מת מרטין מק'גינס, מפקד במחתרת האירית וממובילי השלום עם בריטניה

מק'גינס, שרק לפני חודשיים פרש מתפקיד סגן השר הראשון של צפון אירלנד, מת בגיל 66 ממחלה גנטית נדירה. ראשת ממשלת בריטניה: "לא אמחל על דרכו בתחילת הדרך, אך הוא העניק תרומה היסטורית לשלום"

אי-פי, רויטרס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרטין מק'גינס בפתח דאונינג 10 בלונדון, אוקטובר
מרטין מק'גינס בפתח דאונינג 10 בלונדון, אוקטוברצילום: DANIEL LEAL-OLIVAS/אי־אף־

מרטין מק'גינס, מפקד בכיר במחתרת האירית (IRA) לשעבר ודמות חשובה בתהליך השלום בצפון אירלנד, מת היום (שלישי) בגיל 66, חודשיים בלבד אחרי שעזב את תפקידו כסגן השר הראשון של צפון אירלנד. הוא מת בבית חולים ממחלה גנטית נדירה שנגרמה מהצטברות חריגה של חלבון עמילואיד ברקמות ובאיברים.

בעל בריתו הפוליטי, גארי אדאמס, אישר את הדיווחים על מותו ואמר כי "כמו שבמשך חייו, מרטין גילה נחישות גדולה, יושרה וענווה, כך היה גם במשך מחלתו הקצרה. הוא היה רפובליקאי נלהב ועבד ללא לאות למען השלום עם בריטניה ולמען איחודה מחדש של ארצו".

מק'גינס (משמאל) לוחץ את ידו של נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, ב-1995צילום: REUTERS/רויטרס

את דרכו החל מק'גינס בתור ההפך המוחלט משוחר שלום. הוא פיקד על המחתרת האירית באחת התקופות האלימות ביותר ביחסי הקתולים והפרוטסטנטים בצפון אירלנד והוא התעקש תקופה ארוכה שצפון אירלנד לא תהיה חלק מבריטניה כפי שהפרוטסטנטים דרשו. גם אחרי שהזרוע הפוליטית והחוקית של המחתרת – מפלגת שין פיין – החלה להתמודד בבחירות בשנות ה-80, מק'גינס, שכיהן כסגן מנהיג המפלגה, התעקש לא להניח את הנשק והצהיר כי המאבק המזוין הינו חיוני. "אנחנו לא סבורים שניצחון בבחירות, לא משנה בכמה קולות זכינו, יביא חירות לאירלנד", הוא אמר לתוכנית דוקומנטרית ששודרה ב-BBC ב-1986.

עם זאת, כעבור כמה שנים חל מהפך בעמדותיו של מק'גינס והוא סייע להוביל להפסקת אש בין הנצים ולביסוס סמלה של המחתרת בלבה של הממשלה הצפון אירית. בינואר השנה, כתב בעל הטור בטיימס האירי, פינטאן אוטול, כי מק'גינס היה "רוצח המונים - במהלך תקופתו ב-IRA הרג הארגון 1,787 בני אדם, בהם 644 אזרחים – שהאישיות הנעימה שלו היתה חיונית לתהליך השלום". הוא הוסיף כי אילו מק'גינס לא היה חסר רחמים ואלים, הוא מעולם לא היה נהפך לדמות חשובה כזאת, שהביאה את האלימות לסופה.

נשיא מפלגת שין פיין אמר היום כי מק'גינס "יחסר לכל מי שהכיר אותו". ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי אמרה כי למק'גינס היה תפקיד מכריע בתהליך השלום. "אומנם לעולם לא אסלח על הדרך בה הלך בצעירותו, אך בסופו של דבר מרטין מק'גינס מילא תפקיד חשוב בהובלת התנועה הרפובליקאית הרחק מהאלימות". היא הוסיפה כי "בעשותו כך, הוא תרם תרומה חיונית והיסטורית למסע היוצא דופן של צפון אירלנד ממלחמה לשלום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ