בלגיה פתחה בחקירת מועמדת של לה פן: "פגעה בכבוד מוסלמים"

מועמדת החזית הלאומית לפרלמנט במחוז בחירה של צרפתים המתגוררים בבלגיה העלתה במהלך הקמפיין סרטון בו היא מכנה את מולנבק "המכה של הג'יהאדיסטים". ראשת העיר התלוננה על דיבה

שלמה פפירבלט
בריסל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוסלמים במולנבק ביום השנה להתקפת הטרור בבריסל, במארס
שלמה פפירבלט
בריסל

משרד התובע הכללי של בלגיה פתח בחקירה פלילית נגד מועמדת לפרלמנט הצרפתי מטעם מפלגת הימין הקיצוני "החזית הלאומית" של מארין לה פן, בחשד כי במסגרת מערכת הבחירות שלה היא "פגעה בכבודם של תושבי מולנבק" – עיר בפרברי בריסל ממנו יצאו רוב הטרוריסטים שביצעו את התקפות הטרור בבלגיה ובצרפת.

המועמדת, סוראיה למאר, בת 39, העובדת באיחוד האירופי, התמודדה על מושב בפרלמנט במחוז הבחירה הרביעי של אזרחים צרפתים החיים בחו"ל. מדובר במחוז הכולל כ-200 אלף אזרחים צרפתים, המתגוררים בבלגיה, בהולנד ובלוכסמבורג.

בעיצומה של מערכת הבחירות יצאה למאר למולנבק על מנת לצלם שם ראיון שהועלה בהמשך לרשתות החברתיות. על רקע בניין העירייה, בכיכר המרכזית של העיר-פרבר בו מתגוררת אוכלוסייה גדולה של מהגרים מוסלמים, היא כינתה אותה "המכה של הג'יהדיזם". למאר הוסיפה כי מולנבק "אינה דומה עוד לאף עיר באירופה, כל הנשים כאן מכוסות ראש", וכי "מולנבק היא העריסה בה גדל הטרור המאיים על היבשת".

העובדה שהמועמדת של לה פן בחרה דווקא במולנבק לצלם את הסרטון - לא נראתה בעיניה כפרובוקציה, כי אם כמקום המהווה דוגמה טובה "לבעיות שנגרמות מכך שיש יותר מידי מהגרים". "הנה כאן ממול אתם רואים את בית משפחתו של סלאח עבדסלאם, הטרוריסט מפריז שברח והסתתר פה במשך חודשים". והיא הוסיפה בדבריה, "וכל זה מתרחש כאן בסמוך למרכז האיחוד האירופי ומפקדת נאט"ו, האמורים להגן עלינו… נשים מסתובבות כאן לבושות באופן שעורר זעם אצלנו כאשר ראינו זאת לפני 15 שנה באפגניסטן - וכעת זה קורה מרחק קילומטרים ספורים ממשרדי האיחוד האירופי".

מולנבק, אחת מ-19 הערים של מחוז בריסל, נמצאת מרחק הליכה קצר מהמרכז העתיק של בריסל וה"גראן פלאס" המפורסמת שלה. כיום מתגוררים בה כ-96 אלף בני אדם, יותר ממחציתם מהגרים ובני מהגרים מוסלמים, רובם ממרוקו. רוב הטרוריסטים שביצעו את הפיגועים הרצחניים של פריז בנובמבר 2015, ובריסל במארס 2016, יצאו ממנה ועיקר התכנון וההיערכות הלוגיסטית נעשו בה.

הראשון להזדעזע מתוכן הסרטון, היה ג'אמל איקזבן, חבר מועצת העיר מולנבק מטעם המפלגה הסוציאליסטית, אשר דרש לנקוט צעדים נגד מועמדת "החזית הלאומית" על כך ש"עברה על החוק בכך שהפיצה דברי שנאה והסתה לאלימות" (עבירה שהחוק הבלגי מאפשר הטלת קנס של 210 יורו בעטיה).

עם זאת, ראשת העיר של מולנבק, פרנסואז שפמנס, הגיעה למסקנה לאחר שקיבלה חוות דעת משפטית בנושא כי "קשה יהיה להוכיח שדברי המועמדת היו הסתה לאלימות". היא הגישה תלונה למשרדי התובע הכללי בבלגיה בגין "הצהרות הגורמות להפליה ולהוצאת דיבתם של תושבי העיר". היא הוסיפה כי "נראה על פניו שהדברים מחזקים את העוינות כלפי התושבים ותורמים לתחושת המרירות שלהם".

אנשי משרד התביעה הכללית בדקו את התלונה ומצאו כי על בסיס החוקים הקיימים נגד גזענות, שנאת זרים ופגיעה בכבודם של אנשים, יש מקום לפתוח בחקירה פלילית של הנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ