בית המשפט העליון באיטליה: דון קורליאונה ראוי למות בכבוד

זעם באיטליה לאחר שצוות השופטים החליט לשחרר מהכלא את ראש המאפיה הסיציליאנית, האחראי לרצח מאות בני אדם, משיקולי בריאות. ההכרעה הסופית תעבור לבית משפט מיוחד לענייני אסירים

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טוטו ריאינה מובל לבית המשפט לאחר מעצרו, ב-1993
סביונה מאנה

סלוואטורה "טוטו" ריאינה, ראש המאפיה הסיצילאנית האחראי לרצח מאות בני אדם, ראוי "למות בכבוד" מחוץ לכותלי הכלא, כך פסק אתמול (שני) בית המשפט העליון של איטליה. השופטים קיבלו בכך את עתירת פרקליטו של ראש ה"קוזה נוסטרה", הכלוא בתנאים מחמירים, והמליץ לשחררו למעצר בית או לבית חולים מחמת מצב בריאותו - זכות המוקנית לדבריהם לכל אסיר.

ריאינה בן ה־87, המוכר גם בכינוים "דון קורליאונה", "הבוס של הבוסים", ו"חיית טרף", מרצה בכלא בעיר פארמה 17 מאסרי עולם בתנאים מחמירים בגין יותר מ־200 מעשי רצח, פיגועים ושורה של התנקשויות בעיתונאים, שוטרים ושופטים. שניים מקורבנותיו הידועים ביותר היו ג'ובאני פאלקונה ופאולו בורסלינו, שנלחמו בחירוף נפש במאפיה והפכו לגיבורים לאומיים.

ריאינה נעצר לפני 24 שנים, לאחר עשרות שנות מרדף. ההחלטה הסופית בעניינו נמצאת בסמכותו של בית הדין המיוחד לפיקוח על אסירים בבולוניה, שדחה לפני שנה את בקשתו להשתחרר למעצר בית בגלל מחלת לב, פרקינסון ותחלואים נוספים מהם הוא סובל.

החלטת בית המשפט העליון עוררה סערה באיטליה וקוממה רבים. אחד מראשי המתנגדים לשחרורו של ראש המאפיה הוא פרנקו רוברטי, תובע כללי לענייני מאפיה. "ריאינה סובל מבעיות בריאות חמורות, אבל הוא עדיין ראש הקוזה נוסטרה וחייב להישאר בכלא בתנאים מחמירים", אמר בריאיון לעיתון קוריירה דלה סרה. "אני רוצה להזכיר שהשופט נינו די מתיאו חי היום עם אבטחה צמודה בגלל איומים שריאינה השמיע (לא מזמן) מהכלא", הוסיף.

העיתון לה סטמפה הסכים עם רוברטי. "בית המשפט העליון ממליץ לשחרר הביתה או למוסד רפואי סופר־בוס צמא דם, שעד 2013 עוד איים מהכלא נגד שופט", כתב העיתון. העיתון הוסיף: "ריאינה כבר אינו אדם פרטי, הוא סמל של ניצחון המדינה על המאפיה והסכנה היא שמידת הרחמים תהפוך לכניעה".

גם ראש הוועדה הפרלמנטרית למאבק במאפיה, רוזי בינדי, סבורה שאין לשחרר את ריאינה מהכלא והזכירה שהוא יכול לקבל טיפול רפואי הולם בין כתליו. "ראוי להבטיח שריאינה ימות בכבוד, אבל אין צורך לשחררו לשם כך לבית — שיהפוך למקום עלייה לרגל לאנשי מאפיה", אמרה.

הפסיקה הרתיחה גם רבים מקרוביהם של קורבנותיו של ריאינה. "אבי לא זכה למות בכבוד והוטל מדמם במכוניתו", מחתה ריטה דלה קייזה, בתו של הממונה על משטרת העיר פאלרמו שנרצח בידי הקוזה נוסטרה.

סוניה אלפאנו, חברת פרלמנט מהמרכז־ימין ובתו של עיתונאי שגם הוא נרצח בידי אנשי ריאינה, מזכירה שאסירים רבים שפשעיהם לא היו מחרידים כמו אלה של הבוס מקורליאונה מתו בכלא בלי שבית המשפט העליון יתעניין בגורלם. "בגלל רוצחים כמו ריאינה, משפחות רבות כמו שלי ממשיכות לבכות על יקיריהן", אמרה. "זה כמו להעניק לו חנינה", הוסיפה אלמנתו של ראש המאבטחים של השופט פאלקונה, אנטוניו מונטינרו, שנרצח עמו בהתנקשות הדרמטית לפני 25 שנים.

אבל לצד המתנגדים היו גם מי שבירכו על החלטת בית המשפט. "מדינה דמוקרטית לא נותנת במתכוון לאסירים למות בכלא", אמר ארגון אנטיגונה לזכויות אסירים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ