מיי מתקפלת: אזרחי אירופה בבריטניה ימשיכו להנות מזכויותיהם לאחר הברקזיט

בפתח פסגת האיחוד האירופי בבריסל, כשברקע היחלשות מפלגתה בפרלמנט ואיבוד הרוב, הציגה ראשת ממשלת בריטניה הצעה "הוגנת ורצינית" לפיה אזרחי האיחוד בבריטניה יוכלו לעבוד ולחיות במדינה ללא דאגה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיי ומרקל בפתח הפסגה בבריסל, אתמול
מיי ומרקל בפתח הפסגה בבריסל, אתמולצילום: FRANCOIS LENOIR/רויטרס

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, פתחה את פסגת האיחוד האירופי אתמול (חמישי) בהצעה שנתפסה על ידי מנהיגי האיחוד כ"רצינית והוגנת" בשאלת מעמדם של אזרחי אירופה בבריטניה לאחר יציאתה מהאיחוד. מיי הציעה כי אזרחי אירופה שהגיעו באופן חוקי לבריטניה לפני הברקזיט יוכלו להמשיך לעבוד במדינה ולקבל ביטוח בריאות והטבות נוספות כמו אזרחי בריטניה.

בתום ארוחת הערב של מנהיגי האיחוד האירופי בבריסל הציגה מיי את ההצעה הראשונית של בריטניה במסר של פיוס. נושא זכויות אזרחי האיחוד האירופי לאחר הברקזיט בבריטניה היתה לרועץ שני הצדדים כשבתחילה נקטה לונדון בגישה נוקשה יותר ואיימה להקשות על האירופאים שעובדים, לומדים וחיים בשטחה. בבריטניה נתפסת ההצעה של מיי כהתקפלות משמעותית בגישה זו.

מיי ונשיא צרפת עמנואל מקרון, בבריסל אתמולצילום: FRANCOIS LENOIR/רויטרס

מיי סופגת לחץ רב מצד האיחוד האירופי, אך גם מצד ממשלתה במיוחד לאחר הבחירות האחרונות לפרלמנט, אותם הקדימה במטרה לחזק את כוחה לקראת המשא ומתן על הברקזיט. בפועל, ההימור של מיי נכשל, ולא רק שהיא לא התחזקה אלא היא נחלשה ומפלגתה השמרנית איבדה את הרוב שלה בפרלמנט ונאלצה להקים קואליציה עם מפלגה קטנה מצפון אירלנד.

מיי אמרה למנהיגים כי בריטניה מעוניינת להסכים על תאריך היעד שבו תתנתק הממלכה הבריטית מאירופה, בתקופה שבין ה-29 במארס, אז נכנס לתוקפו סעיף 50 בבריטניה המנחה על יציאת המדינה מהאיחוד, לבין מארס 2019, בהתאם להעדפת הנציבות האירופית.

אזרחי אירופה שכבר נמצאים בבריטניה, וכן אזרחים שיגיעו על פי חוק במהלך "תקופת חסד" מתואמת מראש, שצפויה להיות פרק זמן של שנתיים, יקבלו את האפשרות לקבל תושבות שכדי לקבל אותה צריך להתגורר חמש שנים בממלכה. אותה תקופת חסד עשויה להיפתח בכל שלב בתהליך היציאה מהאיחוד והיא תאפשר לאזרחי אירופה מספיק זמן כדי להסדיר את מעמדם במדינה.

תושבים אלו יוגדרו תחת קטגוריה מיוחדת בשם "מעמד מוסדר" והיא תעניק להם את הזכות ללמוד, לקבל קצבאות פנסיה, רווחה, בריאות ושירותים ציבוריים נוספים. עם זאת ההצעה הבריטית, שבאה בתגובה להצעה הנגדית של האיחוד האירופי באשר לזכויותיהם של 1.2 מיליון אזרחי בריטניה המתגוררים ועובדים באירופה, לא עומדת בדרישת האיחוד שאזרחיו המתגוררים בממלכה יוכלו להמשיך להחזיק בכלל זכויותיהם כאזרחי אירופה גם לאחר ההתנתקות.

אך מיי הבהירה למנהיגי האיחוד כי היא לא רוצה לראות שמישהו נאלץ לעזוב את בריטניה או להיפרד ממשפחתו. "העמדה הבריטית מיוצגת בהצעה רצינית והוגנת והיא נועדה להעניק ביטחון ככל שאפשר לאזרחים האירופאים שהשתקעו בבריטניה, שיוכלו להמשיך לבנות את הקריירה שלהם, לחיות בה ולתרום כל כך הרבה לחברה שלנו", אמרה מיי.

קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי ההצעה הבריטית בפתח הפסגה היא "התחלה טובה", אולם הוסיפה כי נושאים רבים אחרים שקשורים ליציאת בריטניה מהאיחוד עדיין צריכים להיפתר. "תרזה מיי הבהירה לנו היום כי אזרחי האיחוד האירופי שנמצאים בבריטניה זה חמש שנים יוכלו להמשיך ליהנות מזכויותיהם. זאת התחלה טובה", אמרה מרקל והוסיפה: "אולם יש עדיין שאלות רבות שקשורות לעזיבת האיחוד, במיוחד בנושאים כלכליים והיחסים עם אירלנד. אז יש לנו עוד המון מה לעשות עד אוקטובר", בהתייחס למועד הפסגה הבאה של האיחוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ