בית משפט המתיק את עונשו של חייל בריטי שהוציא להורג לוחם טליבאן פצוע

אלכסנדר בלקמן תועד במצלמה יורה בחזה של לוחם טליבאן פצוע ולא חמוש בשנת 2011. שחרורו בשבועות הקרובים מסמן הצלחה לקמפיין התקשורתי שהובילה משפחת הנחת עם הצהובון דיילי מייל

גרידאן ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכים בבלקמן מחוץ לבית המשפט, היום
תומכים בבלקמן מחוץ לבית המשפט, היוםצילום: DANIEL LEAL-OLIVAS/אי־אף־

בית משפט בבריטניה המתיק היום (שלישי) את עונשו של נחת בריטי שירה למוות בלוחם טליבאן פצוע ולא חמוש באפגניסטאן. בעקבות פסיקת בית המשפט צפוי הנחת, אלכסנדר בלקמן, להשתחרר מהכלא תוך כמה שבועות.  

בלקמןצילום: Andrew Parsons/אי־פי

בלקמן בן ה-42, לוחם מעוטר מחיל הנחתים המלכותי, הרג את איש הטליבאן לאחר התקפה על בסיס צבאי בריטי במחוז הלמנד בדרום אפגניסטאן ב-2011. לוחם הטאליבן נפצע אנוש מירי מסוק שהוזנק למקום. הכוח של בלקמן איתר אותו ופרק אותו מנשקו. הלוחמים חיכו עד שהמסוק יעזוב את המקום, גררו את לוחם הטליבאן לקצה שדה סמוך - ואז ירה בלקמן בחזהו. הירי תועד במצלמת קסדה של חייל אחר והתגלה במקרה על ידי חוקרים לאחר שנה. 

סעיף ההרשעה של בלקמן שונה מרצח להריגה בתחילת החודש לאחר שהשופטים התרשמו כי בעת התקרית הוא סבל ממצב נפשי רעוע, שפגע ביכולתו לקבל החלטות. עם זאת, השופטים הדגישו כי אין בכך להסיר מבלקמן את מלוא האחריות למעשיו. השופטים גזרו על בלקמן שבע שנות מאסר. בקיזוז שלוש וחצי שנות מאסר שבלקמן כבר ריצה בכלא אזרחי ובהתחשב בדברי השופטים, על פיהם לרוב משחררים מורשעים לאחר ריצוי חצי מעונשם, בלקמן צפוי לצאת לחופשי בקרוב.  

היום הודיעו השופטים כי הם התחשבו בעבר הצבאי המרשים של בלקמן, במצבו הנפשי בעת התקרית ובמה שנתפס כהיעדר מנהיגות מצד מפקדיו. עם זאת, הם כתבו גם כי בלקמן היה מודע לפחות חלקית למעשיו וכי הוא ידע כי הפר את אמנת ז'נווה - כפי שתועד אומר בווידאו. כמו כן השופטים לקחו בחשבון את השפעה השלילית שהיתה לפרסום התקרית על המצב הביטחוני באפגניסטאן, ועל הסיכון שהיה במעשיו של בלקמן לשלום הכוחות הבריטיים במדינה.

קיצור העונש מסמן הצלחה לקמפיין תקשורתי שהובילה משפחתו של בלקמן בליווי הצהובון הבריטי "דיילי מייל". קוראי העיתון גייסו 800 אלף פאונד כדי לממן את עלויות המשפט, ומחוץ לבית המשפט התאספו רבים לקראת הקראת מתן גזר הדין וחגגו את קיצור העונש. בלקמן עצמו צפה בהשמעת גזר הדין בשידור טלוויזיה מבית הכלא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ