הפרלמנט הבריטי דוחה את נאום המלכה המסורתי בעקבות קשייה של מיי להקים ממשלה

נאום המלכה נכתב על ידי הממשלה ומציג את המדיניות המתוכננת שלה למושב הקרוב של הפרלמנט. למרות כישלונה של מיי להשיג רוב בבחירות, היא קיבלה את תמיכת מפלגתה השמרנית ותמשיך להוביל אותה

אי-פי, רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, רויטרס ו"הארץ"

הפרלמנט הבריטי הודיע היום (שני) על דחיית נאומה המסורתי של המלכה אליזבת לאומה המפרט את המדיניות שלה לאחר הבחירות. זאת, לפי ה-BBC, בעקבות קשייה של ראשת הממשלה תרזה מיי להקים קואליציה אחרי היחלשות מפלגתה השמרנית. הנאום היה אמור להיערך בעוד שבוע בדיוק, אולם הוא מתוכנן להידחות בכמה ימים.

הערב קיבלה מיי את תמיכת מפלגתה השמרנית כך שהיא תמשיך להוביל אותה, ובכירים במפלגה יצאו להגנתה למרות הכישלון בבחירות. מיי כינסה היום את סיעת המפלגה השמרנית בבית הנבחרים, שכמה מחבריה קראו לה לפרוש מוקדם ככל האפשר. מיי אמרה לחברי הסיעה כי היא תישאר מנהיגת המפלגה כל עוד הם ירצו בה והתנצלה שוב על חוסר הצלחתה בבחירות.

נאום המלכה אליזבת למחוקקים בפרלמנט, ב-2012צילום: רויטרס

תוצאות הבחירות בבריטניה עשויות אף להשפיע על מועד תחילת המשא ומתן על הברקזיט. מיי, שהכריזה על הבחירות המוקדמות בשאיפה לחזק את כוחה, יצאה בסופן חלשה יותר. כעת היא נאלצת לשאת ולתת עם המפלגה היוניוניסטית הדמוקרטית מצפון אירלנד כדי להבטיח הקמת ממשלת מיעוט. לדברי מפלגת הלייבור, דחיית נאום המלכה מצביעה על כך שהממשלה נמצאת בכאוס.

נאום המלכה נכתב על ידי הממשלה ומציג את תוואי המדיניות המתוכננת שלה למושב הקרוב של הפרלמנט. לדברי כתב ה-BBC, ההחלטה לדחות אותו חושפת אי-בהירות באשר למה שייכתב בו. לפי גורמים אחרים בממלכה, הסיבה לעיכוב היא טכנית.

רות דווידסון מגיעה למעון ראשת הממשלה בלונדון, היוםצילום: בלומברג

במקביל, חברים סקוטים במפלגה השמרנית של מיי מבקשים ששיחות המשא ומתן על יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי יוסטו מנושא ההגירה בחזרה לנושא הכלכלה. כך אומר גורם המקורב למנהיגה הסקוטית של המפלגה, רות דווידסון. "מיי התעקשה שהכי חשוב זה לשלוט בהגירה לבריטניה, אבל אנחנו רוצים שהמיקוד יהיה על הכלכלה של המדינה", אמר הגורם.

מיי נלחמת על מקומה במפלגה אחרי הכישלון הצורב בבחירות, ונאבקת במיוחד להשאיר את חברי המפלגה השמרנית מאחוריה זמן קצר לפני תחילת השיחות עם מנהיגי אירופה. לפי תוצאות הבחירות בשבוע שעבר, דווידסון הצליחה למנף את מקומה במפלגה עם 12 מושבים לחברים הסקוטים של המפלגה, לעומת מושב אחד שהשיגה ב-2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ