שוודיה סגרה את תיק האונס נגד מייסד ויקיליקס

אחרי שבע שנים של מבוי סתום, הודיעה התובעת הראשית כי החליטה שלא להמשיך את החקירה נגד ג'וליאן אסאנג', שסירב להגיע לשטוקהולם מחשש שיסגירו אותו לארה"ב על הדלפת מסמכים

גרדיאן, רויטרס, אי-פי וד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
גרדיאן, רויטרס, אי-פי וד-פ-א

התביעה בשוודיה הודיעה היום (שישי) כי היא סוגרת את החקירה בחשד לאונס נגד מייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', אחרי שבע שנים של מבוי סתום בפרשה.

"התובעת הראשית, מריאן ני, החליטה היום לא להמשיך את החקירה שבחנה את ההאשמות באונס נגד ג'וליאן אסאנג'", נמסר ממשרד התביעה בשוודיה. אסאנג', בן 45, התגורר מאז 2012 בשגרירות אקוודור בלונדון, כדי להימנע בשל ההאשמות באונס, אותן הכחיש. הוא סירב להגיע לשטוקהולם ואמר כי הוא חושש שהרשויות שם יסגירו אותו לארה"ב בשל הדלפת 500 אלף מסמכים מסווגים על המלחמה באפגניסטאן ובעיראק. תמונה שפרסם אסאנג' אחרי ההודעה על סגירת החקירה נגדו:

על אף הודעת התביעה בשוודיה, משטרת לונדון הודיעה כי אסאנג' עדיין מוגדר על ידיהם מבוקש. "בית המשפט האזורי הוציא צו למעצרו של ג'וליאן אסאנג' לאחר שלא הסגיר עצמו ב-29 ביוני 2012", נמסר מהמשטרה. "משטרת המטרופוליטן מחויבת להוציא לפועל את הצו אם יעזוב את בניין השגרירות".

לאחר סגירת החקירה אמר אסאנג' כי הוא מוכן לדבר עם בריטניה ועם ארה"ב, אולם הגן על זכותו להישאר בשגרירות אקוודור בלונדון. אסאנג' הופיע במרפסת השגרירות במרכז העיר והבהיר כי הוא מוכן להיכנס למשא ומתן עם ארה"ב ובריטניה, אף שביקר את ממשלות המערב. "צוות עורכי הדין שלי יצר קשר עם הרשויות בבריטניה ואנחנו מקווים להיכנס למשא ומתן על הדרך הטובה ביותר להתקדם מכאן", הוא אמר תוך שהוא מנופף באגרוף לאות ניצחון.

עורך דינו של אסאנג', פר סמואלסון, אמר היום כי החלטה החוקרים בשוודיה לסגור את התיק היא "ניצחון מוחלט". "החקירה וצו המעצר בוטלו. מנקודת מבטה של שוודיה הפרשה נגמרה עכשיו", אמר סמואלסון. גם באקוודור קיבלו בברכה את ההחלטה לסגור את החקירה נגד מייסד ויקיליקס. שר החוץ, גיום לונג, אמר כי הוא מקווה שבריטניה תיתן לו כעת מעבר חופשי.

"אקוודור מברכת על ההחלטה למחוק את ההאשמות נגד אסאנג', בעקבות תשאול שנערך לו בשגרירות אקוודור בבריטניה בנובמבר 2016", כתב לונג בטוויטר, "צר לנו שזה לקח לחוקרים השוודים יותר מארבע שנים כדי לבצע את התשאול הזה. זה היה עיכוב לא הכרחי". עוד הוסיף לונג: "צו המעצר האירופי לא תקף יותר, בריטניה צריכה לתת לו לצאת מהשגרירות בבטחה".

השבוע , שהדליפה את אותם מאות אלפי מסמכים מצבא ארה"ב לאתר ויקיליקס. מאנינג שוחררה לאחר שבע שנות מאסר. ב-2010 מאנינג היתה ידועה עדיין כברדלי, אנליסט בצבא ארה"ב. בעת תפקידה היא הדליפה מסמכים מסווגים לאתר ויקיליקס, המקבל מידע מסוג זה ממקורות אנונימיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ