בית משפט: הולנד אחראית באופן חלקי למותם של 300 איש בטבח בסרברניצה

הפסיקה מותירה על כנה החלטה של ערכאה נמוכה יותר, שקבעה כי כוח שמירת השלום ההולנדי שגירש בוסנים-מוסלמים ממתחם או"ם בו החזיק, היה צריכים לדעת שהם יירצחו על ידי סרבים-בוסנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים מכוח שמירת השלום ההולנדים צופים בפליטים בוסנים מוסלמים ליד העיירה פוטוצ'ארי, ב-13 ביולי 1995
חיילים מכוח שמירת השלום ההולנדים צופים בפליטים בוסנים מוסלמים ליד העיירה פוטוצ'ארי, ב-13 ביולי 1995צילום: Anonymous/אי־פי

בית משפט לערעורים בהולנד קבע היום (שלישי) כי המדינה אחראית באופן חלקי למותם של כ-300 מוסלמים בוסנים שגורשו על ידי חייליה מבסיס של האו"ם סמך לסרברניצה שבבוסניה ב-1995. בית המשפט הותיר בכך על כנה פסיקה מ-2014 של ערכאה נמוכה יותר, וקבע כי כוח שמירת השלום ההולנדי צריך היה לדעת שהגברים והנערים שביקשו מקלט בבסיס יירצחו על ידי כוחות סרבים-בוסנים אם ייאלצו לעזוב אותו - כפי שאכן קרה. עם זאת, הוא לא מצא אותם אשמים במותם של 8,000 איש שנרצחו באזור.

לפי בית המשפט היום, החיילים פעלו "חלקית באופן בלתי חוקי" כשאילצו את הגברים המוסלמים לעזוב את הבסיס ביולי 1995. עם זאת, נאמר שהוא אינו יכול לקבוע שהם אחראים "במאת האחוזים" לגורלם. הפסיקה קובעת כי הולנד אחראית ל-30% מהנזקים במותם של ה-300, אך בית המשפט הותיר את קביעת הפיצויים לדיון מאוחר יותר. את התביעה המקורית הגישה נגד ממשלת הולנד עמותת "האמהות של סרברניצה", בה חברים כ-3,000 קרובי משפחה של קורבנות הטבח.

נשים בוסניות מוסלמיות בוכות ליד קבר של קרוב משפחה שזוהה רק לאחרונה, החודש בפוטוצ'ארי שליד סרברניצהצילום: Dado Ruvic/רויטרס

מובלעת סרברניצה הוכרזה על ידי האו"ם כ"אזור בטוח" לאזרחים ב-1993, אך נפלה ביולי 1995. על הגנת המובלעת הופקד כוח שמירת השלום ההולנדי. לפי ה-BBC, בתחילת אותו חודש החלו הכוחות הסרבים-בוסנים החלו להפגיז את אזור סרברניצה ולהמתקם בגבעות הסמוכות. ב-10 ביולי הזעיקו אנשי כוח שמירת השלום של הולנד, שהחזיקו בבסיס או"ם בעיירה פוטוצ'ארי הסמוכה, סיוע אווירי לאחר שהופגזו.

ב-11 ביולי נמלטו יותר כ-20 אלף מוסלמים בוסנים (בוסניאקים) וביקשו מקלט בבסיס. הכוחות הסרבים-בוסנים החלו להפריד בין הגברים והנערים לבין שאר האוכלוסייה. הנשים, הילדים והזקנים גורשו מהאזור.

באותו יום הכוחות איימו הסרבים-בוסנים להרוג בני ערובה הולנדים ולהפגיז את הפליטים אחרי שמטוסי קרב תקפו את עמדותיהם. מפקדם, רטקו מלאדיץ', תבע שכל הבוסנים המוסלמים ימסרו את נשקם לידי אנשיו.

ב-13 ביולי הסכים הכוח הולנדי למסור כ-5,000 גברים בוסניאקים לידי הסרבים-בוסנים, בתמורה לשחרורם של 14 חיילים מכוח שמירת השלום ההולנדי שנלקחו בשבי. באותו יום התחיל ההרג של בוסניאקים לא חמושים, ויום למחרת החלו להגיע דיווחים על הטבח, במסגרתו נרצחו כ-8,000 גברים ונערים שנקברו בקברי אחים. רבים מהנרצחים טרם זוהו עד היום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ