בעקבות גל הפליטים, גרמניה מקדמת איסור על נישואי קטינים

בגרמניה נרשמו כנשואים 1,500 קטינים זרים — 361 מהם היו בני פחות מ-14 כשהתחתנו. החוק, שיוגש לאישור הפרלמנט ביולי, יבטל נישואים אם אחד מבני הזוג היה מתחת לגיל 16

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

גרמניה מקדמת איסור על נישואי קטינים, וצפויה להעלות את הגיל המינימלי לחתונה מ–16 ל–18. על פי סוכנות הידיעות AFP, האיסור קודם לאחר שהתברר כי בין כמיליון הפליטים שנכנסו למדינה היו זוגות רבים שאחד או שניים מבני הזוג היו קטינים.

החוק יוגש לאישור הפרלמנט תוך שלושה חודשים, והוא יאפשר למשרד הרווחה לקחת תחת חסותו נערות קטינות נשואות — גם אם נישאו במדינה אחרת, שבה הדבר חוקי. לפי הדיווח, החוק נועד להגן בעיקר על נערות, ואם יתעורר הצורך בכך, הן יופרדו מבעליהן.

מאאס לפני ישיבת הקבינט, היוםצילום: TOBIAS SCHWARZ/אי־אף־פי

לפי דיווח בתחנת השידור הגרמנית דויטשה ולה החוק יבטל את כל הנישואים שבהם אחד מבני הזוג היה מתחת לגיל 16 בעת עריכת הטקס. כמו כן, בתי משפט יוכלו לבטל נישואים שבהם מעורבים נערים בני 16 או 17. ייתכנו חריגים נדירים, למשל כשאחד מבני הזוג סובל ממחלה קשה, אך זאת רק אם כעת שני בני הזוג בגירים ושניהם ירצו להישאר נשואים. בהתאם לטיוטת החוק יוטל קנס על מי שינסה להשיא קטינים בטקסים מסורתיים או דתיים ולא ממלכתיים. בהתאם לטיוטת החוק ייקנסו כל אלה שינסו להשיא קטינים בטקסים מסורתיים או דתיים ולא ממלכתיים.

"ילדים אינם שייכים למשרד לרישום נישואים או לאולם חתונות", אמר שר המשפטים של גרמניה הייקו מאאס, "אסור לנו להסכים לנישואים שעלולים להזיק להתפתחות קטינים". עם זאת, מאאס הדגיש כי החוק החדש לא ייפגע במעמדם של הפליטים הקטינים במדינה. 

לפי המרשם המרכזי של אזרחים זרים בגרמניה (AZR), עד סוף יולי אשתקד, 1,500 קטינים זרים נרשמו במדינה כנשואים, 361 מהם היו צעירים מגיל 14. משרד הפנים הודיע כי 1,152 מהם היו נערות. רוב הקטינים הנשואים הגיעו מסוריה, על פי נתנוני המדינה לפחות 664 מהם. עוד 157 הגיעו מאפגניסטאן, 100 מעיראק ו–65 מבולגריה.

העיתון השמרני פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג קידם בברכה את החוק, וציין כי "למנהגים ארכאיים, המזיקים לנשים ולילדים, אין מקום בגרמניה". עוד נכתב כי מטרת החוק איננה "לכפות באופן פטרנליסטי את הערכים המקומיים ולהפיץ חוסר כבוד לתרבויות זרות, אלא לאכוף עקרונית זכויות אדם בסיסיות ומוכרות בעולם".

בישראל, העלתה הכנסת את הגיל המינימלי לנישואים ב–2013 מ–17 ל–18.  החוק קובע כי הנושא קטין או קטינה, עורך נישואים, משיא או מסייע בעריכת נישואיהם של קטינים, או שהם בנו או בתו ונתונים לאפוטרופסותו, דינו שנתיים מאסר. עם זאת, נישואי קטינים לא נאכפים ונמשכים בציבור הערבי והחרדי, בעיקר החסידי.

השתתף בהכנת הידיעה: יאיר אטינגר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ