בית המשפט האירופי לזכויות אדם: חקיקה רוסית מעודדת הומופוביה

החוק, שאושר ברוסיה ב-2013, נועד להגן על ילדים מפני "תעמולה הומוסקסואלית" ואוסר הפצת פרסומים על זכויות של להט"ב. סוכנות ידיעות ממלכתית ברוסיה: המדינה תערער על ההחלטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינה שבידיה מטרייה בצבעי דגל הגאווה נעצרת בהפגנה, ב-1 במאי בסנט פטרבורג
מפגינה שבידיה מטרייה בצבעי דגל הגאווה נעצרת בהפגנה, ב-1 במאי בסנט פטרבורגצילום: Dmitri Lovetsky/אי־פי

בית המשפט האירופי לזכויות אדם בשטרסבורג (ECHR) קבע היום (שלישי) כי החוק הרוסי האוסר על תעמולה של יחסים חד-מיניים מפר את כללי האמנה האירופית בנוגע לחופש הביטוי, מפלה להט"בים ומעודד הומופוביה. דובר הקרמלין מסר כי החלטת בית המשפט תיבחן ולפי סוכנות הידיעות הממלכתית הרוסית TASS, רוסיה תערער על ההחלטה.

החוק, שנועד "להגן על קטינים מפני מידע המהווה תעמולה של הכחשת ערכי משפחה מסורתיים", אושר בפרלמנט הרוסי בשנת 2013 ובשנת 2014 בית המשפט החוקתי ברוסיה אישר אותו.

שלושה פעילי להט"ב רוסים עתרו נגד החוק בבית המשפט האירופי לזכויות אדם. לפי אתר RBC הרוסי, שלושתם הובאו לדין ברוסיה באשמת תעמולת יחסים "לא-מסורתיים". לפי האתר, רק השופט הרוסי בבית המשפט לזכויות אדם, דמיטרי דדוב, היה בדעת מיעוט וסבר שיתר השופטים לא לקחו בחשבון כי "חייהם הפרטיים של הילדים חשובים יותר מחופש הביטוי". החוק, שנועד להגן על ילדים מפני "תעמולה הומוסקסואלית", אוסר על הפצת עלונים ופרסומים העוסקים בזכויות הומואים ולסביות וקובע כי אזרחים, גופים פרטיים וכלי תקשורת שיפרו אותו ייקנסו.

בית המשפט בשטסבורג קבע כי "עצם מטרתם של החוקים ואופן ניסוחם והשמתם במקרה של העותרים מפלים, וככלל, הם לא שירתו אינטרס ציבורי לגיטימי". השופטים הוסיפו כי "באמצעות החקיקה, הרשויות חיזקו דעות קדומות ועודדו הומופוביה, אשר אינה עולה בקנה אחד עם ערכים של חברה דמוקרטית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ