ג'יי-טי-אי

לוח לזכר אזרח הולנד, שנרצח בשואה, הוסר מכניסה לבית באמסטרדם בעקבות תלונות הדיירים. הלוח בגודל גלויה הוטבע במדרכה ב-2014 ונשא את שמו של חואקים אלטה, שגר בדירה לפני המלחמה. ראש מחוז דרום אמסטרדם, סבסטיאן קאפל, אמר שלשום (שישי) כי הלוח הועבר "הכי רחוק מהדלת שאפשר".

לפי הדיווח בעיתון Het Parool שני הדיירים, ששמם לא נחשף,  תבעו את העירייה בבקשה להסיר את השלט לחלוטין, לאחר שקאפל סירב לעשות זאת. הם טענו כי קשה להם להיזכר מדי יום ברצח אלטה, שמת בגיל 51 במחנה ריכוז. עוד הם טענו כי השלט מפר את פרטיותם ואת פרטיות ילדיהם שכן הוא מביא תיירים.

השופט שטיפל בבקשה לא הגיע להכרעה, אך קבע כי ראוי שבית משפט מנהלי יבחן את הבקשה. עם זאת, במחוז דרום אמסטרדם, לא נדרש אישור הדיירים להנחת לוחות הזיכרון.

באמסטרדם יש כ-400 לוחות זיכרון שהוצבו במדרכות סמוך לבתים שבהם גרו נספים. זאת כחלק ממיזם הנצחה של אמן מגרמניה שהחל בברלין ב-1996. 18 מדינות באירופה משתתפות במיזם, ועד כה הוצבו דרכו יותר מ-50 אלף לוחות.

עד כה, התקבלו באמסטרדם שתי תלונות נוספות על הלוחות. הראשונה, מניצול שואה שטען כי הלוח מעלה בו זיכרונות קשים. בעקבות תלונתו הורחק הלוח למקום אחר באותו הרחוב. התלונה השנייה התקבלה מבעל מלון שטען כי הלוח פוגע בעסקיו – היא נדחתה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ