מסמכים חסויים המתעדים את העדויות המוקדמות ביותר לשואה ייחשפו השבוע בבריטניה

המסמכים, שחלקם מ-1942, הוברחו ממזרח אירופה למערב וכוללים תיאורים מפורטים של מחנות השמדה. ההיסטוריון שחשף את המידע: "זה מקור מידע ענק למאבק בהכחשת השואה"

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניצולים במחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו אחרי שיחרורו, ב-1945/
ניצולים במחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו אחרי שיחרורו, ב-1945צילום: אי־פי

מסמכי ארכיון חסויים שהוברחו ממזרח אירופה למערב ומתעדים את העדויות המוקדמות ביותר לשואה, ייחשפו השבוע בבריטניה. לפי התיעוד, איסוף העדויות החל בתחילת 1942. ספריית וינר בלונדון תעלה לאתר האינטרנט שלה את הארכיון של ועדת פשעי המלחמה של האו"ם. 

חשיפת המידע לציבור מתאפשרת בעקבות מחקר בארכיון שביצע פרופ' דן פלש מאוניברסיטת לונדון, שקיבל גישה ייחודית למסמכים השמורים בניו יורק. את חלקם הוא פרסם בספר חדש, Hitler: The Lost History of Prosecuting Axis War Crimes. 

המסמכים כוללים מידע שהממשלה הפולנית הגולה אספה, הכולל תיאורים מפורטים של מחנות השמדה כמו טרבלינקה ואושוויץ. מסמך מאפריל 1944, לדוגמה, מתאר "קורבנות שנאלצו להתפשט". מסמכים אחרים סיפקה הממשלה הצ'כית הגולה, בניסיון להרשיע את אדוף היטלר על חלקו בפשעים שבוצעו במדינה. עדות אחרת התקבלה מחייל בריטי שהנאצים תפסו ב-1940, ברח, חבר לפרטיזנים פולנים ונעצר שוב. 

חרף העדויות שנאספו בידי המערב, ממשלות ארה"ב ובריטניה לא מיהרו לנקוט בפעולה - כך אמר פלש בראיון ל"אינדיפנדנט". לדבריו, צירוף של אנטישמיות לצד אינטרסים כלכליים היו הסיבות לכך. "זה מקור מידע ענק למאבק בהכחשת השואה. שום דבר מזה לא נראה בעבר", אמר לגרדיאן.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ