימות, שנערך בשעות הנצפות ביותר בטלוויזיה, עמדו חמישה המועמדים המובילים בסקרים בפני שאלות חברתיות, כלכליות ובינלאומיות שונות. החמישה הם מנהיגת מפלגת הימין הקיצוני, מרין לה פן, מועמד המרכז, עמנואל מקרון, מועמד הימין, פרנסואה פיון, מועמד המפלגה הסוציאליסטית, בנואה אמון ומועמד השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלנשון. סקר שהתפרסם דקות לאחר השידור הראה כי מקרון היה המשכנע מבין חמשת המועמדים.

עיקר העימות, שנמשך שלוש שעות וחצי, התנהל בין מקרון לבין לה פן שניהלו חילופי האשמות ודחקו את שלושת המועמדים האחרים הצדה. מקרון, הנחשב למועמד המוביל, האשים את לה פן כי היא משקרת ומנסה לפלג את המדינה. מנגד לה פן האשימה אותו שהוא תומך בלבישת בורקיני, בגד הים הצנוע של נשים מוסלמיות, שנחשב לשנוי במחלוקת במדינה ונאסר בקיץ שעבר על ידי כמה ראשי ערים בצרפת. "את משקרת ומסובבת את האמת", ענה לה מקרון. "למה שאתה אומר אין משמעות. אנחנו לא מבינים שום דבר מזה", השיבה לו.

האתגר המשמעותי ביותר של לה פן היה לשדר אמינות וביטחון בנושא הכלכלי, אבל נראה היה שהיא בעיקר מתמקדת בנושאי ביטחון והגירה. "אני רוצה להפסיק את ההגירה לצרפת. כל הגירה, חוקית או לא חוקית", אמרה. לה פן תיארה את המצב הביטחוני במדינה כ"נפיץ" והוסיפה לדבר על עליית האיסלאם הקיצוני בצרפת.

מנגד, מקרון אמר כי בראש סדר העדיפויות צריך לשלוח בחזרה את אלה שלא נמצאו מתאימים לקבל מקלט במדינה, בחזרה למולדתם. "אל תשכחו", הוסיף, "מישהו שמבקש מקלט זה מישהו שנמלט ממשטר אכזרי. המדיניות הצרפתית צריכה להיות נוקשה, אבל הוגנת".

במשך רוב העימות עמד מועמד הימין פיון בצד, בניסיון להציג ארשת מאופקת ונשיאותית. במשך רוב השידור הוא נמנע מלתקוף את לה פן או את ההגירה והביטחון, אולם בהמשך הוא ביקר את תוכניותיה לעזוב את האיחוד האירופי: "את רוצה לגרור את המדינה שלנו לכאוס חברתי וכלכלי", אמר לה. "זאת אסטרטגיית הפחד, מר פיון", ענתה לה פן, "השתמשו בו לפני הברקזיט". היא הוסיפה כי אם תיבחר תקיים במדינה משאל עם על חברותה של צרפת באיחוד האירופי.

באשר לסוגיית הביטחון ציינה לה פן כי 12,500 שוטרים ושומרים קוצצו בתקופת כהונתו של ניקולא סרקוזי ויש לחזק את כוחות הביטחון. פיון דחה את טענותיה ואמר כי לצרפת יש גירעון גדול ולכן היא לא תוכל לממש את הבטחותיה.

העימות נפתח בהצהרות קצרות של המועמדים. לה פן אמרה כי היא לא רוצה להיות נשיאה שמובילה "אזור מעורפל של האיחוד האירופי" שנותר כנוע לאנגלה מרקל. לדבריה, זה אומר שלצרפת יש את הזכות לבחור את דרכה והצרפתים חייבים להגן על האינטרסים שלהם. ״אני רוצה להיות נשיאת הרפובליקה הצרפתית, אבל שתהיה באמת צרפתית״, אמרה. מקרון, המועמד המוביל בבחירות, אמר כי הוא רואה שצרפת חסומה והתקדמותה נעצרת. לדבריו, המדינה נמצאת במצב שהיא מעולם לא היתה בו. היא מתמודדת מול אתגרים חדשים שהפוליטיקה המסורתית לא מסוגלת להתמודד מולם.

שישה מועמדים אחרים שמועמדותם אושרה על ידי מועצת החוקה הצרפתית, לא קיבלו הזמנה לעימות זה, אך צפויים להשתתף בעימות שני שייערך סמוך למועד הסיבוב הראשון ב-23 באפריל. שני המועמדים שיגיעו ראשונים בסיבוב זה יעלו לסיבוב השני שייערך ב-7 במאי.

בסקר שפורסם אתמול, לראשונה מאז נפתח המרוץ לנשיאות, הצליח מקרון להוביל על לה פן גם בסיבוב הראשון. לפי הסקר, מקרון, שר האוצר לשעבר בממשלתו של פרנסואה הולנד, מוביל בפער קטן עם 25.5% על פני לה פן שמקבלת 25%. בסקרים קודמים הובילה לה פן בסיבוב הראשון, אך בסקרים שהציבו אותה ראש בראש מול מקרון, שמר שר האוצר לשעבר על יתרון. גם בסקר האחרון המציב אותו ראש בראש מול לה פן, מוביל מקרון בהרבה עליה וזוכה ל-63% תמיכה לעומת 37% למנהיגת הימין הקיצוני.

מאחוריהם מזדנב פרנסואה פיון, שבפתיחת המרוץ נחשב למועמד המוביל לנשיאות, אולם חשיפת הפרשה המאשימה אותו במעילת כספי ציבור חתמה את הגולל על הקמפיין שלו. בחודש שעבר הודיעה התביעה בצרפת על פתיחת חקירה משפטית מלאה נגד פיון ורעייתו, בחשד שהוא שילם לה מכספים פרלמנטריים בתואנה שהיא משמשת כעוזרת הפרלמנטרית שלו. למרות ש-75% מהציבור סבור כי עליו לפרוש מהמרוץ, הודיע פיון שהוא החליט לדבוק במועמדותו: "רק העם יכול לבחור מי יהיה הנשיא שלו. לא שלושה שופטים חוקרים", הצהיר המועמד.

מערכת הבחירות נפתחה באופן רשמית בתחילת השבוע אחרי שמועצת החוקה הצרפתית הכריזה על רשימת 11 המועמדים שעומדים בתנאי המרוץ. הרשימה כוללת גם את המועמד הסוציאליסטי בנואה אמון שמגיע למקום הרביעי בסקרים ואת מועמד השמאל הקיצוני מלנשון שמגיע חמישי. בחירתו של אמון כמועמד המפלגה הסוציאליסטית יצרה קרע במפלגת השלטון, ששיחק לטובתו של מקרון. "מבחינה פוליטית, בסיס התמיכה של מקרון נמתח ממצביעי סרקוזי לשעבר ועד תומכי מלנשון ומי שהצביעו בבחירות קודמות להולנד", נמסר ממכון הסקרים אודוקסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ