בריטניה הפעילה רשמית את סעיף 50 המורה על עזיבת האיחוד האירופי

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי הודיעה כי ארצה מעוניינת לסכם את פרטי היציאה מהאיחוד תוך שנתיים. שגריר המדינה באיחוד האירופי הגיש לנשיא הנציבות האירופית את מכתב העזיבה

רויטרס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השגריר הבריטי טים בארו (משמאל) מוסר את מכתב העזיבה של בריטניה לטוסק בבריסל, היום
רויטרס וגרדיאן

ממשלת בריטניה הפעילה היום (רביעי) באופן רשמי את סעיף 50 המורה על עזיבת האיחוד האירופי, כך הודיעה ראשת הממשלה תרזה מיי. שגריר בריטניה באיחוד האירופי, טים בארו, הגיש היום לנשיא הנציבות האירופית דונלד טוסק את מכתב העזיבה. לפי המכתב, יציאת בריטניה מאירופה תימשך שנתיים.

"סעיף 50 נכנס כעת לתוקף ובהתאם לרצון העם הבריטי, בריטניה יוצאת מהאיחוד האירופי", הודיעה מיי בפרלמנט בלונדון. לדבריה, במהלך השנתיים הקרובות ידונו נציגי בריטניה עם שותפיהם באירופה על המשך התחייבויותיה של בריטניה בגוש לצד תנאי עזיבתה. מיי הבהירה כי השמירה על זכויותיהם של אזרחי האיחוד האירופי בבריטניה תקבל קדימות בסדר העדיפויות. היא הוסיפה כי בריטניה מכבדת את רצונם של מנהיגי אירופה שדורשים תמורת הישארות בריטניה בשוק האירופי תאפשר מעבר חופשי אל שטחה.

תרזה מיי בפרלמנט בלונדון, היוםצילום: -/אי־אף־פי

דובר משרד החוץ של גרמניה, מרטין שפר, אמר בתגובה כי לוח הזמנים המגביל את תהליך יציאת בריטניה מהאיחוד בתוך שנתיים לחוץ מאוד: "הזמן הזה צפוף לעזאזל", אמר שפר. "אנחנו מבינים שזה יהיה מאתגר להגיע להסכמה בתוך שנתיים", כתבה מיי במכתב שהוגש רשמית לטוסק, "אבל אנחנו גם סבורים שזה הכרחי להסכים על התנאים לשיתוף הפעולה העתידי ביננו", הוסיפה.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי ארצה תפעל להבטיח שהדיונים על הברקזיט בשנתיים הקרובות יפגעו כמה שפחות בחיי אזרחי האיחוד האירופי המתגוררים בבריטניה. היא הבהירה כי היא מקווה שהאיחוד האירופי ובריטניה יישארו שותפות קרובות.

טוסק אמר כי אין סיבה להעמיד פנים שזהו יום שמח, לא בבריסל ולא בלונדון. הוא הזכיר כי רוב האירופאים, בהם כמעט מחצית מהמצביעים הבריטים במשאל העם שנערך אשתקד, היו רוצים להישאר מאוחדים ולא להיפרד. לדבריו, הדבר החיובי היחיד שיצא מהברקזיט הוא שבעקבותיו התאחדו 27 המדינות החברות בגוש יותר מתמיד. "אנחנו כבר מתגעגעים לבריטניה", סיכם, "תודה לכם ושלום".

ההחלטה לפתוח היום רשמית בעזיבת האיחוד האירופי התקבלה כבר בשבוע שעבר, אז הודיעה מיי כי סעיף 50 יופעל רשמית ב-29 במארס. במקביל, הבהיר דוברה של מיי שאין תוכניות לערוך בבריטניה בחירות כלליות מוקדמות אחרי הפעלת סעיף 50. זאת, על רקע ההערכות שהועלו באחרונה ולפיהן שרי ממשלת בריטניה בוחנים אפשרות לערוך בחירות בזק כלליות במקביל לבחירות לעיריות ולמועצות המקומיות שייערכו ב–4 במאי, בשלבים הראשונים של המשא ומתן על הברקזיט.

מוקדם יותר החודש אישר הפרלמנט הבריטי  את חוק הברקזיט שמפנה את הדרך לראשת הממשלה להפעיל את סעיף 50. ההחלטה התקבלה אחרי תקופה ארוכה של חילוקי דעות בין שני בתי בפרלמנט שלא הצליחו להגיע להסכמות בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ